Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ali obstaja nekaj ala 4 žilni utp?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 13, 2006 1:04 pm    Naslov sporočila: Ali obstaja nekaj ala 4 žilni utp? Odgovori s citatom

Za povezavo bi rabil 4 žice, 2 za rs485, 2 za enosmerno napajanje.
Rad bi, da bi bil kabel čim manjši in mehak. UTP kabel je 8-žilni, hecno Eternet pa uporablja samo 4 od 8-ih žic, toda jaz bi rad, kot rečeno čim tanjši kabel in na koncu kabla bi rad RJ4 konektor, ki se s kleščami stisne na kabel in gotova maša.
Gledal sem po trgovinah, videl primeren kabel, a je so bile žile pletenice, to je bil telefonski kabel, pa imam dilemo, ali bo imel rj4 konektor dober kontakt s pletenico? Najbrž ne. UTP kabel ima 8 polnih žic, v katere se kontakt na konektorju lepo zareže in stik je OK.
Ima kdo izkušnje, ki bi jih delil z mano?
Pozdrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 13, 2006 2:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

En pomislek: tudi za telefon (ISDN) vlecejo po hisi 8-zilni kabel, kljub temu, da bi bile stiri zile dovolj. To mi daje misliti, da je cena cat5(e) kabla tako nizka, da nima smisla komplicirati (ta, ki ga imam tukaj, je zelo fleksibilen - povsem enako kot stirizilni "nezaviti" kabel,. ki sem ga zaplenil z odsluzene racunalniske miske).

Kljucno je namrec, da so parice zavite ("twisted"), da se zmanjsajo motnje/presluh med zilami, zato je tudi pomembno, da so signali pravilno povezani znotraj kabla. Stiri vzporedne zile ne bodo niti priblizno enako dobre. Hiter pogled po online trgovinah kaze, da je telefonski stirizilni kabel pravtako ~60 SIT/m kot Cat5 (slednji je kvecjemu cenejsi, kjer ga prodajajo na metre).

Pa se to: ce bo tvoja RS422/RS485 povezava dvosmerna (full duplex), potem bos tako ali tako potreboval dve parici za vsako smer (enako kot *BaseT ethernet ali CDDI, ki tudi uporabljata diferencialno povezavo za izogibanje motnjam), plus morebitno napajanje, torej 6 zil skupaj in je zgornja dilema odvec ... dvomim, da ima smisel komplicirati z drugacnim (sestzilnim ?) kablom, ki bo najbrz stal se vec. Kako je z dobavljivostjo izbranih konektorjev in vticnic ? RJ45 in RJ11 sta oba dosegljiva "na kile" tudi pri nas, stisnejo ti jih pa lahko tudi na vsakem racunalniskem servisu, ce nimas ustreznih klesc (crimp).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borisz
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Nov 2004 3:24
Prispevkov: 82

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 13, 2006 7:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem si kupil en kolut UTP kabla in ga uporabljam tudi za telefonijo in vse druge stvari in mi ni žal. Večkrat je kar nekaj žic neizkoriščenih, vendar je tako najceneje.

lp

Boris

_________________
It is never too late for a happy childhood.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group