Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ATMega 128 resne težave s programiranjem – HELP
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
malix
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:11
Prispevkov: 100
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 9:41 am    Naslov sporočila: ATMega 128 resne težave s programiranjem – HELP Odgovori s citatom

Naredil sem si ploščico na kateri imam At mega 128.
Ploščica je narejena tako, da lahko čip programiram s pomočjo
http://www.lancos.com/prog.html
ali direktno ISP-ja oz. LPT porta.

Pač uporabljam linije MOSI, MISO, SCK, in RESET.
Vendar ni nobenega odziva – skoz javlja napako.
ATMega 128 je čisto nov!

Tudi kristal 16MHz ne daje nobenega odziva – (kristal sem že zamenjal)
Pač nič se ne dogaja – razen tega da pina PG0 in PG1 skoz gorita?
Pin PEN imam na logični 1 ali pa na 0 – tudi takrat se nič ne zgodi.

Ali morem ob prvi uporabi karkoli še narediti?
Kako sprožit kristal – je ta sploh potreben za programiranje.
Programiram s programi PoniProg 2000, avr studio in icc - NIKJER NOBENEGA ODZIVA

Signali iz PC-ja pridejo do čipa – a nič.

Mogoče je tudi čip zanič – a preden ga zamenjam (smd 100 pinov) mogoče je še kje kakšna nedolžna napaka.

Se mogoče komu kaj sanja?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 12:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malix,

poglej si načrt adapterja ATmega128, ki ga najdeš v Virtualni trgovini. Namreč MISO, MOSI in SCK so za namene programiranja drugi pini kot se to vidi na prvi pogled iz data sheet-a.

LP
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malix
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:11
Prispevkov: 100
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 3:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Jure, Milan Rotovnik tukaj

Bom še tole pogledal - ugotovitde do sedaj.

Takole,
Sedaj sem se lotil nove plate in nanjo sem prilotal samo atmega128, napetost, kvarc in kondije.
Ter poizkušam programirati preko ISP-ja
http://www.lancos.com/e2p/avrisp-siprog.gif

Signali, ki prihajajo iz PC-ja v atmega (MISO, SCK in RST) letijo OK, signal, ki pa ga more atmega poslati nazaj MOSI – pa ga ni in ni.
Na začetku je MOSI in CLK na 0 – MISO pa je na 1???

Da bi bila uničena oba kontrolerja NEMOGOČE.
Glede PEN pina ga imam vezanega preko 10k upora na +5V na začetku pa ga tudi dam na maso – tako kot piše v PDF-ju.

NIČ NI.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
smartgsm
Mojster


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 18:28
Prispevkov: 37

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 5:41 pm    Naslov sporočila: PINI Odgovori s citatom

Dej konkretno napiši na katere pine si priklopil.

npr na pin2 signal xxx


Paziti moraš ker SPI in programiranje je ločeno.

Prikljuci na pine ki so za programiranje.

mislim da so RX,TX,RESET in SCK
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slemi
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Feb 2006 3:46
Prispevkov: 69
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 6:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z interneta si downloadaj tole: http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc4250.pdf to je datasheet od ATmega128. Na strani 345, poglavje 26.7.1 Signal Names, imaš narisano katere pine moraš kam povezati.

Če nimaš ADSL pa na kratko:
MOSI - PORTE.0 - pin 2
MISO - PORTE.1 - pin 3
SCK - PORTB.1 - pin 11
RESET - RESET - pin 20
VCC in GND pa tak veš kje sta Smile
pini so enaki na ohišju TQFP64 in QFN64

LP!

_________________
Pri vsakem projektu moram popravit 3 napake, potem pa dela!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
malix
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:11
Prispevkov: 100
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 10:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Alo.

Če pogledaš stran 4, kjer so napisani pini ATmega128. Sta pina MOSI in MISO napisana pod PB port in ne PE

Uporabil sem:
Pin 11-PB1-SCK
Pin 12-PB2-MOSI
Pin 12-PB3-MISO
Pin 20-reset

To je razvedeno iz te sheme… Kje je torej napaka.

In tukaj potrebuješ kristal za takt – Kristal pa ne deluje dokler ga Softwersko ne dvigneš?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 15, 2006 11:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Milan,

na strani 345 piše, da se za namene programiranja uporabijo drugi pini. Dokumentacija je malce dvoumno napisana ampak tako je. Naši ATMega128 moduli se lepo programirajo, potem, ko smo popravili povezave glede na omenjeno navodilo v data sheet-u...

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slemi
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Feb 2006 3:46
Prispevkov: 69
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 16, 2006 9:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se opravičujem ker nisem ravno dobro formiral odgovora, tam kjer sem napisal MOSI in MISO, bi moral napisati PDI on PDO, tisti MOSI in MISO ki so na pinih 12 in 13 so samo za hardverski SPI, ne pa za programiranje, tako kot sem jaz napisal se pravi MOSI in MISO na pinih 2 in 3, tako pa moraš priključiti programator.
_________________
Pri vsakem projektu moram popravit 3 napake, potem pa dela!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 16, 2006 5:44 pm    Naslov sporočila: Ko to berem Odgovori s citatom

Ko to berem, kakšnim vsem zankam bi se moral izogibati, in kakšne vse kamne (ovire) odstraniti, sem kar zadovoljen s svojimi 8051 čipi.
_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Mojster


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 18:28
Prispevkov: 37

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2006 8:51 am    Naslov sporočila: Re: Ko to berem Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Ko to berem, kakšnim vsem zankam bi se moral izogibati, in kakšne vse kamne (ovire) odstraniti, sem kar zadovoljen s svojimi 8051 čipi.


Stavr osebne odločitve. Zame je 8051 preteklost. Avr je zakon. Je pa res da je treba kdaj pa kdaj kakšen pDF pogledat.

lp
Greg
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2006 10:01 am    Naslov sporočila: Re: Ko to berem Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Ko to berem, kakšnim vsem zankam bi se moral izogibati, in kakšne vse kamne (ovire) odstraniti, sem kar zadovoljen s svojimi 8051 čipi.


Ah Vilko, pa to še ni edina "cvetka" iz Atmelovih logov... naj povem, da je Atmel spreminjal algoritem programiranja za vsak naveden čip: AT89C55 in AT89C55WD imata različen algoritem (pa praktično isti čip), AT89C52 in AT89S52 (S52 naj bi se programiral tako kot npr. S8252 ali S53, ampak se ne!!), nadalje AT89S8252 in 89S8253 - S8253 je naslednik S8252 in naj bi bil identičen ampak spet je algoritem programiranja drugačen... In še to: algoritem SPI programiranja za AVR in 8051 je spet drugačen! Skratka skoraj za vsak novi čip lahko pričakujem nov algoritem programiranja.

Kakor sem po eni strani zadovoljen uporabnik Atmelov, se mi pa takšne cvetke prav gravžajo...

No in ena takšnih tipično Atmelovih cvetk so pini za programiranje na M128... Prav celoten data sheet s preko 250 stranmi moraš predelati, da to najdeš - razen če imaš srečo in ti to nekdo sporoči...

Po moje bomo morali presedlati na recimo Philipse ali še bolje na ARM-e...Smile

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2006 10:26 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ce primerjas Philipsove LPC92x in Atmelove 89Cx051 (isto ohisje) ... sploh ni resne primerjave glede zmogljivosti, pa tudi AVRjcki niso prav nic bolj "zakon" kot doticni x51 kompatibilci. Ce rabis vecje x51, spet obstajajo precej zmogljive zverine drugih proizvajalcev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malix
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:11
Prispevkov: 100
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2006 1:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lp,
No končno, programator mi je zalavfal.
In tudi dela.

Ampak naslednji problem!
Program naložim v atmega128 in izvede se prva vrstica – Malce premerim in ugotovim, da kristal sploh ne dela.
Po data skeet-u je razvidno, da naj bi za kristal bil register CKSEL.

Bi lahko dobil kakšen primer C kode ali HEX za atmega 128 »da mi prižge in ugasne en port.
Ker ne vem kako in kaj. Kristal uporabljam 16MHz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Slemi
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Feb 2006 3:46
Prispevkov: 69
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2006 2:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če nisi nastavil "FUSE" bitov ti ATmega128 dela po notranjem RC oscilatorju, moraš nastavit te bite da ti potem dela na zunanji kvarc, VENDAR PREVIDNO če boš narobe nastavil te bite in ti ne bo deloval niti zunanji niti notranji oscilator, potem ga boš zelo težko nazaj usposobil.

To se je meni zgodilo in ti bom zato povedal kakšna je ena od možnih rešitev v tem primeru.

V trgovini nabaviš kristalni oscilator, ne kvarc, ampak prav oscilator, zgleda kot kovinska škatlica s pini, ima dva pina za napajanje 5V in en pin za izhod ter en prazen pin. No in v primeru da si fuse bite narobe nastavil potem tega priklopiš na enega od pinov za kvarc, ne spomnim se pa točno katerega od obeh in potem sprogramiraš na duge fuse bite. Napiši si kakšni so bili originalno nastavljeni.

_________________
Pri vsakem projektu moram popravit 3 napake, potem pa dela!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
malix
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2004 16:11
Prispevkov: 100
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2006 2:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne, res tale atmega128 mi bo požrl vse živce.
Sem delal z atmega32, atmega8535, in res nobenih problemov.
Tukaj pa NIČ ni iz njega.

Kristal skoz vibrira na 50Hz - očitno kakšne motnje.

Imaš kakšen hex ali pa C da mi sej dihati zadeva začne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group