Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

BASCOMAVR in A/D konverter na AVR mikroprocesorjih

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2005 9:28 am    Naslov sporočila: BASCOMAVR in A/D konverter na AVR mikroprocesorjih Odgovori s citatom

Nekaj sem že delal z PCF8591 I2C A/D pretvornikom.
Le temu je treba dati neko referenčno napetost, ki je načeloma blizu toda iznad največje napetosti, ki jo bomo merili. In potem dobim rezultat, ki je v 1/256 -kah te napetosti, saj je rezultat v enem bajtu.

Kako gre merjenje napetosti na AVR mikroprocesorjih, ki imajo že vgrajene ADC?

Morda ima kdo primer v Bascomu?

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tomzi007
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Avg 2004 13:42
Prispevkov: 10
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2005 3:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporaba vgrajenega a/d pretvornika je v Bascomu res enostavna:

Meritev:

Start Adc

U1 = Getadc(channel)

Stop Adc

Return

V tej rutini najprej štartamo a/d pretvornik, v drugi vrstici spremenljivki U1 (ki mora biti tipa Word) priredimo vrednost, ki jo pomerimo na dolocenem kanalu a/d pretvornika. ce pri deklaraciji spremenljivk na zacetku programa dolocimo channel=5, nam bo a/d meril na petem kanalu. Nato še ustavimo a/d in se vrnemo od koder smo bili klicani.

Ker je a/d pretvornik 10 biten in ker sem izbral za njegovo referencno napetost vrednost 5V, je torej njegova locljivost 4,88 mV. Torej moramo vrednost, ki jo dobimo množiti z 0.00488, da dobimo pravo vrednost, ki jo merimo.

VEč na:
http://tomzijevserver.pointclark.net/elektronika/gsmpolnilec/gsmpolnilec.htm

lp
tomzi

_________________
Nebo je črno, Zemlja je modra... J. Gagarin

http://fly.to/tomzi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2005 6:05 pm    Naslov sporočila: Ne poznam nekaterih pojmov Odgovori s citatom

Hvala za odgovor, in prav gotovo je enostavno tistemu, ki je stvar že sprobal. Mimogrede, projekt, katerega link si dal zraven, je par excelence! Čestitam.

Pa nazaj k ad pretvorniku. Ali je referenčna napetost ista kot napajalna ali jo moraš privesti kam drugam na kak od drugih portpinov.
Tisto, kar imenuješ channel je verjetno nek alias za portpin, kaj ne?
Ugibam ker teh pojmov ne poznam.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tomzi007
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Avg 2004 13:42
Prispevkov: 10
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 09, 2005 7:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je, pripeljes jo na Avcc pin, mislim da je lahko od 1 do 5V poglej datasheet...
Lahko pa uporabis pri avr jih tudi interno referencno napetost in je ne rabis pripeljati od zunaj...

LP
Tomzi

_________________
Nebo je črno, Zemlja je modra... J. Gagarin

http://fly.to/tomzi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2006 4:38 am    Naslov sporočila: A/D pretvornik pri avr Odgovori s citatom

Naletel sem na težavo pri merjenju napetosti baterije preko delilnika napetosti ( upor 15k in 10k ). Če baterijo ne priklopim je na pinu Atmega8 0,9V namesto 0V. Ali kdo ve zakaj? Če dam čip ven iz podnožja pa je na podnožju 0V. Ali je kaj narobe s čipom ali kaj drugega?
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2006 5:30 pm    Naslov sporočila: Re: A/D pretvornik pri avr Odgovori s citatom

lbozo je napisal/a:
Naletel sem na težavo pri merjenju napetosti baterije preko delilnika napetosti ( upor 15k in 10k ). Če baterijo ne priklopim je na pinu Atmega8 0,9V namesto 0V. Ali kdo ve zakaj? Če dam čip ven iz podnožja pa je na podnožju 0V. Ali je kaj narobe s čipom ali kaj drugega?


Božo,

ali imaš vhodni pin nastavljen kot "Hi-Z"?

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2006 10:21 pm    Naslov sporočila: A/D pretvornik pri avr Odgovori s citatom

Jure, moram priznati, da mi ni jasno kako mora biti vhod postavljen za A/D pretvorbo. Jaz sem ga deklariral kot vhod z vklopljenim pull-up uporom. Za meritev sem uporabil Portc.0 in vpisal:
Config Portc = &B110000
Portc = &B001101.
A sem ga polomil, ker sem vklopil pull-up?

_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group