Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

pomoč pri komunikaciji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Slemi
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Feb 2006 3:46
Prispevkov: 69
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 25, 2006 11:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žičkar, mene pa takole "off topic" zanima če si kdaj priklopil tega siemensa tako, da bi deloval in serijska povezava in audio (mikrofon in slušalke) naenkrat? To bi jaz rabil, velja tudi za druge, če kdo vé kako bi to šlo (če vé, ne če misli da vé).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 2:36 pm    Naslov sporočila: pomoc pri komunikaciji Odgovori s citatom

Slemi,
za vklop zunanje slušalke in zunanjega mikrofona moraš povezati pin 8 na maso telefona, komunikacija pa itak deluje brez tega.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 2:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes sem prišel spet do novih dognanj.Signal ni izginil, ko sem sklenil samo maso telefona na maso razvojne plošče in tudi ko sem povezal Tx telefona na Rx Atmela ni izginil, vendar se ob klicu na telefon ni izpisal prvi znak na P1, kot sem zapisal v programu.Potem sem z V metrom izmeril napetost med Tx-om na telefonu in maso telefona in je neprestano 2.68V tudi ob klicu na telefon se ta vrednost ne spremeni.Ali je to prav?
Med Rxom atmela in njegovo maso pa je neprestano 5V.

Citiram Vlado:
"Poglej ali si pravilno priklopil RX in TX linije. V primeru da boš telefon priklopil na Minipin brez procesorja moraš zamenjati rx in tx linije!"

Ali ne priklopim Tx priključka telefona kar na 11 pin(TX) podnožja za atmela v razvojni plošči in Rx na 10 pin v primeru da vzamem Atmela iz razvojne plošče?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 3:25 pm    Naslov sporočila: Tako: Odgovori s citatom

Citiram:
Potem sem z V metrom izmeril napetost med Tx-om na telefonu in maso telefona in je neprestano 2.68V tudi ob klicu na telefon se ta vrednost ne spremeni.Ali je to prav?
Med Rxom atmela in njegovo maso pa je neprestano 5V.


Pravilno! Signali na RX in TX so pretežno logična 1, se pravi 'high', se pravi 5V, če le ta potencial ni omejen z zener diodo na 2.7V, kar si pravilno naredil na signalu, ki gre od atmela proti Siemensu

P3.0 je vezani na 5 pin konektorja Siemens,
P3.1 na 6 pin konektorja Siemens, kot prikazano na shemu nekje pred časom v tej diskusiji.

Programa na žalost ne morem komentirati, ker assemblerja ne poznam dovolj dobro. Kar pa lahko naredim je, da moj, v basicu narejen program
nazaj-asembliram se pravi, da nazaj dobim assemblersko kodo in ti ga pošljem za test. Ali imaš LCD display priključen na atmela in če ga imaš, kako, da dam v program tudi definicije za LCD na na njem prikažem odgovor, ki bi ga dobil od Siemesa.

Pozdrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 3:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1: Prvi bajt izgine ? V katerem programu se pa to zgodi ?

2: To, da na TX liniji ne opazis spremembe je samo posledica dejstva, da signal spremljas z voltmetrom in ne z osciloskopom.

3: S temi linijami cisto prevec kompliciras (najbrz kot posledica zanic literature, zaradi katere si ze zadnjic naredil neko drugo napako): RX = receive ("sprejmi"), TX = transmit ("oddaj"). Zdaj pa malo uporabi mozgane - ce hoce telefon nekaj povedati MCUju, lahko to naredi samo na liniji TX (odda podatek). MCU ga lahko sprejme samo na liniji RX (sprejme podatek). TX ene naprave gre torej na RX druge naprave, sicer se ne bo zgodilo cisto nic (vsaj nic uporabnega). To je vse; ne uci se razporedov na pamet, ampak premisli kaj pocnes, pa bo prav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 3:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, shemo kako povezati telefon z Atmelom imam tudi v reviji SE.
To sem že tudi razmišljal, če ni slučajno narobe program, čeprav v povezavi PC-Atmel deluje, toda nikoli se ne ve.
LCD-ja žal nimam.Ali mi lahko zapišete program v Bascomu ali pa mi prilepite program v .hex file....samo da preverjeno deluje.
Program je lahko res samo testni, toliko da stestiram če deluje Tx telefona, ker Rx nimam namena uporabiti.
No,razmišljal sem če napišete program, ki preveri npr. prvi poslan znak in če se ujema s poslanim, se naj prižge npr. port 1.(v tem primeru bo to verjetno črka R).Super bi bilo tudi, če stestirate ta program pri vas, da bom prepričan da deluje.Upam, da ste me razumeli.Če pa imate mogoče kakšno boljšo idejo enostavnega testnega programa, jo uporabite,ker žal še nimam LCD-ja.

Hvala za pomoč!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 4:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
1: Prvi bajt izgine ? V katerem programu se pa to zgodi ?

2: To, da na TX liniji ne opazis spremembe je samo posledica dejstva, da signal spremljas z voltmetrom in ne z osciloskopom.

3: S temi linijami cisto prevec kompliciras (najbrz kot posledica zanic literature, zaradi katere si ze zadnjic naredil neko drugo napako): RX = receive ("sprejmi"), TX = transmit ("oddaj"). Zdaj pa malo uporabi mozgane - ce hoce telefon nekaj povedati MCUju, lahko to naredi samo na liniji TX (odda podatek). MCU ga lahko sprejme samo na liniji RX (sprejme podatek). TX ene naprave gre torej na RX druge naprave, sicer se ne bo zgodilo cisto nic (vsaj nic uporabnega). To je vse; ne uci se razporedov na pamet, ampak premisli kaj pocnes, pa bo prav.


To mi je jasno,kar ste zapisali.Tisto, kar sem zapisal v enem izmed prejšnjih postov,sem imel v mislih izkoristiti max232, ki je že v razvojni plošči, da mi ne bi bilo treba sestavljati posebej vezja z maxom in ustreznimi kondenzatorji, ko sem hotel povezati telefon z računalnikom.
Zato sem iz razvojne plošče vzel Atmela in na njegovo mesto "vstavil" telefon.V tem primeru je prišel priključek Tx na Tx in Rx na Rx ter skupna masa, saj je bil v telefon na mestu Atmela.

Kar se tiče literature, ja pa res da nimam dobre, le kar nudi internet, zato sem pa zelo hvaležen za vašo pomoč na forumu...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 26, 2006 4:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, ce te prav razumem, si hotel reci, da je prisel RX telefona tja, kjer je bil prej RX od MCUja (ki ga zdaj ni vec, prej je pa bil prek MAXa povezan z TX od PCja), TX telefona pa tja, kjer je bil prej TX od MCUja (povzan na RX od PCja) ? Ce je temu tako, potem je seveda pravilno ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2006 10:47 am    Naslov sporočila: Torej Odgovori s citatom

Pozdravljen,

Morda ti bosta v pomoč programa, ki ju prilagam. Programa sta bila stestirana, ko sem pripravljal članek o SMS za Svet elektronike. Sedaj sem ju zate še malo poenostavil, in upam, da nisem vgradil vanje kaj napak.

Program SMS1.bas izgleda tako:


Koda:
'  Program pošlje GSM aparatu dva ukaza
$regfile = "89c2051.dat"
$baud = 19200
$crystal = 11059200

Print ;
Print "ATE0"                              ' NE ECHO!
Waitms 50
Print "AT+CALM=1"                         ' NE ZVONI!

End



Iz njega sem z Bascomom naredil sms1.hex, sms1.rpt, v katerem lahko vidiš, na katerih lokacijah so spremenljivke. Iz sms1.hex sem z disassemblerjem naredil sms1.src, ki je isti program napisan v assemblerju in ga lahko assembliraš. Tudi jaz sem ga in z assemblerjem naredil sms1.obj, (ki mora biti enak programu sms1.hex, če gre za isti program), in sms1.lst, ki je programski listing.

Program SMS1 ne naredi nič drugega, kot da pošlje v GSM dva ukaza. Ukaz "ATE0" pomeni "ne echo", ne vračaj mi nazaj ukaza, ki sem ga ti poslal, temveč le odgovor, ki bi moral biti "OK" če je vse v redu. Vendar, ker program ne 'posluša' odgovora, tega ne boš zaznal. Drugi ukaz "AT+CALM=1" pomeni, ne zvoni, če te kdo pokliče ali če dobiš SMS. Ali je GSM ta ukaz sprejel in ubogal, boš videl na ekranu GSM aparata, kjer se mora pokazati ikona, ki uporabniku pove, da je aparat v 'silent mode'-u, se pravi ne daje zvočnih signalov.

Isto sem naredil s programom SMS2. Le ta predvideva, da imaš LCD na mikroprocesorju in odgovore GSM aparata prestreže in ju da na LCD

Upam, da ti bo uspelo!
Pozdrav

Aja, še to: pripeta datoteka sms.pdf seveda ni pdf datoteka temveč preimenovana .zip datoteka, ker zip datoteke na tem forumu niso dovoljene. Datoteko si naloži, preimenjuj jo v zip datoteko in potem unzipaj. (joj kakšna beseda, kar sram me je. Ali kdo ve, kako se temu reče po slovensko?)

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2006 2:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ravno sem poizkusil, pa se mi žal ni prikazala ikona da so toni izključeni.Predvidevam, da ukaza nista bila poslana.Na vsake toliko časa me tudi vrže iz omrežja telefona(ni signala), pa se vrne nazaj.Če pa Tx telefona ni priključen je signal stalen.Rx telefona sem zaščitil z zener diodo, kot je prikazano na tisti shemi.Poskusil sem tudi spremeniti v programu 89c2051.dat v 89s8252.dat če bi to lahko kaj vplivalo, ampak ni.Sem kar paste-al tisti program napisan v bascomu in sem ga prevedel, ker imam prevajalnik.
Ker ta program verjetno v trenutku pošlje ta dva ukaza, sem programiral v vezju,pri že priključenem telefonu, ki je bil povezan na razvojno ploščo, tako da mislim, da je Atmel poslal podatke.Tudi resetiral sem Atmela,ker verjetno štarta program iz reset vektorja,tako da mislim da so se zanesljivo poslali podatki.
Ali je to prav, da je med maso telefona in Rx priključkom telefona neprestano 0V, ker na Atmelu je med Tx in maso 5V, kakor tudi med maso in
Rx priključkom 5V? Med tx-om telefona in maso je pa 2,7V, se pravi višji nivo.
Če še ima kdo kakšno idejo, ga prosim za pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2006 5:09 pm    Naslov sporočila: Ne Odgovori s citatom

Citiram:
Ali je to prav, da je med maso telefona in Rx priključkom telefona neprestano 0V, ker na Atmelu je med Tx in maso 5V, kakor tudi med maso in
Rx priključkom 5V? Med tx-om telefona in maso je pa 2,7V, se pravi višji nivo.


Med maso in katerokoli od ostalih dveh žic normalno mora biti napetost, tam kjer je zener dioda 2.7V, tam kjer je ni pa 5V.

Ali si ti morda dal zenerdiodo na napačno stran? Zener dioda mora biti tam, kjer je TX mikroprocesorja = RX gsm aparata.
Kjer je RX mikroprocesorja = TX GSM aparata pa je lahko 5V

Citiram:
Predvidevam, da ukaza nista bila poslana

Poslana sta bila gotovo, a sprejeta na drugi strani nista bila, ker je v povezavi nekaj narobe...

Citiram:
Ali je to prav, da je med maso telefona in Rx priključkom telefona neprestano 0V


Tole bi dalo sumiti, da ni povezave med RX GSM aparata in TX mikroprocesorja- Preveri z ohmetrom



Tole spotikanje pa kar traja in traja ---

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 5:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Napetost sem meril direktno v konektorju siemensa in je med maso ter Tx priključkom 2,7V, med maso in Rx priključkom pa je 0V.
Napetost na Zener diodi je 0,8V.Diodo sem vezal med Tx Atmela in med Rx telefona, del diode kjer je črna črtica pa med skupno maso telefona ter Atmela(upam, da je prav, ker sem že malo pozabil te stvari...).
Zanima me, kako ste mislili, da naj preverim z ohm metrom?
Ja res, tole spotikanje res kar traja, ampak upam da bom prišel do konca, če sem že vložil dosti potrpležljivosti....

Jutri še bom stestiral enega podobnega siemensa, samo mislim da je telefon ok.Čeprav se mi pa zdi čudno, da ima med Rx-om in maso 0V.Z originalnim siemensovim kablom je bp vzpostavil povezavo z računalnikom...

Ali mi lahko prosim izmerite napetost med Rx-om telefona in njegovo maso?

Hvala za pomoč!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 7:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žičkar je napisal/a:
Čeprav se mi pa zdi čudno, da ima med Rx-om in maso 0V.


Kaj bi pa rad videl tam vmes ? Ce je telefon izkljucen iz racunalnika (tukaj mislim na kabel med telefonom in racunalnikom, ne na napajanje telefona, ki je seveda vkljuceno), potem je GND na 0V in RX v zraku, napetost med njima pa bo (kar se voltmetra tice) 0V.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Žičkar
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 23:06
Prispevkov: 83

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 7:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, mislil sem, ker je med Rx-om in maso krmilnika 5V, pa sem predvideval, da mora biti tudi na telefonu...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 7:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Med RX MCUja in maso MCUja je 5V zato, ker je vhod vecine x51 kompatibilcev zaradi zdruzljivosti tako narejen (vsaj dolkler deluje MCU v zdrozljivostnem nacinu, t.i. "quasi-bidirectional"). Ni nobenega razloga za to, da bi vse naprave delovale enako (s pull-upom na vhodu) - vecina jih ne.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group