Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Vidljivost gr. lcd ekrana na naravni svetlobi?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
KiwiPowa
Mojster


Pridružen/-a: Ned Dec 2005 11:01
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2005 7:31 pm    Naslov sporočila: Vidljivost gr. lcd ekrana na naravni svetlobi? Odgovori s citatom

Zivjo!

Poskusil sem se z nekaj graficnimi LCDji (in tudi tekstovnimi), vendar pri vseh naletim na iste tezave. Kako naj dosezem, da bo vsebina ekrana vidna na soncu ali delno na soncu? Zelim namrec izdelati display za v avto, ki bo prikazoval obrate, temp. vode in olja, .. vendar je zadeva prakticno nevidna. Razne LED osvetlitve niso nic pomagale, obstaja se kaksna druga metoda prikaza graficne vsebine? Pred leti sem v eni od formul videl display, ki se je videl z vseh strani, tudi na soncu. Kaksne so sploh se opcije razen lcd kristalov? Oz, se da te lcd kristale nekako "pojacati" ?


Hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2005 8:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

nisi napisal, ali že uporabljaš LCD z osvetlitvijo.

Običajno osvetlitev ozadja pomaga, vendar displeja brez osvetlitve ne boš zmogel tako učinkovito "osvetliti", kot je osvetljen tisti, ki je narejen z osvetlitvijo.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2005 8:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kristalov nimas kaj pojacati - ali svetlobo prevajajo, ali pa je ne. Odvisno od osvetlitve je, kaksno je kontrastno razmerje. Mocnejsa kot je osvetlitev, vecja je razlika med prizgano piko (ne prevaja) in ugasnjeno (prevaja). Resitev: naredi dobro osvetlitev. Moteci vpliv: sprednja (zascitna) povrsina LCDja tudi odbija svetlobo, tako da bos to najbrz hotel zmanjsati na minimum.

Izberi torej tak display, ki ima dobro kontrastno razmerje in odbija cimmanj svetlobe na sprednji strani (odboj z zadnje strani je "pozitiven" in prispeva k boljsi vidljivosti). To je seveda vse ob predpostavki, da gre za display z aktivno matriko, saj le tako 100% zagotovis, da je pika res prizgana ves cas in ne recimo le (za oko sicer neopazen) kratek interval, zaradi cesar lahko izgleda slika bolj "bleda".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DrRogla
Začetnik


Pridružen/-a: Tor Jan 2005 16:22
Prispevkov: 11
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2005 10:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tudi originalni zasloni v avtih imajo take "šibkosti"... toda tam prilagodijo obliko armature tako da vedno senči ekran...

Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
KiwiPowa
Mojster


Pridružen/-a: Ned Dec 2005 11:01
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 25, 2007 11:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zivjo,

zadevo sem po nekaj neuspelih poskusih dal na "standby", sedaj pa je spet zima in bi se spet rad lotil zadeve. Opazil sem npr, da ima moj avto radio kenwood izredno osvetlitev, prakticno ni mogoce, da clovek ne bi mogel prebrati kaj pise. Nekako sem opustil idejo o gr. displayu, zato bi se zaenkrat omejil samo na alfanum display. Poskusil sem z modrim in belimi crkami, ki se je izkazal za izredno slabega (imel je led osvetlitev, ki pa na svetlobi ni prav veliko pomagala).

Kako torej do displaya in osvetlitve kot jo ima npr. radio? Kaksne lcd-je se uporablja tam in kaksne tipe osvetlitev?

In se slika mojega radija:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Mojster


Pridružen/-a: Sob Apr 2006 6:42
Prispevkov: 26

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 26, 2007 12:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To so segmentni LCD. Enak tip kot je npr. v digitalnem multimetru, seveda z lastnim designom.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 26, 2007 5:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V pogojih, ki jih opisuješ, boš potreboval reflektiven (redki) ali transreflektiven tip LCD-ja. Ta večino svetlobe odbije in se dobro obnese na močni svetlobi. Taki so npr. dlančniki.

Če uporabiš transmisiven tip, pa boš obvezno rabil še osvetlitev od zadaj. Ta o morala "tekmovati" s svetlobo iz okolice, tako da tak tip ni primeren za ven.

Tisto kar si videl v F1 pa je bil OLED prikazovalnik.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group