Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

i2c
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Hrvoje
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2005 13:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2005 11:01 pm    Naslov sporočila: i2c Odgovori s citatom

lp, znam da nije dozvoljeno imati 2 mastera na komunikaciji ali htio bih komunicirati sa 2 at89cx051 kontrolera (naravno uz preostale skolopove koji su vec vezani na i2c komunikaciju). moze li se prograski odrediti koji od uC ce biti master a koji slave?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2005 11:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem vedel, da ti mikrokontrolerji sploh podpirajo I2C - zanimivo. Proizvajalec ta podatek skriva, v datasheetu tega namrec ne omenja Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 9:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hrvoje,

Bascom omogoča, da določiš, kateri mikrokontroler bo slave, vendar moraš za to kupiti posebno knjižnico (library):

http://www.mcselec.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=34&category_id=6&option=com_phpshop&Itemid=1

Da pa bila oba master - hmm, tega pa ne poznam...

Morda pošlješ vprašanje avtorju Bascom-a, Mark Alberts-u.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Hrvoje
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2005 13:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 10:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:

Da pa bila oba master - hmm, tega pa ne poznam...


krivo ste me razumjeli, pa ocito je da dva uC na istoj i2c komunikaciji ne mogu biti master, moje je pitanje bilo kako da odredim koji od uC ce biti master a koji slave?

Gustav, i2c nije izveden skopovski (integrirano u uC) vec samo programski, a definira se na bilo koje 2 nozice porta.

Pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bray
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Jun 2004 15:42
Prispevkov: 63

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 3:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hrvoje je napisal/a:
Citiram:

Da pa bila oba master - hmm, tega pa ne poznam...


krivo ste me razumjeli, pa ocito je da dva uC na istoj i2c komunikaciji ne mogu biti master, moje je pitanje bilo kako da odredim koji od uC ce biti master a koji slave?

Gustav, i2c nije izveden skopovski (integrirano u uC) vec samo programski, a definira se na bilo koje 2 nozice porta.

Pozdrav


Sicer ne poznam Bascom-a ampak imam obcutek, da te knjiznice ki so vgrajene in so softwerska emulacija ne omogocajo I2C slave. Torej lahko te knjiznice uporabis samo za I2C master, ki potem komunicira z ostalimi slave enotami.

_________________
"I didn't know it was impossible when I did it."
http://bray.velenje.cx/avr/terminal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 5:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bray , zakaj pa ti forum ne dela na tvoji strani ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 8:01 pm    Naslov sporočila: Jaz sem uspešno postavil 2 at89c2051 master i2c nad skupnim Odgovori s citatom

Jaz sem uspešno postavil 2 at89c2051 master i2c nad skupnim 24cl04 slave-om.
Seveda ne oba istočasno. Uvedel sem nekakšen dogovor, kdaj kateri kmunicira s slave-om.
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Hrvoje
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2005 13:50
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2005 9:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:

Jaz sem uspešno postavil 2 at89c2051 master i2c nad skupnim 24cl04 slave-om.
Seveda ne oba istočasno.


jesu li oba uC istovremeno bila SPOJENA na i2c sabirnicu?

I jos ovo pitanje za sve: smiju li 2 uC biti spojena na isti kanal sa max232 na uC, istina nece oba odjednom komunicirati?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 25, 2005 7:03 am    Naslov sporočila: da Odgovori s citatom

Citiram:
jesu li oba uC istovremeno bila SPOJENA na i2c sabirnicu?


Da. Isti I2c Bus.

Pri vsakem procesorju sem žrtvoval en pin, ki sem ju povezal, kot na sliki. In potem sem v Bascomu približno tako komuniciral z i2c busom:

Koda:

I2cfree alias P3.7

..

If i2cfree = 1 then
   i2cfree = 0
   ...  tukaj branje ali pisanje po i2c busu
   ..- in predno končam dam
   i2cfree = 1
endif



Izbral sem na vsakem procesorju en portpin, ga zvezal z nekim portpinom drugega procesorja, in na oba skupaj dal en pull up upor.
Te porptpine sem potem definiral kot I2cfree alias portpin.

Če en procesor da da pin na low, s tem sporoča drugemu procesorju, "i1c bus je moj! Čakaj, da ga sprostim."

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bglazar
Mojster


Pridružen/-a: Pet Avg 2005 14:18
Prispevkov: 37
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 13, 2005 12:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

I2C vodilo JE multimaster vodilo, kar pomeni, da je lahko na njem več naprav, ki so hkrati master.
Citiram:

The I2C-bus specification (Philips):

Here are some of the features of the I2C-bus:
...
It’s a true multi-master bus including collision detection and arbitration to prevent data corruption if two or more masters simultaneously initiate data transfer
...


Kako zadevo rešiti v BASCOM-u pa ne vem. So pa stvari bolj advanced in verjetno enostavne vgrajene knjižnice ne bodo dovolj.

LP.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
microera
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Nov 2005 11:32
Prispevkov: 13
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 24, 2005 4:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="Hrvoje"]
Citiram:


I jos ovo pitanje za sve: smiju li 2 uC biti spojena na isti kanal sa max232 na uC, istina nece oba odjednom komunicirati?


DA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran J.
Mojster


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 1:38
Prispevkov: 49
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 03, 2006 11:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabljajte assembler, pa ne boste imeli težav, ter uporabo dodatnih pinov za I2C povezavo z večimi kontroleri med seboj in ostalimi salve IC.

l.p.

MIRAN
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 04, 2006 7:23 am    Naslov sporočila: To ni tema Odgovori s citatom

Assembler ali Bascom ali kaj drugega ni tema tega razgovora.
O tem so se bile na forumu že prave verske vojne. In po vsaki vojni smo samo še poraženci.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 04, 2006 10:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem na enem projektu uporabil kar tole:

http://freebsd.active-venture.com/FreeBSD-srctree/newsrc/dev/iicbus/iicbb.c.html

če počistiš odvečno solato, lahko narediš prav lep, univerzalni, bit-banging driver za katerikoli projekt. Jaz sem tiste makroje (I2C_SET(dev,c,d);) za nastavljanje portov dodelal še tako, da lahko glede na device_t dev uporabiš poljubni par pinov in imaš lahko več I2C vodil.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
logist
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2010 9:08
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 27, 2011 10:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mene zanima naslednje če je pri ATTiny261 možno uporabljati I2C in SPI na istem vezju istočasno in kako, ker SPI in I2C uporabljata iste pine, ampak pri I2C je potrebno uporabit pull-up opore, kar pri SPI ni potrebno? Ali je boljše da uporabim ATmega48?
_________________
Mihael
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group