Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Bass-refleks
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Zvočniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
markc
Mojster


Pridružen/-a: Ned Okt 2004 18:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 6:34 pm    Naslov sporočila: Bass-refleks Odgovori s citatom

Zdravo

imam problem z z bass refleksom
Materjal za omarico sem že kupil....preračunal sem jo v WinISD programu,me pa moti ker ne morem poljubno izbirati površino odprtine.Rad bi napravil pravokotno luknjo vendar se ne bom držal dolžine in širine....

Zanima me če lahko poljubno spreminjam stranice odprtine...stem da ohranim isto površino luknje?!? in s tem tudi dolžino bass-refleksa!
lepo prosim če mi kdo lahko pove kako in kaj je pomembno pri bass refleksu glede dimenzij....o njegovi funkciji sem obveščen!

Za vsak odgovor se zahvaljujem!

LP
Mare
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
markc
Mojster


Pridružen/-a: Ned Okt 2004 18:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 21, 2005 7:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hm......mogoče nisem bil dovolj jasen....
zanima me samo če lahko spreminjam višino in širino luknje, venda kljub temu posegu ohranim prvotno površino luknje in globino.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
markc
Mojster


Pridružen/-a: Ned Okt 2004 18:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2005 5:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prosim obiskovalce tega foruma, da kdor koli kaj ve pa tudi če ni čisto prepričan, da mi poskuša odgovorit na vprašanje...ker se mi nekoliko mudi z izdelavo zvočne omarice!
Bi vas povabil k sodelovanju...ker trenutno bi mi vsak odgovor ali mnenje prišlo prav..ker sem v veliki dilemi, ker pač kjer koli kaj zasledim kakšne napotke po internetu ali knjigi za gradnjo bass-refleks omarice, se medseboj še kar razlikujejo po mnjenju in teoriji...tako da konc koncev ne vem komu bi verjel!!
Prosim za odgovore!
LP
MARE
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2005 9:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Literatura ti ni vsec, ker ne ves komu bi verjel, nekomu, ki na forumu blekne prvo stvar, ki mu pade na pamet, pa bi kar takoj zaupal ? Potem kar mirno spremeni luknjo - ce ne bo delalo v redu, zacni se enkrat in takrat upostevaj navodila.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2005 9:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mare,

v Ljubljani na Vrhovcih je podjetje Keno d.o.o., ki se ukvarja z zvočniki. Pokliči jih, tel. najdeš v imeniku in na http://www.geocities.com/kenodoo/

Za zvočnike delat pa je zakon knjiga Ozrena Bilana, Akustika.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PejovicP
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2006 10:55
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 10, 2006 2:35 pm    Naslov sporočila: Re: Bass-refleks Odgovori s citatom

markc je napisal/a:
Zdravo

imam problem z z bass refleksom
Materjal za omarico sem že kupil....preračunal sem jo v WinISD programu,me pa moti ker ne morem poljubno izbirati površino odprtine.Rad bi napravil pravokotno luknjo vendar se ne bom držal dolžine in širine....

Zanima me če lahko poljubno spreminjam stranice odprtine...stem da ohranim isto površino luknje?!? in s tem tudi dolžino bass-refleksa!
lepo prosim če mi kdo lahko pove kako in kaj je pomembno pri bass refleksu glede dimenzij....o njegovi funkciji sem obveščen!

Za vsak odgovor se zahvaljujem!

LP
Mare


Oprosti za zamudo, ampak danes sem šele prvi dan na tem forumu. Če ne pa morda pride prav komu drugemu Wink

Ko ti izračuna/izriše prvi graf se ti odpre eno oknce z grafom in drugo z vrstico: Driver / Box / Vents / Plot / Project

Pa klikneš ''Vents'' in imaš narisan kdogec (Shape) če ga klikneš se spremeni v kvadrat in ti računa za kvadratni port. Vse seveda pri danem tuningu ki ga spreminjaš v okenčku ''Box''.

Nabrzino rečeno je vse eno kakšne oblike je port in pri podobni površini ostane podobna dolžina. Sicer so razlike a so majhne.

Ne vzeti izračuna programa kot sveto, ampak samo kot pripomoček za izdelavo škatle. Najbolje je če potem še stestiraš v praksi par različnih dolžin porta, ali pa še volumna škatle, ali postavitve, itd...

Še nekaj: Win ISD računa netto škatlo, torej moraš še dodati volumen zvočnika in volumen porta.

Ne glede na obliko priporočam da ima port zaobljene robove. In znotraj in zunaj. Naj tudi ne bo preblizu zadnje stene zvočnika.

Še kaj?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
markc
Mojster


Pridružen/-a: Ned Okt 2004 18:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 10, 2006 5:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala!!!!!!

V bistvu če sem prav razulel je vseeno kako naredim bass-refleks, smo da ima konstanten volumen!?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PejovicP
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2006 10:55
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 11, 2006 8:03 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če ne gremo preveč v detalje bi se lahko tako reklo.

Sicer pa poišči opcijo da ti računa 4oglate porte. Tam vneseš tudi dimenzije porta (višina x širina) pa ti izračuna dolžino.

Pa probaj izračunat tako da boš imel čim daljši port ki ga še lahko vključiš v design škatle. Z večanjem površine pri dani škatli se veča tudi dolžina, oziroma se veča tudi masa zraka v portu. Če je pa port premajhen in prekratek je pa samo luknja ki teško opravlja svojo funkcijo.

Pa pazi da bo škatla povsod na 100% zatesnjena. Če pušča se izniči efekt porta, pokvari kvaliteta reprodukcije, itd...

Zgoraj sem pozabil napisat da moraš v razmerje bruto netto vključit tudi morebitne ojačitve škatle.


WinISD ima tudi opcijo da ti čez prvi izračunani graf nariše še ostale opcije/izračune. Zamenjaš barvo grafa in lahko lažje primerjaš rezultate.

Še kaj?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GAPE
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2006 12:10
Prispevkov: 20
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 01, 2006 3:21 pm    Naslov sporočila: Re: Bass-refleks Odgovori s citatom

markc je napisal/a:
Zdravo

imam problem z z bass refleksom
Materjal za omarico sem že kupil....preračunal sem jo v WinISD programu,me pa moti ker ne morem poljubno izbirati površino odprtine.Rad bi napravil pravokotno luknjo vendar se ne bom držal dolžine in širine....

Zanima me če lahko poljubno spreminjam stranice odprtine...stem da ohranim isto površino luknje?!? in s tem tudi dolžino bass-refleksa!
lepo prosim če mi kdo lahko pove kako in kaj je pomembno pri bass refleksu glede dimenzij....o njegovi funkciji sem obveščen!
Za vsak odgovor se zahvaljujem!


LP
Mare


MARKC ker program je to winisd? jaz bi tudi rabil ta program ker bom tudi zvočno omarico naredu. a mi lahko poveš.
hvala v naprej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
PejovicP
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2006 10:55
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 01, 2006 3:28 pm    Naslov sporočila: Re: Bass-refleks Odgovori s citatom

GAPE je napisal/a:


[
MARKC ker program je to winisd? jaz bi tudi rabil ta program ker bom tudi zvočno omarico naredu. a mi lahko poveš.
hvala v naprej.



WinISD lahko dobiš na :

http://www.linearteam.dk/

če pa rabiš kakšno pomoč pa kar vprašaj.

LP

Pero
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GAPE
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2006 12:10
Prispevkov: 20
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 01, 2006 4:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

PejovicP zelo vesel bi bil če bi mi povedal kako začeti ker jaz se pri temu programu sploh ne znajdem. a so mogoče kakšna navodila za ta program. namreč jaz imam program winisd 0.44
upam da sem jasen.

hvala vam za pomoč Exclamation Exclamation Exclamation
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
PejovicP
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2006 10:55
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 02, 2006 2:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

WinISD ima simpatična navodila, ampak če ne obvladaš angleščino.... Crying or Very sad

Na brzino rečeno:

odpri program, nato imaš ikonco za NEW... nato poiščeš zvočnik ali vnesež potrebne podatke... se odločiš za tip škatle in merske enote (US/EU)... pogledaš kaj je zračunal, čez narišeš še par grafov zvočnikov (zamenjaš barve) ki si jih že slišal, pa probaš skombinirat kar misliš da ti odgovarja....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DefConX
Mojster


Pridružen/-a: Pon Maj 2006 19:05
Prispevkov: 48

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 08, 2006 5:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lp usem

mene pa samo zanima,ali je polozaj bass reflex cevi odloca o zvoku,ali je cisto useeno kam jo "utaknem".
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
GAPE
Mojster


Pridružen/-a: Ned Apr 2006 12:10
Prispevkov: 20
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 08, 2006 6:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

DefConX je napisal/a:
lp usem

mene pa samo zanima,ali je polozaj bass reflex cevi odloca o zvoku,ali je cisto useeno kam jo "utaknem".


Jaz mislim da je čisto usen kakšen je položaj cevi za bass-reflex "nisem siguren" zmeraj more biti isti zvok kjer koli je bass-reflex cev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
PejovicP
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2006 10:55
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 09, 2006 9:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

So majhne razlike. Je pa odvisno tudi od tega kje bo zvočnik. Če je zvočnik na tleh je bolje če je BR čim bližje tlom, pri zvočnikih na polici to niti ni pomembno...

Če sta 2 BR jih obvezno postavi simetrično na škatlo/zvočnik.

Pa pazi da bo za BR dovolj prostora za pretok zraka. Pri okroglih BR naj bo vsaj 1-1,5 Fi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Zvočniki Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group