Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Multipleksiranje 7-segmetnih LED - do kam?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2005 8:06 am    Naslov sporočila: Multipleksiranje 7-segmetnih LED - do kam? Odgovori s citatom

Multipleksiranje 7-segmentnih LED prikazovalnikov razumem. Sprašujem izkušene, do kako daleč, koliko 7-segmentnih LED prikazovalnikov lahko v praksi multipleksiram, da ostane slika še vedno fiksna, da ne utripa, oziroma, da ostane še vedno dovolj svetla za branje.
Več ko je LED prikazovalnikov multipleksiranih, redkeje in manj časa je aktiviran posamezni prikazovalnik, kar se potem mora nekako poznati, da je podatek manj čitljiv in za oko naporen.

Predstavljam si, da tja do 6 elementov bi moralo iti, pri 8 pa bi že znalo biti moteče za oko. Kdo ima pri tem kaj izkušenj?

Pozdrav
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 17:46
Prispevkov: 62
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2005 1:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Projektorji s celuloida predvajajo nekje 25 slik v sekundi. To pomeni, da lahko vsake 4 ms osvežiš display in jih imaš 10, pa bo kvaliteta zadovoljiva.
V praksi sem poskusil z osmimi displayi in je prikaz dober. Verjetno pa je malo odvisno tudi od vztrajnosti samih LED v displayu. Mislim, da do 10 displayev ne bi smelo biti problema. Rolling Eyes

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 21, 2005 9:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me, pa kaj bi se zgodilo, ko bi vsporedno s segmenti vezal mali kondenzator? S tem bi segment ostal dle casa prizgan kljub vecji frekvenci? Malo bi pa verjetno izgubil na odzivnosti...
_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarE
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Nov 2004 23:38
Prispevkov: 177

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 22, 2005 6:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem delal do 8 mest, vendar sem moral uporabiti visoko svetilne LED. Osveževanje sem imel okrog 100Hz. Tisto s kondenzatorji je sicer zanimiva ideja, samo težavno, ko je prazen, saj bi rabil kar nekaj period, da ga napolniš. Potem je že bolje dat po en 4094 na displej in zadevo statično krmilit. Fotraš pa lahko s hitrostjo do 1Mb/s.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bglazar
Mojster


Pridružen/-a: Pet Avg 2005 14:18
Prispevkov: 37
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 29, 2005 8:47 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="Lojz"]
V praksi sem poskusil z osmimi displayi in je prikaz dober. Verjetno pa je malo odvisno tudi od vztrajnosti samih LED v displayu. Mislim, da do 10 displayev ne bi smelo biti problema. :roll:[/quote]

LED-ice so polprevodniski elementi in prakticno nimajo vztrajnosti oz. je ta v razredu mikrosekund. Stevilo je potem omejeno z maksimalnim trenutnim tokom skozi posamezno LED-ico.
Za vecje stevilo priporocam kaksen serijsko/paralelni register in/ali razdruzitev na vec skupin. Tudi specialni IC-ji, ki krmilijo LED-ice z mulipleksiranjem in I2C vmesnikom utegnejo biti uporabna zadeva.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
peroman
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2004 14:05
Prispevkov: 59

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2005 4:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

do 8 ni problema. Lahko pa uporabis 74hc164 ki jih samo serijsko filas. So poceni in v SMD zelo malo placa vzamejo.
Mi je pa ljubse multipleksiranje, ker lahko tudi svetilnost nastavljas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group