Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Priklop mA senzorja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 04, 2005 5:36 pm    Naslov sporočila: Priklop mA senzorja Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Imam samo eno verjetno zelo enostavno vprašanje.

Imam senzor, ki mi javlja podatke v mA. Senzor ima dva izhoda prvi je (0-20mA), drugi (4-20mA). Torej moram nekako izmeriti mA na prven in drugem izhodu.
(Dva izhoda sta verjetno zadari primerjave in s tem zmanjšanja pogreška)

Kako to najlažje narediti? Uporabil bi AT89C52 in BASCOM!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 12:13 am    Naslov sporočila: Hm, Odgovori s citatom

Hm, ce daje senzor rezultat v mA in to brez napajanja, potem je to vir energije?? Ni mi jasno, kako naj bi tak senzor delal. Ali imas o njem kaj vec podatkov? Morda kaksna spletna stran, ki opisuje ta senzor?

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 6:44 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

0-20mA in 4-20mA sta standarda po katerih se ravnajo senzorji. Imaš tudi senzorje z napetostjo na izhodu ampak so v industriji redki. Najpogosteje se uporablja v praksi (industrija) 4-20mA izhod. Zakaj ravno ta? Motnje so pri toku mnogo manjše kakor pri U izhodih. Zakaj ravno 4mA? Če ti senzor daje 0mA ne veš a je res 0mA ker je veličina na minimumu ali senzor ne dela in je zato 0mA.

Lahko narediš enostaven pretvornik iz I v U z enim operacijskim ojačevalnikom. To pa potem pelješ na kakšen uC če rabiš nadaljne meritve. Če računaš da je 5V max skala (20mA) potem ti bo 1V min skale (4mA). Razen če malo ne zakompliciraš pa nastaviš offset OP.

Senzor ima 100% napajanje Wink

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Štrom: http://www.red-mamba.com & http://www.red-mamba.biz
Prosti čas: http://www.maddogs-clan.org
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 4:05 pm    Naslov sporočila: S koliko Ohmi pa lahko obremenim izhod takega senzorja? Odgovori s citatom

S koliko Ohmi pa lahko obremenim izhod takega senzorja?

Pravilo, da se clovek uci vse zivljenje, drzi. Ceprav sem ze star, tega nisem vedel.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 4:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav!
Naj najprej bolj podrobno opišem karakteristike senzorja.

Senzor se napaja z 10-30VDC napetosti.
Pojasnilo VILKU, senzor ni vir energije. Oblika, teža, napajalna napetost in vse ostale tehnične karakteristike senzora se mi zdijo glede na moje vprašanje nepomembne in jih zato tudi nisem omenjal.

Vrednost izmerjene količine senzor javi v vrednosti toka v mA in v odmočju 0-20mA in 4-20mA. (Oba izhoda hkrati).

Izmeril sem tudi napetost na teh izhodih, in je neglede na vrednost vedno konstantna. V odvisnosti od napajalne napetosti, je odvisna tudi napetost na teh izhodih.
Pri 12V napajalne napetosti = 10.64V
Pri 13V napajalne napetosti = 11.69V
Pri 14V napajalne napetosti = 12.62V
Pri 15V napajalne napetosti = 13.63V

Vprašanje je, kako naj dobim digitalen podatek v mikrokontroler oz. kako naj izmerim mA. Na osnovi mA bi nato izračunl dejansko vrednost.

Ker nameravam uporabiti at89c52 oz. kompatibilne, mora biti eventuelni komparator zunanji. Vsi nasveti, kako izmeriti mA dobrodošli. Glede nato, da je omenjen izhodni obseg v mA industrijski standard, je rešitev verjetno veliko oz. so že nekako univerzalno rešene. Ker nebi rad odktival "toplih vod", vas naprošam za čimbolj univerzalno rešitev, saj bi to rešitev lahko nato vsak uporabil v primeru podobnih senzorjev.

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 4:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

red_mamba

ali bi lahko bil bolj natančen. Kako naj z uC nato izvajam nadaljne meritve. Ali naj bo izhod iz OPA peljan na kakšen komparator oz. kam na uC.


LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 9:10 pm    Naslov sporočila: a, potem se mi pa zdi Odgovori s citatom

Ja, potem se mi pa zdi da je stvar precej preprosta:
Na izhod obesis upor recimo 180 Ohm na katerem bo napetost
pri 4 mA 4 * 180 = 720 mV in
pri 20 mA 20 * 180 = 3600 mV
in te napetosti lepo preberes z kateriem koli A/D pretvornikom v mikroprocessor. No nekateri mikorprocesorji imajo tak pretvornik ze v sebi.

Mamba, ali imam prav?

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 9:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko, če uporabiti nameravam AT89C52 in bascom. Kolikor mi je znano, ta mikrokontroler nima a/d pretvornika, torej bi moral dodati zunanjega. Ali imaš kaj izkušen oz. predlok, kateri zunanji A/D pretvornik uporabiti!


Lp Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 9:41 pm    Naslov sporočila: A/D Odgovori s citatom

Teh je toliko, kot je mikroprocesorjev in kot je ze navada, vsak bo hvalil svojega, tistega, s katerim ima izkusnje.
Jaz sem delal in bil zadovoljen s samo enim, to je bil I2C A/D pretvornik PCF8591 - je sicer samo 8-bitni in je torej uporaben za normalne zahteve, ce pa hoces preciznejse nmreitve, bos moral izbrati kaj drugega, pa tudi upor, na katerem bos meril napetost bo moral biti natancen.

Mamba, to kar pisem cuzam iz prstov! Se vedno nisem dobil potrditve, da je metoda uporabe senzorja pravilna!

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 9:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko, na MAXI forumu je Silvo odgovoril

"
Taki senzorji so namenjeni za priklop na razne industrijske PLC-je, frekvenčne pretvornike .... Toka z mikrokontrolerjem ne boš mogel merit direktno, zato boš moral meritev pretvorit v napetost, ter le to meriti z AD vhodom. Zaporedno z senzorjem daš upor, ki ga izračunaš po ohmovem zakonu R=U/I. V danem primeru pri max. resoluciji - toku 20mA bi to znašalo 5/0.02 == 250 Z mikrokontrolerjem meriš padec napetosti na uporu.
"

Torej Vilko je to to, kar praviš tudi ti!

Res pa bi bilo dobro, če to še kdo 100% potrdil, da se ne trudim v prazno!


LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 05, 2005 10:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko, ravnokar sem na izhodni žički senzorja pritrdil upor 180 Ohm in izmeril tok in napetost.

I = 4.06 mA U = 750 mV
I = 4.87 mA U = 900 mV

Torej je dejanska vrednost upora 184.73 Ohm.

Torej je stvar sedaj tudi praktično preverjena.

Sedaj pa samo še po A/D pretvornik v trgovino.


LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2005 7:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

upor po moje ni dobra rešitev, napaka zaradi dT, tudi 1% natančen upor po moje ni "dober"

če bi jaz to delal bi naredil tako kot sem rekel. Pretvornik I v U je čisto enostaven OPA. Poglej si kakšno vezavo fotodiode. Ta vezava je namreč I v U pretvornik. Samo da ti namesto fotodiode vežeš izhod senzorja.

Potem smo pa pri mikrokontrolerju, tukaj je pa jasno nasvet da uporabiš kakšen ATMega mikrokontroler ki že ima vgrajene 10 bitne ADCje. Za ceno mislim da pod 2000SIT (ali tam okoli) dobiš hiter uC za obdelavo podatkov + 8 10 bitnih ADC vhodov. Tukaj je prednost ker je vse znotraj uC ti ni treba nekih protokolov pisat za branje ampak uporabiš funkcijo
Vrednost = GetADC(Chan)
pa imaš 10 bitno vrednost, ki ti jo ADC kaže. Referenco lahko nastaviš tudi manjšo od 5V. Ne moreš pa večje nastavit, druga pomankljivost je pa ta da če ti 10 bitov ni dovolj boš moral vzeti res zunanjega.

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Štrom: http://www.red-mamba.com & http://www.red-mamba.biz
Prosti čas: http://www.maddogs-clan.org
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2005 10:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
upor po moje ni dobra rešitev

Večina industriskih aplikacij, (sploh frekvenčni pretvorniki) katere sam poznam in ima možnost priklopa senzorja 0-20mA ali 0-10V ima le jumper s katerim preklapljaš upor kot sem napisal. Bom v službi pogledal, če imam kak načrt aplikacije s katere je to razvidno. Če kaj najdem bom pripel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2005 11:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislil sem, da bi namesto navadnega upora uporabil trimer upor in tako mi nebi bilo potrebno spreminjati programa za različne senzorje. Senzor lahko namreč postavim v položaj, da mi pokaže najnižjo (4mA) in najvišjo (20mA) vrednost. Dejansko vrednost v mV, ki mi bi jo dal A/D pretvornik pa bi potem izračunal. Ker je stvar linearna, nebi smel imeti težav.
Pri merjenju toka dotičneja senzorja je najnižja vrednost 3.96 mA najvišja pa 19.51 mA.
Pri merjenju napetosti z uporabo 180 Ohm 5% uporom je najnižja voltaža izmerjena z Vomtmetrom 719 mV najvišja pa 3.580 V.

Torej sklep R = U/I =>
0.719/0.00396 = 181.565656 Ohm
3.580/0.01951 = 183.495643 Ohm

Upoštevati je še potrebno, da so vrednosti izmerjene z navadnim digitalnim unimetrom torej so že v izhodišču odstopanja. Prav tako ima sam senzor natančnost +/- 0.1 mA.

LP Gregor

P.S.
red_mamba, ali mi lahko nenako priskrbiš shemo I-U z OPA. Z OPA se do sedaj še nisem ukvarjal in bi bilo zelo dobro, da končno začnem. Imam tudi izdelek z fotodiodo (s katero zaznavam žarek laserpointerja), ki pa ga tudi nisem rešil z OPA. Glede na tvoja priporočila bila verjetno boljša rešitev OPA. Ali lahko pokomentiraš tudi to rešitev!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 06, 2005 1:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fotografiral sem dokumentacijo enega frekvenčnega, ki jih imamo v funkciji v podjetju. Gre za frekvenčnega Lenze serije 9300. Imel sem sicer še eno lepšo slovensko razlago (domači frekvenčni pretvorniki INES) a je v tem trenutku žal ne najdem. Sad

Kak bo vhod tokovni ali napetosni se enostavno izbere z jumerjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group