Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Ozkousmerjanje IR žarka diode
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2005 12:03 am    Naslov sporočila: Ozkousmerjanje IR žarka diode Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem!

Potreboval bi oddajno diodo, ki bi IR žarek ozkousmerija tako, da bi na oddaljenosti 30 metrov osvetljevala z točko premera do 50 cm. Težavo imam namreč v tem, da bi želel postaviti več žarkov vsporedno in se med seboj nesmejo prekrivati.
Med oddajno in sprejemno diodo je približno 30 metrov. Žarki pa bi bili na 50 cm.

Kako rešiti ta problem.


Hvala za pomoč!

Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Iztok Z.
Začetnik


Pridružen/-a: Sob Okt 2004 9:45
Prispevkov: 14
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2005 11:44 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko sem imel podoben problem, sem ga rešil z uporabo fotocelic, ki jim je možno nastavljat frekvenco IR svetlobe. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2005 1:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za namig!

Kakšne fotocelice za sprejem si uporabil in ali obstajajo tudi oddajne ir diode, ki jim lahko določiš frekvenco svetlobe (nm)?

Po hitrem pregledu sem naletel na oddajne diode večinoma 950 nm. Sprejemne pa 400 - 1100 nm. Če bi mi uspelo oddajati na točni frekvenci in sprejemati tudi le točno frekvenco, bi bil problem rešen.

Pozna kdo rešitev ?

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Iztok Z.
Začetnik


Pridružen/-a: Sob Okt 2004 9:45
Prispevkov: 14
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 28, 2005 3:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabil sem že narejene profesionalne fotocelice, ki se jim frekvenco modulacije kar vprogramira.
Če boš delal v samogradnji boš moral poleg nosilne frekvence, ki jo omenjaš (npr. 950nm) vmodulirat še dodatno za vsak par posebej npr. 3kHz, 4kHz, 5kHz.

Kljub temu je razdalja 30m prevelika za IR brez dobre optike, kakršne večina izmed nas doma nima. Crying or Very sad
Zato je bolje, če začneš razmišljat v smer laserjev, ki so za takšne in večje razdalje primernejši. Literature na netu je o tem kar nekaj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 12:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nabavil sem LaserPointer, ga razstavil in narisal shemo. Shemo bi tudi priložil, če mi kdo pove kako.
Sedaj me zanima, s čim bi bilo najbolje sprejemati ta laserski žarek? Valovna dolžina je 630-680nm.

Hkrati me zanima, ali ima kdo kakšno shemo, ki bi mi s pomočjo navadne IR DIODE (SFH206) dala CMOS TTL pri sprejemu!

Ugotavljam namreč, da z (SFH5110-38) dosegam veliko boljši domet! Težava je samo v tem, da ima slednji 38kHz filter, jaz pa bi želel brez filtra. Torej, kadaj je dovolj IR svetlobe na sprejemni diodi (SFH206) naj dobim +5V kadar je pa ni pa +0.7V oz. GND.

Lep pozdrav vsem.

Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 7:27 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če to niso prehitri prehodi , bi lahko uporabil kar IR sprejemnik za TV aparate (starejši, recimo od kakšnega GORENJA- ti so v kovinskem tulcu in imajo +5V napajanje , GND in signal. ) Pazi IR sprejemniki so zelo občutlivi za EM motnje pa je oklop obvezen. Na SFH-je pa kar pozabi , saj so namenjeni raznim moduliranim signalom. Razen če v odajni del recimo vgradiš 555 in signal moduliraš s 38 KHz , Laughing S koliko baudi pa boš lahko operiral pri prenosu , pa si lahko predstavljaš Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 8:47 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Med oddajno in sprejemno diodo je približno 30 metrov. Žarki pa bi bili na 50 cm.


Mislim, da bo dokaj težka Crying or Very sad. Kot prvo bo problem doseg. Drugo pa seveda širina snopa.
Kot je omenil Iskra dokaj selektiven IR sprejemnik najdeš v starejših gorenjskih TV-jih. (v kovinskem ohišju) Le tega sem sam uporabil za "vrata" na smučarski štoparici. Šlo je do 10m brez problema. Koliko se spomnim sta obstajali dve izvedbi teh sprejemnikov. S transistorji ter z IC-jem. Uporabljen IC je bil TBA2800 (nisem prepričan, da se še izdeluje) Sam sem jih pred časom kupil par kosov po smešno nizki ceno v razprodaji v Čipu v Mariboru. Sicer je v datashetu omenjena razdalja do 26m z tremi diodami CQY99. Sicer najdi na netu datashet - tukaj ga ne gre pripeti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 12:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Silvo, po tvoji shemi sem izdelal podoben senzor, kot ga uporabljaš pri smučarski štopatici. Zanima me, v čem je bistvo 4060 števca pri sprejemnem delu. Če prav razumem, dokler SFH5110-38 sprejema 38kHz frekvenco IR žarka, je na SHH5110 izhod na visokem nivoju (+5V) in s tem 4060 na resetu. Ko pa zmanjka IR žarka oz. ni prave frekvence pa 4060 ni več na resetu in začne štiti s hitrostjo glede nastavitve lastnega števca. Ko 4060 prešteja do določene vrednosti se na določeni nogici sproži signal (+5V) in s tem interupt na mikrokontrolerju.

Sedaj vprašanje?
Zakaj izhod SHF5110 ni direktno spojen z mikrokontrolerjem (brez 4060 števca)? Ali je samo zato, da je prekinitev dovolj dolga? In ali bi pri direktnem priklopu prihajalo do napak?


LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 12:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem že malo pozabil kako sem tisto izvedel Embarassed Kot sem omenil sem za sprejemnik uporabil ir sprejemnik iz TV in ne SHF5110. Tisti sprejemnik je prepuščal tisto 38khz modulacijo IR oddajnika, tako, da se je ob prisotnosti ir svetlobe števec 4060 neprastano brisal. Ko prisotnosti ir svetlobe ni bilo je števec "preštel" naprej sledeči izhod pa je sprožil prekinitev ter uro ustavil.
Skrata 4060 bil uporabljen le z namenom "glajenja" Če bi uporabil SFH5110 ga ne bi potreboval.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 1:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Silvo, se mi je zdelo da bo nekako tako.

Kakšno sprejemno foto diodo pa bi potreboval za 630-660nm (LaserPointer). Recimo da bi laserpointer uporabil pri smučarski štoparici?

Prav tako me zanima, zakaj ti pri smučarski štoparici ni uspelo z neprekinjenim žarkom IR svetlobe?

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 1:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sicer ne spada v to temo , ampak malo kritike ne bo škodilo.
Če bi se tisti ki hočejo kakšno pomoč , vsaj malo potrudili in natančneje opisali kakšen problem imajo in kaj bi želeli izvedeti , bi lahko ostali primerno svetovali. Tako bi teme bile mnogo bolj pregledne in poučne , saj predpostavljam da taki forumi služijo ravno temu.
Tako pa lahko le ugibamo , kaj gdo želi izvedeti in streljamo tudi mimo , ali pa recimo zaradi naveličanosti ne pomagamo.
Tu lahko le ugibam , kaj naj bi delel s temi žarki ? prenašal podatke ? Napravil svetlobno zaveso ? ....
No to temo smo odprli že nekajkrat , pa očitno nihče tega ne bere.
Potem pa ko recimo Frenki hoče malo reda napraviti ( ne tu ampak na MAXI -forumu) izpade skoraj kot diktator.
Forum je zanimiv in koristen dokler je pregleden in koristen in le tak lahko koristi tistim nekaj elektronikov , ki imajo še nekaj volje sami narediti.
Gregor ne vzemi to kot kritiko ampak bolj kot nasvet.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 2:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Prav tako me zanima, zakaj ti pri smučarski štoparici ni uspelo z neprekinjenim žarkom IR svetlobe?
Če ledica utripa jo lahko tokovno bolj obremeniš s tem povečaš domet in zmanjšaš porabo. Pa še sam sprejemnik, ki sem ga uprabil (iz TV)ja je grajen za sprejemanje "utripajoče" ir svetlobe. Če se še prav spomnim sem poskušal tudi s stalnim napajanjem iR diode a dometa nisem spravil dalje od par metrov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 2:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Very Happy Sedaj je bolj jasno o čem je govora. Za povečanje dometa uporabiš modulacijo (38 khz) ker s tem eliminiraš motnje . Sprejemnik je napravljen tako , da reagira le na določene impulze. Dodatno povečaš domet z uporabo elkota v odajni stopnji (IR diode so kar požrešne in baterija včasih nima dovolj toka za diodo) Če pa še vedno ne bo dovolj dometa , pa lahko poeksperimentiraš s recomo avtomobilsko parabolo in več IR diodami (ODAJNIK) in lečo na sprejemni strani.
Za laser pointer pa uporabiš kar BPW 31(sprejemna dioda) in primeren filter pred sprejemnikom(optični) saj je žarek zelo močan.
L.P. iskra
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56wie
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 0:17
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 4:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Iskra in ostali! Se opravičujem če sem nenatančno zastavil vprašanje! Dejstvo namreč je, da je problem v izhodišču bil pravilen, le da se je potem glede na vaše predloge delno modificiral.

Torej, če še enkrat bolj natančno predstavim moj problem!

Želel bi imeti vsporedne žarke (vidne ali nevidne). Razdalje med oddajnikom in spejemnikom je različna in se giblje od 5 do 30 metrov. Žarki, naj bi bili med seboj oddaljeni okoli 20 cm.
Imformacijo, ki jo želim je, kateri žarek je prekinjen. Te impulze bi v zanki prerverjal z mikrokontrolerjem.

Moje vprašanje je, kako in s čim najbolj zanesljivo in poceni ustvariti žarke ter kako nazadnje dobiti ttl signal ob prekinitvi ?!

Glede na razpravo do sedaj, je to edino možno z laserjem, zaradi ozkega snopa svetlobe. LaserPointer bi uporabil kot izvor žarka. Sedaj potrebujem sprejemnik, ki bo ob prisotnosti žarka na enem logičnem nivoju, ob prekinitvi oz. ob neprisotnosti pa na drugem logičnem nivoju.
Ta mreža žarkov bi morala delovati tako ponoči kot na soncu!

Iz dosedanjih predlogov je verjetno pametno izvorni LaserPointer žarek vzorčiti (Ali pa ne) z recimo 50kHz, da se tako zmanjša poraba?!

V tem primeru bi ob določenem številu izpadov impulzov dobil signal, da je žarek prekinjen.

Menim pa, da je težava pri laser žarku ravno nasprotna prvotnemu problemu torej, da je točka svetlobe premajhna, saj bi bi na 30m oddaljenosti že rahel tresljaj oddajnika žarek preusmeril in tako bi se sprožil impulz o prekinitvi, čeprav ga v resnici ni bilo in je to seveda nezaželjeno!

LP Gregor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 30, 2005 7:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V koliko ni problem napajanje lahko to izvedeš z običajnim fotouporom katerega daš v daljšo cevko - recimo dolžine 30cm. Z druge strani pa jo osvetljuješ z baterijsko svetilko z ozkim snopom. Recimo v podjetju imamo furnirne škarje na katerih je v orginalu izvedena varnostna zavesa z vidno svetlobo. Podobno kot sem opisal zgoraj. (tisto deluje že vrjetno kakih 30 let Wink )
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group