Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

kateri procesor/kontroler

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Janez
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jan 2004 23:05
Prispevkov: 7

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 30, 2004 11:28 pm    Naslov sporočila: kateri procesor/kontroler Odgovori s citatom

Kolikor lahko razberem iz člankov o mikroprocesorjih (ali kakor se jim že reče, tile ATMEL in PIC itd), se lahko več ali manj vse funkcije, ki jih načrtujem z vezji serije 4000 (4017, 4093, itd), nadomestijo s temi raznimi PIC-i in podobnim. Kaj bi svetovali začetniku, ki niti tega ne ve, kako se prav reče mikroprocesorjem ? S katerim začeti, kateri je najlažji za učenje ? Primer: če bi kdo rekel, da se je naveličal kontaktorjev in časovnih relejev in bi se želel naučiti dela s krmilniki, bi mu svetoval Moellerjev Easy ali Siemensov Logo ali Omronov Zen ali Mitsubishijevo Alpho, ipd, saj se razumemo ?
Ideja je, da bi s tem procesorjem in ustreznim programom lahko nadomestil kakšne funkcije, ki sem jih do sedaj reševal z vsaj petimi CMOS ali TTL (74xx) vezji. Prednost bi naj bila v tem, da če hočeš funkcijo plate, narejene s TTL ali CMOS spremeniti, jo v večini primerov ne moreš brez spajkalnika, če pa je na plati procesor, pa samo elegantno vtipkaš nov program in izhodni releji že drugače delujejo.... saj je tako ?
Torej - S ČIM začeti ?
Hvala.
_____________________________________________
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 31, 2004 6:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na to vprašanje boš dobil več različnih odgovorov. Saj veš, vsak cigan hvali svojega konja. No, jaz sem tudi začetnik, in sem začel tako, da sem nabavil Bascom8051 (prodaja AX-elektronika, tukaj) in sem šel na enodnevni tečaj bascoma, ki ga je tudi organiziral AX elektronika, in tam sem se spoznal s prakso in prvimi koraki, potem sem nabavil isto orodje, kot smo delali na tečaju, se pravi programator in testno ploščo. Morda je boljša metoda najprej iti na tečaj in potem nabavljati program. No ja, PC že moraš imeti. Vendar če objavljaš tukaj vprašanja, ga menda imaš.

Tako sem shodil, sedaj sicer še ne vozim formule 1, toda lahko rečem, da skiro že oblvadam.
Opažam pa, da je še drugi svet, veliko bolj popularen, to so AVR-i. Ko sodelujem na Bascom reflektorju, to je neke vrste forum pri avtorju BASCOma na www.mcselec.com nekako opažam, da je bascom8051 nekako opsolete, nekako metuzalem, in da se vse manj ljudi z njim ukvarja.

Kot rečeno, dobil boš več odgovorov!
Srečno izbiro voščim
VIlko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 01, 2004 10:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

se strinjam z vikotom, vse manj se uporablja 8051 serija in počasi prevladuje AVR.
PICi in AVRji so praktično enaki po cenah in funkcijah, končna izbira pa je stvar okusa. Za AVR se dobi tudi brezplačen (se dobi za PICe tudi) program za programiranje. Samo se programira v assemblrju, ki pa je za začetnika pretežak.
Za učenje pa priporočam enako kot je že bilo povedano, kakšno razvojno ploščo (za vsako resnejše delo obvezna), BASCOM, kakšna knjiga, po internetu pobrskati za kakimi izvornimi kodami in jih preštudirati, ko se zatakne pa moriti z vprašanji na forumih. Wink
Se bo 300% našel kdo ki bo pomagal dalje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 01, 2004 11:18 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Samo se programira v assemblrju, ki pa je za začetnika pretežak.


S tem se ravno ne strinajm. Picassembler je s svojimi 35 instrukcijami relativno enostaven. Instrukcije si je enostavno zapomnit. Problem tiči drugje in to v dobrem poznavanju periferije ki se bo priključila na CPU. Pri raznih Bas%&% -cih ne rabimo poznati nap. kako deluje protokol I2C 1Wire RS232 ... v assemblerju pa je to potrebno dobro poznati saj ni "gotovih" rutin za to ter je treba vse napisat. Vsakemu začetniku priporočam, da vsaj pogleda osnove assemblerja ("zagrižen" elektronik bo vrjetno v osnovi tudi na njem ostal Wink )

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Janez
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jan 2004 23:05
Prispevkov: 7

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 01, 2004 6:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala za odgovore. Se mi zdi, da je kakšen tečaj še res najboljša rešitev, ker zadeva deluje precej zapletena za začetnika.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 02, 2004 2:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Janez,

da še jaz kakšno rečem...

Zaenkrat tečajev nimamo predvidenih, pač pa toplo priporočam knjigo:
Bascom šolski priročnik http://www.svet-el.si/cgi-bin/okno.cgi?zap_st=75&foo=68

V tej knjigi je razložen Bascom-8051, če pa se ti zdi, da je 8051 malo zastarel (čeprav ti bo veliko ljudi reklo, da temu ni tako...), pa lahko večino znanja, ki ga najdeš v knjigi, uporabiš tudi pri Bascom-AVR jeziku. Oba Bascom-a sta tako podobna, da ko znaš enega, si se naučil oba.

V knjigi so lepo razloženi primeri, kako sprogramiraš mikrokontroler tako, da vklopiš/izklopiš LEDico, rele, LCD, zaznaš tipko in tako dalje... Od enostavnih, do zahtevnih primerov. Knjigi je tudi priložen CD s primeri programov, ki so obdelani v knjigi, dodan pa je tudi Bascom demo program, s katerim lahko takoj začneš programirat.

Če boš potreboval še kakšno pomoč, mi piši.

Lp
Jure


Nazadnje urejal/a Jure Pon Dec 20, 2004 2:34 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ProgMan
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jul 2004 15:30
Prispevkov: 2
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 02, 2004 7:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Citiram:
Samo se programira v assemblrju, ki pa je za začetnika pretežak.


S tem se ravno ne strinajm. Picassembler je s svojimi 35 instrukcijami relativno enostaven. Instrukcije si je enostavno zapomnit. Problem tiči drugje in to v dobrem poznavanju periferije ki se bo priključila na CPU. Pri raznih Bas%&% -cih ne rabimo poznati nap. kako deluje protokol I2C 1Wire RS232 ... v assemblerju pa je to potrebno dobro poznati saj ni "gotovih" rutin za to ter je treba vse napisat. Vsakemu začetniku priporočam, da vsaj pogleda osnove assemblerja ("zagrižen" elektronik bo vrjetno v osnovi tudi na njem ostal Wink )

lp
Silvo


Se popolnoma strinjam! ASM-je sploh dobro uporabljati v časovno kritičnih aplikacijah. Poleg tega se določenih problemov z visokonivojskimi jeziki ne da rešiti. Od visoko nivojskih jezikov bi priporočal predvsem Ansi C. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 04, 2004 3:51 pm    Naslov sporočila: Tečaj? Odgovori s citatom

Jure,

Razumem, da sedaj ne predvidevate tečaja, toda jeseni pa bi že bil čas, da organizirate ponovno spet kak tečaj. Če boste dodali na tečaju še AVR-e pridem gotovo zraven,

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
slawc
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 11:41
Prispevkov: 102

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 04, 2004 10:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Citiram:
Samo se programira v assemblrju, ki pa je za začetnika pretežak.


S tem se ravno ne strinajm. Picassembler je s svojimi 35 instrukcijami relativno enostaven. Instrukcije si je enostavno zapomnit. Problem tiči drugje in to v dobrem poznavanju periferije ki se bo priključila na CPU. Pri raznih Bas%&% -cih ne rabimo poznati nap. kako deluje protokol I2C 1Wire RS232 ... v assemblerju pa je to potrebno dobro poznati saj ni "gotovih" rutin za to ter je treba vse napisat. Vsakemu začetniku priporočam, da vsaj pogleda osnove assemblerja ("zagrižen" elektronik bo vrjetno v osnovi tudi na njem ostal Wink )

lp
Silvo


S tem se pa jaz ne strinjam popolnoma.
1. Premalo osnovnih ukazov lahko ubija voljo do programiranja. Kaksen bolj zapleten algoritem in par sto-tisoc vrstic kode je tu. Res pa je, da se jih hitro zapomnis.
2. Tudi pri visjih programskih jezikih je potrebno poznati periferijo. Ce zelis uporabiti i2c, ni potrebno uporabiti ze pripravljenih rutin, ce jih programski jezik ze ponuja. V Cju recimo (gcc za AVR mikro teh rutin sploh ni), moram za SPI komunikacijo, UART in ostalo periferijo nastaviti prav vse registre, poznati bite ter jih uporabit med samim delovanjem. Res je, da nekateri prevajalniki ponujajo rutine, ampak vseeno je vsaj osnovno znanje o periferiji res potrebno, vedno se lahko kaj zalomi. Se posebno pri kodi, ki jo nisi napisal sam.

Kar se tice asm... za majhne projekte in mikrote je se vedno nujen, saj C prevajalnik recimo ni ravno primeren za sisteme brez dovolj srama - stack, inicializacija, postavitem samega "sistema".
Kar se pa vecjih sistemov tice... obvezno visji programski jezik, pisanje, vodenje, urejanje, debug projekta s par tisoc vrsticami "C" kode v asm je bolj ali manj mucenje samega sebe. Poleg tega, naj prevajalnik sam skrbi kam bo spravil kaksno spremenljivko, kateri register bo shranil in kateri vrnil. C prevajalniki so danes zelo zelo zelo dobri. BTW, tudi C funkciji se lahko pove, da sploh ne shranjuje registorv na stack, naj vrivajo funkcije in podobno. tako da so tudi primerni za casovno kriticne aplikacije.

Zanimivi so pa DSPji, kjer je asm se vedno the one and only pri optimizaciji racunanja (paralelno procesiranje).

_________________
LP,
Slawc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 05, 2004 3:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No dodam se jaz kaksno besedo zraven.
Sam osebno sem zacel z assemblerjem, ker takrat se ni bilo bascoma, c-ja in ostalega. Sicer je res dobro in zelo priporoclivo poznati HW procesorja. Saj sem imel dosti primirov ko neka stvar ni sla in ni sla, in na koncu pogruntas, da naprimer ni postavljena zastavica v dolocenem registru. In ce teh osnov nimas lahko ne nesrecno gledas v temo Confused
Sicer pa je bascom prav super stvar. Jaz ga se vedno uporabljam in nic nimam proti njemu. Res pa da kaksne posebno zahtene rutine napisem v assembljerju in jih kar vkljucim programu bascoma.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Jun 2004 17:18
Prispevkov: 41

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 05, 2004 4:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ko sem se jaz odlocal med AVR in PIC (in odlocil sem se za AVR), sem na googlu iskal komentarje podobne temu:

http://www.dvanhorn.org/Micros/Avr/AVR_VS_PIC.php
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group