Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Novoletne lucke

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 27, 2004 10:09 pm    Naslov sporočila: Novoletne lucke Odgovori s citatom

Lep pozdrav!
Prosim ce mi lahko kdo pomaga! Rad bi nredil matriko z 32 vrstice po 32 lucke v vsaki vrstici. V vsako vrstico bi dal stiri sift registre CD4094 v zaporedju in po stiri v vsakoj vrstici seveda z isto toliko drajveri uln 2803. N vem pa kao naj povem mikrokontrolerju da bi rad na prvem pinu porta A enu 32-bitnu besedu na drugem drugu na tretjem tretjo in tkole do porta D sedmi bit.Lep pozdrav in hvala onemu kdo mi pomaga. Moj e-naslov za morebitni zacetek programa je: drago.petek@ck.htnet.hr

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2004 7:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsima!

Pred enim tednom sem prosil za pomoc in glih na tem forumu kjer sem zmeraj spostoval Slovence za to ker so kulturni in posteni ljudje. Neverjetno je pa tole kar sem najdo v sevilki 67 kjer je clanek o DDS-u in je primer kako poslati serijo 32 bita a nihce mi ni poverdal.Redni sem bralec SE in imam cisto vse stevilke SE do konca lanjskega leta berem vse nasvete kateri so na forumu nisem pa vedo kasni nacionalisti so v Sloveniji.Prav neverjetno je da mi nobeden Slovenec ni pomagal ker sem Hrvatar ali kako nas Slovenci klicejo od milja "kurba Hrvaska" Morate se zavedati da nisem kriv ne za sveto Gero ne za Piranski zaljev i tud ne za Ljubljansko banko v kateri so dolari katere kot zasluzek v Iraku smo varcevali jaz in moji prijateli .Pa se nasvet gospodu Juretu: Nehajte zmeraj opozarjat za cisto Slovenscinu na forumu ker sem osem let delav v IMP-ju in nekaj krat bil prevajalec Slovenskemu primorcu in prekmurcu ker se niso cisto nikaj zastopili. Resnica je da primorci in prekmurci ne maraju Slovenscine pa se raje pogvarjajo Italijanski oziroma madjarski. Lep pozdrav vsima kateri so mi hiteli pomagat pa niso znali pa tudi onima kateri so bremenjene pikama v moji kri.

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2004 8:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Drago,

Vsaj po moje ni krivo to, da si Hrvat - konec koncev sem tole sam opazil šele sedaj ko si tole napisal. Vzrok za to je vrjetno to, ker si napisal zelo skopo vprašanje. Glej, nikjer nisi napisal za kak mikrokontroler gre, v kakem progamskem jeziku naj bo program napisan. Ravno zaradi tega ti nihče ne more pomagaat.
Glede rabe Slovenskega jezika na forumu. Vrjemem, da tudi tukaj ne gre za kako nacionaslitično usmerjenost. Gre pred vsem za to, da slovenski uporabniki ne bi pisali v "slengu" oz. internetni slovenščini kar vsaj po moji presoji ne sodi na strokovni forum. Osebno "pri nas" na http://www2.maxi.si/phpBB2/index.php mečem vse take poste - pisanane od Slovencev v smeti. Vsak uporabnik je s pravili seznanjen ter ob kršitvi tudi prijazno opozorjen. Za uprabnike z drugih govornih področij je odprt poseben topic. Tam lahko brez skrbi napišeš post tudi v srbohrvaščini, vrjami tudi, da ti bo vsak, ki bo znal odgovoril tudi hravško. Osebno me politika ne zanima. Prav tako do sedaj niti tukaj niti na forumu pri nas nisem zasledil kake politične nestrpnosti.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2004 10:26 pm    Naslov sporočila: Pozdravljen Drago in dobrodošel na forumu Odgovori s citatom

Silvo ima prav. Tudi meni ni jasno, kaj si imel v mislih, kako vezati svoje novoletne lučke. Najbolje je, da vprašanju priložiš shemo, potem pa še, kaj in kako naj bi lučke mežikale, da bo tako, kot si si zamislil.

Vedno, kadar mi ni jasno, tedaj se ne oglašam, ker je zelo verjetno, da nisem razumel vprašanja, morda ga bo razumel kdo drugi, in odgovoril, jaz pa ne bo izpadel neumen. Hja, tudi jaz moram imeti svoj image, pa čeprav sem ga z neumnimi vprašanji večkrat že zapravil.

Ja, še to, kadar vežeš lučke v matriko, tedaj običajno imaš v mislih multipleksiran prikaz celotne matrike. Ne predstavljam si, kako si lahko pomagaš s 'šiftregistri'. Res bo najbolje, da prestaviš idejo, kaj naj bi lučke prikazovale.

Pozdrav
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2004 6:55 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fantje pozdrav!

Ce komu ni vsec tole za nacionalizem jaz se vam opravicujem. Star se 47 let (sem elektronikar iz doba EL 34 ) in v mikrokontrolerjima sem zacetnik ker sem vrsto let delal kot sipkotokas z mikrokontrolerjima nisem imel opravka a namesto denarja kot dolg sem dobil 50 kompletov po sto zarnic (imam ih nekaj 5000-pet tisoc) rad bi naredil displej da mam eno vrsto "ekrana".Nikaj dolocenoga nimam v mislih a rad bi ce imate kaksno idejo oziroma predlog kaj je najenostavnije da imam efekt (krog skupaj, krog na razen kvadrat na razen kvadrat skupaj in tako naaprej.) Hvala in se enkrat sprejemite moje opravicilo!!!

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2004 8:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Drago,

Že pred mnogimi leti je bila v elektroju objavljena podobna zadeva. Žal ne vem številke. Če bom kaj našel bom pripel. Šlo je za matriko 5x5 žarnic . Izvedba je bila s samo logiko "srce" pa je bil eprom. Da te malo potolažim glede načrta. Malo dodelano "kopjo" tega "matrix"-a je kasneje objavila hrvaška revija ERWO. (daleč najboljša revija, ki je kadarkoli izhajala na Balkanu) - (Po mojem jo poznaš - kakor ti "zbiraš" elektronike tako sem sam imel praktično vse vaše revije SAM, ERWO, Majstor...sva pa približno istih let) Načrt kot sem že omenil najdeš v reviji št.8 letnik 1993. Sam sem naredil kar par teh "matrikov" ter lepo delujejo.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2004 10:55 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Drago,

najprej okoli odgovorov: moj interes je, da čimveč ljudi bere revijo Svet elektronike, ne glede na to, ali je bralec iz Hrvaške, Slovenije, Bosne itd...

Če znam pomagati potem odgovorim, če ne znam, potem počakam, da vidim kam se bo zadeva odvila.

Tisto okoli nacionalizma mi ni bilo všeč! Tudi meni marsikaj v odnosih med dvema sosednjima državama ni všeč vendar tega ne vpletamo na našo spletno stran, ki je namenjena elektroniki!

Glede krmiljenja grafičnih LED displejev je bilo nekaj napisanega v člankih:

http://www.svet-el.si/cgi-bin/art.cgi?keyword=matri%E8ni&action=I%9A%E8i

Mogoče najdeš kakšno idejo v teh člankih.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2004 7:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se enkrat lep pozdrav!!

Zadeva katera mi je padla na misel je naslednja: Multipleksni pogon zarnic ne pride upostev ker bi izredno malo moci ostalo na zarnicam ker je v saki vrstici trideset dve al pa stirideset in trideset vrstic. Za to sem se odlocil da bi v sako vrstico dal stiri ali pet zaporedno vezanih sift registrov in bi dobil za eno vrstico 32 ali 40 bitni register kot je razlozen v SE 71 stran 34 in ko bi spustil 32 ali 40-bitno besedo v siht registre prvi bajt bi bil podatek za prvi registe drugi bajt bi bil podatek za drugi in tkole naprej Ce poglednete na www.lta.at eden register stane 22 centa in ker ima precej male tokove potrebujem se uln 2804 stane tudi tu nekjer.Glih tkole bi spustil stiri ali pet bajta v drugo vrstico a multipleksiral bi samo strobe vhode vrstic. Vsaki bit bit siht registra bi mi bila ena "pika" narejena iz stiri zaporedno vezanih zarnic prispajkanih na +24v a drug kraj na kolektor uln 2804 Bajte bi imel shranjene v eepromu do katerih bi prisel matematicki ali s kakim hexadecimalnim urejalnikom kot je pred dosti let bil popularen axe urejevalnik. Vezava vsega tega ni ne dela tezave ali v zadregi sem glede programa.Pa ce gdo ma kaksno resitev bi prosil za pomoc
Hvala!!

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2004 8:29 am    Naslov sporočila: Ali sem te prav razumel? Odgovori s citatom

Pozdravljen Drago,

Če sem te prav razumel, ti sploh ne nameravaš multipleksno upravljati z žarnicami, ampak imaš v mislih samo 32-ali 40 bitni shifttregister, katerega vsak od 32 ali 40 izhodov vežeš na žarnico (ali 4 žarnice, kar je za logiko delovanja vseeno). In vse kar imaš v mislih je, da nekaj damo na vhod premikalnega (hej, slovenci, ali je to prava beseda za shiftregister) registra. Torej potrebuješ samo krmiljenje dveh pinov: informacijo ki gre v vhod registra in pin, ki reče, sedaj premakni za ena.

Na ta način boš dobil nek efekt, kot se občajno vidi na svetlečih verigah, kjer se svetlobni signal premiga v neko smer, malo v eno malo v drugo, vse skupaj pa je ciklično.

Sem prav razumel?

V kolikor je temu tako, potem jaz znam samo s pomočjo 2051 mikroprocesorja krmiliti tako stvarco. Vsebino, ki se bo premikala po verigi pač enkrat zapečemo v spomin, in potem se premika po verigi neskončno dolgo. Osebno so mi take verige malce dolgočasne.

Potrebujemo torej recimo sledeče signale:

1-vhod v register - informacija svetlo/temno za konkretno lučko
Primer:
11101110 11101110 11101110 11101110
kjer 1 pomeni svetlo, 0 pa temno, in bo cela veriga svetila, razen tistih
nekaj žarnic, ki so na 0, vse skupaj pa se bo s
2-sekundni impulz (ali polsekundni) za premik informacije v desno

--- Vsakih nekaj sekund zamenjamo vhodni niz informacij, da je zadeva manj enolična

Vprašanja: Ali ima predlagani register set in reset vseh bitov, to bi se lahko uporabilo za občasno bliskanje celotne verige
Ali ima predlagani register možnost premikanja v obe smeri, tudi to bi lahko poživilo zadevo.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2004 4:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko Lep pozdrav!

Ja zastopil si me prav razen tega da bi jaz v prvo vrstico spustil 32-bitno besedu takoj se pravi hidrostjo katero omejuje hitrost mikrokontrolerja zatem v drugo vrstico pa tretjo in ko pride konec zadnje vrstice po tem pride pavza kako desetinko sekund in nova data tabela spet v prvi vrstici. Data tabeli bi bilo kakih sest ali sedem za krog na razen a za krog skupaj bi spremenil vrstni red tabel (od zadnje proti prvoj ). A za pomik kroga levo ali desno bi vsako 32-bitnu besedu zarotiral oziroma premaknil levo ali desno. Se pravi eno tabelo bi porabil dvakrat.S tem kaj vem o bascomu iz revij SE bi tega programa naredil ali upam da ne ovo leto za to sem prosil za pomoc. Vilko hvala da si se oglasil i pozanimal za moju zadevu!!

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2004 9:00 am    Naslov sporočila: Nariši! Odgovori s citatom

Nekako imam občutek, da govoriva drug mimo drugega.
Pri naši stvari je že tako, da ena slika več pomeni, kot cela stran teksta.
Daj, nariši razpored žarnic, kako so priključene na izhode šiftregistera, in kakšne vhode pozna šiftregister, potem bom verjetno razumel, kaj imaš v mislih.
Hm, pa bodo te lučke utripale letos?

VIlko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bferlic
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Apr 2004 10:36
Prispevkov: 11
Kraj: Brezula

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 15, 2004 12:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če prav razumem, kako bi ti rad vse skupaj povezal, boš potreboval 128 ULN-jev in 128 shift registrov. Mislim, da bi se vseeno bolj splačalo žarnice prižigat multipleksno, saj ni nujno, da celo vrstico. Lahko bi npr. uporabil razmerje 1:8 ali 1:4, ker se število delov zelo zmanjša. Moral bi sprobati, kako bi se to videlo, preden delaš dalje. Sam sem lani delal matriko 16x16 z LED diodami, in sem uporabil razmerje 1:8, in je delalo čisto v redu.

Kateri procesor pa misliš uporabiti? Jaz lahko pomagam pri PIC assemblerju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
drago
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2004 8:09
Prispevkov: 13
Kraj: Cakovec

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 19, 2004 9:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!

Hvala ker si se pozanimal za mene ampak za enkrat ne bom delal sa sift registrima ker mi zmankuje casa. Danes sem bil v Avstriji in sem kupil 20 kosov bus latch transiveri SN74HCT574 in tudi tolko drajveri ULN2803. Zdejle bo mi ena "pika" narejena od 3 krat 3 zarnice. Sem ze poudaril da ne gre za LED diode ampak za navadne 6V zarnice, ker pak sem pred nekaj let delav nekaj podobnega multipleksno nisem bil zadovoljen z tem kaj sem dobil zato sem se odlocil da se multipleksejem izogibam. Nameram tole narediti z kontrolerjem 89C4051 ker se mi zdi da ima cisto dovolj spomina za nekaj tabel katere mi bodo naredile nekaj efektov. Tole bom naredil cisto zaradi sosedov kateri daju na kaksen bor pred bajto nekaj sto zarnic in so glavni okrog mene. Jaz sem ateista in mi bozic in novo leto ne pomeni nikaj rad pa bi da bodo videl da so zmislili toplo vodo. Lep pozdrav in se enkrat hvala

_________________
Drago,Hrvaska
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group