Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

LC omrežni filter
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Razno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gasper
Novinec


Pridružen/-a: Sre Sep 2004 9:37
Prispevkov: 2
Kraj: šk loka

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 15, 2004 9:53 am    Naslov sporočila: LC omrežni filter Odgovori s citatom

LP
Rad bi izdelal omrežne filtre za filtriranje motenj ki mi jih oddajajo triaki(brum).Izdelal sem dimer za krmiljenje odrskih luči vendar ne vem kakšen filter naj uporabim da se znebim bruma v ozvočenju.Vezje, kako se izračuna elemente,kje se da kupiti dušilke
Moč po kanalu 1kW

_________________
zanima me vse po mal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 16, 2004 7:58 am    Naslov sporočila: Filtrianje bo najenostavnejše izvesti na enosmerni strani Odgovori s citatom

Nisem mojster za te zadeve, zato to kar tukaj pišem, jemlji z rezervo.

Razmišljam tako:
Mislim, da za akustiko rabiš dobro in 'čisto' enosmerno napetost, in da se da motnje iz omrežja najlažje očistiti na enosmerni strani.

Seveda pa je potrebno paziti, da ne pride motnja brezžično v mikrofonski vhod, zato so potrebni oklopljenji mikrofonski kabli, ali mikrofonski ojačevalci tik pri mikrofonu, ki spremene impendanco priključka na nizko vrednost, kjer se potem težje inducirajo vanj motnje, še boljše pa je uporabiti brežične mikrofone.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gasper
Novinec


Pridružen/-a: Sre Sep 2004 9:37
Prispevkov: 2
Kraj: šk loka

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2004 9:42 pm    Naslov sporočila: napaka je na strani triakov Odgovori s citatom

Naj povem da mi je jasno da da imam porobleme s strani dimerjev, ozvočenje je profi tako da dobim brum samo zaradi home-made dimerjev, ki nimajo ustreznih lc filtrov in mi zato oddajajo motnje v omrežje. HELP
_________________
zanima me vse po mal
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2004 10:07 am    Naslov sporočila: Žal Odgovori s citatom

Žal, o dimmerjih vem samo, ker sem prebral, da onesnažujejo mrežno napetost. Menda ne vsi. To so frekvence, ki so harmonične - mnogokratniki od osnovne omrežne frekvence 50Hz. Seveda so to zvočne frekvence, ki bo morale ostati na omrežni strani usmernika. Seveda pa se na trasformatorju bolje transformirajo kot osnovna omrežna frekvenca, tako da imaš na sekundarju transformatorja te nesnage relativno več. Transformator bolje dela pri višjih frekvencah. To je cel spekter zvočnih frekvenc, ki jih selektivno ne moreš izsejati. Morda bi veljalo se pozanimati, kako regulirati svetlobo / dimmerje predelati tako, da ne bi onesnaževali toliko.

Nimam izkušenj, cuzam iz prstov tisto, kar verjetno že sam veš.
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2004 1:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

tudi jaz nisem strokovnjak na tem področju vendar se mi zdi, da bo potrebno uporabiti dušilko in kondenzator pri tvojem regulatorju.

Predlagam, da preiščeš internet, kjer je veliko shem za regulacijo vrtenja AC motorja.

Motnje nastajajo zato, ker triak vklopi tudi takrat, ko je AC napetost lahko najvišje. Če bi imel triak, ki vklopi ob prehodu AC napetosti čez 0 V, potem bi bilo motenj bistveno manj.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zlobni
Gost





PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2004 7:30 pm    Naslov sporočila: RC... Odgovori s citatom

Jaz bi se strinjal z Juretom, da najprej poskrbi, da bo tiristor spustil skozi takrat, ko gre napetost skozi 0, takrat imaš najmanj motenj. Najbolj enostavno pa lahko poizkusiš tako, da boš poleg tiristorja dal filter RC člen lahko tudi dušilko (glej internet).
Zanima pa me to ali imaš žarnice 220V na wolframovo nitko, ali kaj posebnega (transformator..??).
Jaz sem imel podobne težave in sem jih rešil na ta način, skrajno pa lahko še poizkusiš še z ločilnimi transformatorji na audio strani?!

LP Bojan
Nazaj na vrh
red_mamba
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:44
Prispevkov: 181
Kraj: Mozirje

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 27, 2004 7:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

če boš imel zerocross vklop potem ne bo nič dimanja Very Happy
bo sam ON al pa OFF Wink

_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Štrom: http://www.red-mamba.com & http://www.red-mamba.biz
Prosti čas: http://www.maddogs-clan.org
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
123kekec
Gost





PrispevekObjavljeno: Sob Okt 02, 2004 11:11 pm    Naslov sporočila: Re: RC... Odgovori s citatom

zlobni je napisal/a:
Jaz bi se strinjal z Juretom, da najprej poskrbi, da bo tiristor spustil skozi takrat, ko gre napetost skozi 0, takrat imaš najmanj motenj. Najbolj enostavno pa lahko poizkusiš tako, da boš poleg tiristorja dal filter RC člen lahko tudi dušilko (glej internet).
Zanima pa me to ali imaš žarnice 220V na wolframovo nitko, ali kaj posebnega (transformator..??).
Jaz sem imel podobne težave in sem jih rešil na ta način, skrajno pa lahko še poizkusiš še z ločilnimi transformatorji na audio strani?!

LP Bojan
Nazaj na vrh
123kekec
Gost





PrispevekObjavljeno: Sob Okt 02, 2004 11:12 pm    Naslov sporočila: Re: RC... Odgovori s citatom

zlobni je napisal/a:
Jaz bi se strinjal z Juretom, da najprej poskrbi, da bo tiristor spustil skozi takrat, ko gre napetost skozi 0, takrat imaš najmanj motenj. Najbolj enostavno pa lahko poizkusiš tako, da boš poleg tiristorja dal filter RC člen lahko tudi dušilko (glej internet).
Zanima pa me to ali imaš žarnice 220V na wolframovo nitko, ali kaj posebnega (transformator..??).
Jaz sem imel podobne težave in sem jih rešil na ta način, skrajno pa lahko še poizkusiš še z ločilnimi transformatorji na audio strani?!

LP Bojan
Nazaj na vrh
pogojnik
Novinec


Pridružen/-a: Sre Okt 2004 21:01
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 24, 2004 1:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mogoče bi filter za pralni stroj bil še najbolj enostavna rešitev. Eden je na dovodu, eden pa na programatorju, vsaj pri starejših modelih.
Najbolje je kupiti novega, ker stare po nekaj letih raznese.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RokR
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:45
Prispevkov: 127
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 24, 2004 6:10 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, jaz ti kot neprofesionalec povem, da se motenj s triaci z vplivom na odersko glasbo ne bos resil. Sem prestudiral ogromno literature in ti lahko povem, da so oderski dimmerji tako kompleksni zaradi tega, da se jih verjetno ne bos lotil. Lahko naredis samo priblizek... Sad Recimo za okus, tile dimmerji imajo takole po ene 20-40 elementov vsak, da res ni motenj. Sicer pa mislim, da nekaj o tem pise na e-panorami. Veliko srece. Mamba, faca si Very Happy . Sicer pa sem jaz tudi delal tele dimerje za nas bend, pa je hrescalo, kjub prestudirani literaturi. Daj jih na svojo fazo, ampe pa na drugo.
_________________
Home automation / pametna hiša / inteligentni dom / interaktivna hiša, medicina, urologija, elektronika, homemade, članki...
http://www.rodic.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pogojnik
Novinec


Pridružen/-a: Sre Okt 2004 21:01
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 25, 2004 8:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

odrske luči se lahko regulirajo tudi drugače: v plastično posodo nalij vodo; v tej vodi naj bo ena fiksna elektroda, drugo pa potapljaj postopoma.
Precej nevaren postopek za današnje čase, a najverjetneje ne povzroča nobenih motenj.
razen tega, da te lahko grdo strese, lahko voda tudi zavre, če je posoda premajhna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gost






PrispevekObjavljeno: Pon Okt 25, 2004 10:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa če bi poizkusil z RFI (RSO) filtri, kakršni se uporabljajo pri frekvenčnih regulatorjih?

Nazaj na vrh
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 26, 2004 7:24 am    Naslov sporočila: Ha, ha, to me spominja, .. Odgovori s citatom

Odgovarjam pogojniku, ki javlja, kako spreminjati jakost odrski luči z vedrom vode ...

To me spominja na moja mlada leta, ko sem kot vojak nekje leta 1964 in nekje v kasarni Batajnica nekje skrit v skladišču na ta način segreval vodo, da sem si odmočil noge in razraljal otiščance na nogah. Takrat vojaki nismo imeli tople vode, razen enkrat na 14 dni, ko smo se tuširali.

Saj ni nič narobe, če kdaj napišemo tudi kaj za hec, pa čeprav je ta moj hec zelo resničen. Vsaj takrat je bil..

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 26, 2004 10:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pogojnik,

metoda, ki si jo predlagal morda res deluje, vendar je skrajno nevarna, zato nikomur ne priporočam, da jo uporabi!

Sam se s tem problemom nisem nikoli ukvarjal, vendar sem prepričan, da je na internetu cel kup literature na to temo...

Jaz bi iskal na google-u pod dimmer ali podobno. To bo bolj varno, kot namakati elektrode z 230V napetosti v vodo...


LP
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Razno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group