Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Slovenska fotovoltaična konferenca
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bglazar
Mojster


Pridružen/-a: Pet Avg 2005 14:18
Prispevkov: 37
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 11:55 am    Naslov sporočila: Slovenska fotovoltaična konferenca Odgovori s citatom

Preskoči na najavo aktualne konference.

Vas zanima trajnostno naravnana in okoljsko neobremenjujoča proizvodnja električne energije iz sonca? Želite spoznati najnovejše trende fotovoltaike na področju raziskav in razvoja sončnih celic, fotonapetostnih modulov, razsmernikov ali sistemov? Želite podrobne informacije o zakonodajnih in uredbenih vidikih fotonapetostnih sistemov? Vas zanima razvoj slovenskega fotovoltaičnega trga? Bi radi postavili sončno elektrarno?

Vabimo Vas, da se v četrtek, 5. 6. 2008 udeležite druge Slovenske fotovoltaične konference, ki bo potekala na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Tržaška 25, Ljubljana.
Udeležba na konferenci je brezplačna.

Informacije in registracija:
http://slo-pv.fe.uni-lj.si


Nazadnje urejal/a bglazar Tor Jun 07, 2022 12:30 pm; skupaj popravljeno 5 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Glitch
Mojster


Pridružen/-a: Sob Apr 2006 6:42
Prispevkov: 26

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 1:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mene bolj zanima kako okoljsko obremenjujoča je proizvodnja naprav (to ni samo panel) za proizvajanje neobremenjujoče proizvodnje električne energije ter koliko električne energije se porabi za proizvodnjo teh naprav?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Novinec


Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:59
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 20, 2008 8:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj ti misliš da se za izgradnjo elektrarne na fosilna goriva ne potrebuje nobene energije?
Ali se za izgradnjo kake stvari ne potrebuje energija?
Zdaj najbrž misliš , več energije kot jo bo proizvedel panel v dvajsetih letih so potrebovali za izdelavo tega istega panela.
Si se kdaj vprašal koliko energije so porabili za proizvodnjo tvojega avta in za prevoz njega do tebe npr iz Koreje?Koliko energije so porabili , da so ti v tvoj rezervoar pripeljali vse to gorivo ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 20, 2008 8:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

surla je napisal/a:
Koliko energije so porabili , da so ti v tvoj rezervoar pripeljali vse to gorivo ?


Tole je edino smiselno vprasanje, saj je avto sicer se vedno potrebno narediti (cetudi potem deluje an fotovoltaicne celice). No, zaupaj nam, koliko ? To bi bilo dejansko zanimivo vedeti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Mojster


Pridružen/-a: Sob Apr 2006 6:42
Prispevkov: 26

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 20, 2008 10:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

surla, moje vprašanje je na mestu in kot vidim, še vedno ni odgovora.

Tudi ti nisi podal nič konkretnega, da sam ne bi mislil kar sicer ti misliš da mislim. Ali sem mogoče napisal kaj mislim? Sem mogoče omenil, da za izgradnjo elektrarne na fosilna goriva ne potrebujemo nobene energije? Nisem, torej ne polagaj svojih izjav v moj post.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
surla
Novinec


Pridružen/-a: Tor Maj 2008 17:59
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 3:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No potem jih pa ti položi v svoj post , da se bo videlo kaj misliš.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Mojster


Pridružen/-a: Sob Apr 2006 6:42
Prispevkov: 26

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 5:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moje vprašanje je bilo jasno, brez namigovanj. Še enkrat preberi moj prvi post.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 21, 2008 7:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdaj je bilo dovolj off topic, vrnita se na debato.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
S57BIC
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 20:24
Prispevkov: 13
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 8:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sončna celica rabi približno 4 leta, da odsluži samo sebe. Potem postane koristna tudi za njenega lastnika.

lpš, Jože.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 25, 2008 3:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glitch je napisal/a:
Mene bolj zanima kako okoljsko obremenjujoča je proizvodnja naprav (to ni samo panel) za proizvajanje neobremenjujoče proizvodnje električne energije ter koliko električne energije se porabi za proizvodnjo teh naprav?


Točno tudi to mene zanima.

Kot prvo sem slišal, da je sama proizvodnja zelo "umazana" za okolje. A to drži? Zanima me tudi življenska doba, ter končno kako je prisrbljeno za odlaganje iztrošenih modulov.

Zakaj to pišem? V moji mladosti so me učili, da je najčistejša proizvodnja električne energije jedrska- načeloma to drži a nihče takrat ni omenil jedrskih odpadkov - kako je danes z njimi vemo vsi...

Odlaganje iztrošenih oz okolju škodljivih snovi danes predstavlja velik problem. Primer - spomnim se nekaj let nazaj - askarel - polnilo kondezatorjev (firma je takrat za odvoz plačala skoraj toliko kot je prišla nova kompezacija) Podobno je sedaj z azbestom oz salonitno strešno kritino.
Vsaj delno je rešeno pri prodaji vozil. (pri nakupu novega vozila sedaj plačamo takso za razgradnjo)

Se pri fotovoltagi-ki razmišlja kaj v tej smeri. Kam bo šel nekdo z iztrošenimi moduli po poteku življenske dobe? Recimo, da je tega za eno strešno kritino, kar ni zelo malo. Bo za uničenje plačal premoženje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silica
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 22:43
Prispevkov: 91
Kraj: Ljubljana, Dunajska 159

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 26, 2008 9:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Osebno tudi sam mislim da je se vedno najbolj zelena energija nuklearna.
Pred pribljizno 15 leti je veljala kalkulacija da soncne celice izplacajo
v 20 letih vso energijo ki je bila vlozena v njeno izelavo in s tem zakjucek
da so celice uporabne samo v satelitih in tezko dostopnih predelih.
Res pa je da se za celice izkorisca samo izmet vejferjev, nobeden od nas
pa nima podatka koliko te "smeti is proizvodnje chipov" v resnici so vredne.

lp Tomaz

_________________
za www.silica.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Glitch
Mojster


Pridružen/-a: Sob Apr 2006 6:42
Prispevkov: 26

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 2:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za dober izkoristek je potrebno imeti čiste kristale. Pri sami proizvodnji se uporablja oz. nastajajo strupene "substance". Kaj se z njimi dela pa tukaj:
washingtonpost

Toliko o čisti proizvodnji. Kaj pa akumulatorji in njihova življenska doba?

Je tisti čas 4 leta preračunan na subvencionirano ceno?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 27, 2008 10:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimiva vprasanja, za na katera bomo - upam - dobili odgovore.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 06, 2008 6:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
Zanimiva vprasanja, za na katera bomo - upam - dobili odgovore.


Na nekaj vprašanj smo dobili odgovore, recimo na to, kam z odsluženimi solarnimi paneli. Odgovor je bil, da se paneli reciklirajo in da do 80% silicija vrnejo v proizvodnjo solarnih panelov. Kam pa s preostalimi 20% pa ni bilo odgovora.

Konferenca je bila zanimiva, žal sem moral izpustiti 2. in 3. del. Morda kdo od forumašev še kaj napiše o konferenci.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borisz
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Nov 2004 3:24
Prispevkov: 82

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 06, 2008 10:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tisto, da se v 4 letih izplačajo je larifari. Milo rečeno pravljica, ki jo trosi okoli nekdo, ki nima pojma, ali pa na debelo laže.
Država sicer ponuja subvencionirano ceno za odkup, vendar čakam že več kot eno leto, da bo kdo iz elektra dvignil rit in napisal soglasje. (Tudi težim vmes).
Ko pa vse to urediš, pa moraš imeti s.p., da elektriko sploh odkupujejo. Država potem hoče davke, tudi na dobiček in dohodnino.
Če država ne bi ničesar jemala nazaj, bi se sistem nekako izplačal v 10-12. letih.

lp

Boris

_________________
It is never too late for a happy childhood.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group