Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Uvodnik Svet elektronike 240

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Urednikov kotiček
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2016 7:24 am    Naslov sporočila: Uvodnik Svet elektronike 240 Odgovori s citatom

Radioamaterstvo

Pozorni bralci ste opazili, kam zadnje mesece »vleče« urednika revije Svet elektronike – seveda v radioamaterstvo.

Vse se je pričelo na tiho, ko me je kolega Vojko S52E obiskal na sejmu IFAM2014 in mi pokazal njegovo mcHF radijsko postajo. Na prvi pogled, ko vidiš množico SMD komponent na dveh tiskanih vezjih, te kar stisne. Namreč postaja je precej bolj kompleksna od »običajnih« QRP postaj.

Kot veste, sem eno leto kasneje imel mcHF postajo narejeno. Zdaj z veseljem spremljam nadgradnje programske opreme, ki se dogajajo praktično vsak dan in prinašajo nove funkcionalnosti postaji, ki je že sama po sebi odlična (sploh če pomislimo na ceno).

In ravno o tem pišemo v nadaljevanju članka z naslovom Radioamaterstvo – nove funkcionalnosti, ki jih tudi v radioamaterstvo prinašajo nove tehnologije in dognanja. Med drugim program WSJT ameriškega radioamaterja Joe Taylorja - edinega radioamaterja (kot mi je znano), ki je prejel Nobelovo nagrado. Skratka, Joe je napisal program, ki tako rekoč iz šuma prebere koristni signal. S pomočjo tega programa so moj signal moči 1W slišali v Avstraliji in v Ameriki. Pomislite – z 1W moči! Res je, da imam sodeč po tem, katere države sem v relativno kratkem času naredil, očitno dobro anteno, ki pa ni nič drugega, kot 42m dolga žica z nekaj dodatki.

Bodi zaenkrat dovolj o radioamaterstvu, saj v tokratni reviji seveda ne pišemo samo o radioamaterstvu, pač pa boste v njej lahko prebrali zanimiv članek srednješolca Alberta, ki je naredil Arduino predvajalnik glasbe. Nič posebnega boste rekli – mogoče res, vendar je Albert kljub svoji mladosti napisal zelo zanimiv članek, kjer je pojasnil nekatere posebnosti svojega predvajalnika. Vabim vas, da si članek preberete, v njem boste našli tudi informacije o tem, kako optimizirati Arduino programe.

V tokratni številki nadaljujemo z 2. delom reportaže s sejma IFAM 2016 in objavljamo reportažo obiska sejma Embedded world. Iz sejma Embedded world smo prinesli tudi odlično novico: na letošnji sejem electronica Muenchen 2016 bomo zopet peljali avtobus naših naročnikov – in to brezplačno! Več o tem boste lahko prebrali v naslednjih številkah revije Svet elektronike, zato jih skrbno spremljajte. Pričakujemo, da bo en avtobus, ki bo peljal na sejem, zaseden zelo hitro.

Naj vam prihajajoča pomlad prinese novo »cvetlico« v vašo delavnico – zakaj ne bi to bilo radioamaterstvo?

Lep pozdrav!
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Urednikov kotiček Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group