Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

VHF/UHF radijska postaja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 22, 2015 5:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure,
hvala za pomoč pri priključitvi Nokie.
Sedaj pride na vrsto Dorji in RF filter.

73, Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 30, 2015 6:21 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takole, spet sem izboljšal svoj program. Razjezilo me je, ko so na Krimu postavili nov UHF repetitor. Ker ga nisem imel vpisanega v memorijo, ga nisem mogel preizkusiti dokler nisem na novo sprogramiral uC.

V tejle verziji sem dodal dve nastavitvi in sicer:
1. Odmik od nastavljene frekvence (Off, - , +)
2. Velikost odmika v kHz. Ker prilagam program za UHV verzijo DRA modula je privzeti odmik 7600 kHz.
3. S kratkim klikom na stikalo enkoderja (<200 ms) se v primeru nastavljanja odmika in v frekvenčnem načinu pomikaš po digitih in hitro nastavljaš frekvenco. Digit, ki ga spreminjaš, je podčrtan.

Nekaj vprašanj sem dobil tudi na temo kako sprogramirati uC iz Arduino okolja.
Na ploščici tiskanega vezja ni zunanjega oscilatorja. Najvišja frekvenca internega oscilatorja je 8 MHz. Ampak, da jo dosežemo moramo izklopiti fuse bit, ki deli frekvenco z 8. Torej moramo izklopiti CKDIV8 bit, ki je privzeto vklopljen. (Glej priloženo sliko Arduino_2.bmp)

Druga važna stvar je, da pred prevajanjem kode v arduino okolju izberemo pravilno arduino testno ploščo. Mora imeti procesor 328 in frekvenco delovanja 8 MHz. Taka testna plošča je Arduino Pro or Pro Mini w/ Atmega328 (3,3V, 8 MHz) . Arduino testne plošče imajo 16 MHz uro in če ne izberete prave plošče komunikacija z DRA modulom ne bo delovala, ker bodo časi napačni. (Glej priloženo sliko Arduino_1.bmp)

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 10:32 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za moj LCD Nokia5110, ki je za 3,3V, sem malo spremenil napajanje.
Z napajanja 4,3V sem zato dodal še eno diodo.
DODANO: Rešitev z diodo ni najboljša, ker se padec napetosti na njej spreminja s porabo in je dioda lahko demodulator za večje RF signale.
Poleg tega sem na SMD plošči popravil vse mase, predvsem pa tiste okoli DRA modula. Dodal sem zunanji LP filter 550 MHz. Uporabljam Juretov program. Na sliki je prav ta verzija.

Ker me zanima le UHF, sem v nadaljevanju uporabil kar 2x16 LCD.
Sedaj DRA poganjam z ARM-om. Enkoder ima trenutno take funkcije:
- levo-desno: premik frekvence s trenutnim korakom. Gibljemo se ali znotraj U ali RU kanalov. Pri prehodu na RU kanale, se avtomatsko vključi 7600 kHz premik.
- kratek pritisk na gumb nas prestavi na izbiro decimalnega mesta z levo-desno, kar pove kursor. Naslednji kratek pritisk nas vrne v izbiro frekvence z novim korakom. Možni so naslednji koraki: 12,5, 25, 100, 1000, 10000 kHz.
- dolg pritisk na stikalo vključi skeniranje. Izključi ga ponoven pritisk. Zaseden kanal začasno ustavi skeniranje. Skeniranje se nadaljuje, če 3s ni signala.

Morda ta primer komu pomaga pri programiranju.

73, Bojan

DODANO: Izvorna koda programa za ARM - krmiljenje DRA818U in LCD 2x16: dorji-1017b.zip
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2016 7:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem,

mogoče izgleda, kot da je projekt Vikend radijska postaja obstal na stranskem tiru, vendar temu ni tako. Tisti, ki spremljate moj Blog v angleškem jeziku, kjer boste videli, da smo za Vikend radijsko postajo dobili naročila skoraj iz vseh kontitentov. Za Vikend radijsko postajo pripravljamo mini ojačevalnik, dodatno brezžično "slušalko" in še nekaj bonbončkov. Kmalu bomo o tem pisali tudi v reviji Svet elektronike.

Kot veste, je Vikend radijska postaja Odprtokodni projekt, so na voljo programi v Bascom-AVR, Arduino in ARM.

73 de Jure, S52CQ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 20, 2016 2:36 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še eno obvestilo za vse, ki imate TIV Ver. 5_11: na tej spletni strani smo objavili majhno modifikacijo v primeru, če uporabljate "gumi" anteno.

73 de Jure, S52CQ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mareM
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jun 2015 18:37
Prispevkov: 2
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 27, 2016 8:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo

Ali se je ze kdo lotil verzije na arduino (nano) sestavit? Ali je ze kaksen program, da vpisujes ferkvence rocno, oz. na postaji in da deluje kot VFO. Potem pa shranjujes v spominska mesta.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 27, 2016 6:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo,

moja verzija programa je napisana v arduino okolju. Nanota uporabljam za razvoj uporabniškega vmesnika.
Za krmiljenje postaje potrebuješ od nanota do postaje povezat tri povezave in sicer Tx, Rx in seveda maso. Jaz imam dodatno še eno povezavo za detekcijo pritiska na PTT tipko za oddajo in drugo za detekcijo sprejema signala.

Trenutno delam na novi verziji programa, ki ima podatke o repetitorjih shranjene v EEPROM. Ko bo verzija dozorela, jo bom tudi tukaj objavil.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 29, 2016 3:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mare,

na Downloadu si lahko snameš eno zadnjih verzij, ki jih je napisal Marko:

http://www.svet-el.si/english/index.php/download/22-projects?start=20

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 23, 2016 10:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Živjo!

Nekaj novosti na projektu vikend radijske postaje.

1. Ker sem želel meti več delovnega pomnilnika na razpolago, sem prestavil podatke o repetitorjih v EEPROM. V ta namen sem na spletu našel knjižnico, ki v EEPROM shranjuje malo bazo podatkov. Baza ima lahko 255 zapisov in je kot nalašč primerna za mojo uporabo. V bazo podatkov sem shranil 49 zapisov. Zapis številka 1 mi služi kot zapis v katerega shranjujem nastavitve postaje.

2. Dodaj sem še dve novi nastavitvi, ki jih shranim tudi v EEPROM.
2.1 Prva nastavitem omogoča nastaviti kateri DRA modul uporabljamo. Nastavitve so VHF / UHF / DUalBand. Glede na nastavitev se prikazujejo samo VHF ali samo UHF frekvence. Če nastavimo na DualBand, se prikazuje vse edino DRA moduli niso sposobni oddajati oziroma sprejemati na drugem bandu. Sprejem še za silo gre, oddaja pa je na nivoju nekaj mW.
2.2 Druga nastavitev je namenjena nastavitvi na kateri repetitor naj se postaja postavi ob vklopu. Tako lahko sami določite svoj "domači" repetitor brez spremembe programa.

Prilagam dve ZIP datoteki. V eni sta HEX in EEP datoteki za direktno programiranje uC. V drugi pa je moj Visual Studio solution. Rešitev je sestavljena iz dveh projektov. Manjši je namenjen vpisu baze v EEPROM, večji pa je program za postajo razdeljen v več INO datotek.

Naslednji izziv je omogočiti operaterju, da si sam vpiše do 10 frekvenc (RPT / SIMPX), ki jih nato hitro skenira s kratkim pritiskom na gumb na enkoderju. Te frekvence so sedaj programsko določene in je za spremembo potrebno spremeniti program.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2016 9:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

še majčkeno novic iz moje strani. Preizkusil sem majhen ojačevalnik s hibridnim modulom M67748L in na testu se je izkazal odlično.

Namreč, DRA818UHF modul na VHF področju zmore zgolj nekaj mW izhodne moči- Še vedno pa dovolj da krmili majhen ojačevalnik. Modul M67748L je zmogljiv VHF hibridni modul, ki z 20 mW vhodne moči zmore na izhodu dati 7W pri 13,8V napajalne napetosti.

V našem primeru teh nekaj mW izhodne moči izkrmili M67748L na solidni 1W izhodne moči. Na ta način dobimo "dual-band" postajo z 1W na VHF in UHF področju.

Priložena fotka kaže prototip ojačevalnika, ki mu še manjka izhodni filter in še nekaj drobnarij, ki bodo preprečile, da bi ga v primeru nerodnosti prekrmilili z 1W na UHF področju.

Lep pozdrav!
S52CQ, Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2016 9:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Pripravil sem finalno verzijo programa za postajo.

Dodal sem še nastavitev kjer lahko uporabnik sam nastavi 5 spominskih kanalov za avtomatsko skeniranje.

Prilagam program (HEX) in bazo podatkov (EPP). Pri programiranju nove verzije se vaše nastavitve pobrišejo in je postajo potrebno na novo nastaviti.

Uživajte....

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2016 10:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prejle sem pozabil dodati še izvorno kodo.

Dodajam tudi definicijo plošče (Bords), ki jo dodate na koncu datoteke boards.txt. Ta datoteka se ponavadi nahaja v razvojnem okolju Arduino in sicer v mapi C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr.
Tako je na mojem računalniku z Windows 10 ENG 64 bit. Podobno mora biti tudi v drugih operacijskih sistemih. Torej, ko dodate priloženo datoteko na konec, je potrebno ponovno zagnati razvojno okolje Arduino. Med ploščami se pojavi nova plošča Arduino VHF/UHF Weekend QRP /w ATmega 328 (8 MHz). To ploščo je mogoče programirati direktno iz arduino okolja samo preko zunanjega programatorja, ker v postaji ni HW za programiranje preki USB.

Uživajte drugič....

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 19, 2016 10:19 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lep pozdrav vsem,

nekaj dni nazaj sem se igral s programiranjem DRA818 modulov in ugotovil, da jih lahko nastavim na skoraj katero koli frekvenco in ne samo na frekvence, ki so določene s korakom 12,5 ali 25 kHz. Ko sem pisal v tovarno so mi sporočili, da to drži in da bodo popravili datasheet.

Kakor koli, ta poizkus se je končal tako, da sem zdaj napisal tudi program, ki vsebuje poleg VHF/UHF simplex in repetitorskih kanalov tudi PMR kanale. Saj ne, da bi radioamaterji potrebovali PMR frekvence, ampak včasih je pa praktično narediti zvezo tudi preko PMR.

Datoteka za programiranje ATMega328 je pripeta. Izvorna datoteka bo na voljo na tej strani.

73 de Jure, S52CQ
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bojann
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jun 2010 13:24
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 23, 2016 4:42 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure,

lepo, da ti je uspelo.

Pri PMR frekvencah je treba biti malo pozoren na razlike. So tudi licencirane PMR. Pri uporabi brez licence je princip ne-motenja in omejitev moči.
Neugoden primer: Če uporabljaš simpleks in s tem motiš profesionalno dupleks zvezo na sprejemu, tega ne boš vedel.

Na UHF se pretežno uporabljajo frekvence v tako imenovanih "white spaces". Moči so za uporabo brez licence pretežno omejene na 500mW EiRP.
Na VHF so za uporabo brez licence dovoljene moči najbrž le 50mW. Za ostalo potrebuješ licenco.

Ta komentar dodajam dobronamerno zato, da ne bo kakšnih neljubih presenečenj.

73, Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 23, 2016 5:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bojan hvala,

DRA818 ima možnost oddajanja z malo močjo, ki je ravno 500 mW, torej je potrebno na PMR kanalih prilagoditi izh. moč.

73 de Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group