Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

VHF/UHF radijska postaja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 05, 2015 6:50 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo si naredil Marko!

Moj Nokia displej sicer tudi že deluje, vendar pa se še nisem lotil oblikovanja izpisa...

Za vse, ki uporabljate Arduino naj povem, da Marko piše svoj program v Arduino okolju.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 05, 2015 7:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure, hvala za pohvalo in pomoč pri oživljanju vezja.

Ko bo program približno končan, ga bom pripel tukaj na forumu.

Postaja je pravzaprav v tem trenutku funkcionalna. V program so vpisani vsi SLO 2m repetitorji in simpleks kanali. Potrebno je dograditi še nastavitve za glasnost, SQ in dodati možnost nastavitve poljubne frekvence. Ugodno bi bilo tudi, da si postaja zapomni zadnji uporabljani kanal, .....

Skratka dela je še veliko.

Moja ideja je združiti dve vezji v eno delujočo celoto in narediti "dual band" postajo domače izdelave.

Poročilo o nadaljevanju sledi....

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 05, 2015 9:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko me je spodbudil... in tole je prvi približek tega, kar se bo dogajalo na Nokia 5510 LCD-ju.

Aktivna frekvenca je izpisana z velikim fontom. Ko so nastavljeni repetitorji se ob pritisku PTT tipke izpiše oddajna frekvenca, ki je drugačna, kot sprejemna.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 26, 2015 8:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj neprespanih noči in .....
program je pripravljen za objavo.

Postajo lahko uporabljamo na VHF ali UHF področju. Med področjema preklapljamo v nastavitvah. Tam nastavljamo tudi glasnost in squelch (0 do 8 ). Izbiramo lahko med spominskim in frekvenčnim načinom delovanja.

V spominskem načinu so v "spomin" vpisani najprej vsi repetitorski kanali nato pa še vsi simpleks kanali. Če držimo tipko na enkoderju več kot 300 ms nastavimo squelch na 0. To je še posebej uporabno pri delu preko repetitorja, da lahko takoj ugotovimo a bomo sogovornika slišali tudi v simpleksu.

V frekvenčnem načinu nastavljamo frekvenco v korakih po 12,5 kHz. Tu ni možno nastaviti dostopa do repetitorjev (ni zamika oddajne frekvence). Tu ni možna uporaba CTCCS.

Do nastavitev pridemo s pritiskom na gumb enkoderja krajšim do 300 ms. Nato z enkoderjem izbiramo katero nastavitev bomo popravili, jo izberemo s kratkim pritiskom na tipko enkoderja. Z enkoderjem nastavimo in nastavitev potrdimo s kratim pritiskom na tipko enkoderja.
Nazaj v glavni program se vrnemo z izbiro "nazaj" in kratkim pritiskom na tipko enkoderja.

Program je napisan v Arduino okolju. Za razvoj je uporabljen Atmelov studio 6.2 z instaliranim dodatkom za Arduino (VisualMicro).

Postajo bom še nekaj časa testiral in pri uporabi določil katere dodatne funkcije bi bilo potrebno dodati. Program seveda lahko prilagodite po svojih potrebah oziroma željah. Za dodatne funkcije je ostalo še cca 20% pomnilnika (AtMega 328P).

Upam, da bom z objavo programa spodbudil še kakega zanesenjaka k izgradnji.

Sedaj me čaka še najbolj zahteven del - vgradnja v primerno ohišje, ker izdelek na sliki ni višek estetike.....

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 27, 2015 1:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

cimer je napisal/a:
Nekaj neprespanih noči in .....


Ja, velikokrat je tako Very Happy Sicer pa te lahko samo pohvalim, da si tako hitro tako rekoč iz ničle napisal celoten program.

cimer je napisal/a:

Program je napisan v Arduino okolju. Za razvoj je uporabljen Atmelov studio 6.2 z instaliranim dodatkom za Arduino (VisualMicro).

Postajo bom še nekaj časa testiral in pri uporabi določil katere dodatne funkcije bi bilo potrebno dodati. Program seveda lahko prilagodite po svojih potrebah oziroma željah. Za dodatne funkcije je ostalo še cca 20% pomnilnika (AtMega 328P).


Program sem preletel. Ker je lepo dokumentiran bi celo jaz, ki sem zaprisežen "Bascomaš" znal kaj dodati/spremeniti. Vsem, ki programirajo v Arduino spremembe ne bodo problem.

cimer je napisal/a:

Sedaj me čaka še najbolj zahteven del - vgradnja v primerno ohišje, ker izdelek na sliki ni višek estetike.....


Naj te razveselim, da ravno frezamo sprednjo/zadnjo ploščo za isto ohišje, kot ga ima PWM napajalnik. Na ohišju bo Nokia 5510 GLCD. Glede na prve teste ni nobenih oscilacij ali težav zaradi PVC ohišja.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 28, 2015 7:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

takole pa izgleda VHF/UHF postaja v ohišju. Sama razporeditev na sprednji plošči bo še doživela spremembe.

Jaz imam izbor med VHF/UHF narejen s pritiskom na tipko enkoderja. Na ta način hitro zamenjam frekv. področje. Dodal sem tudi skeniranje dveh kanalov, ki sta prikazana na displeju. Tam, kjer je prisoten signal, se skeniranje ustavi in tam tudi obstane. Za ponovno skeniranje je potrebno pritisniti tipko enkoderja.

Z Markotom (S56GFS) se kar redno slišiva na UHF kanalu 694 (repetitor Krvavec), upam, da se bo kmalu oglasil še kdo.

Lp
Jure (S52CQ)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 28, 2015 9:37 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo Very Happy

Jure, še meni eno tako ohišje prosim....


Trenutno pripravljam še program oziroma nov način dela v katerem bom skeniral vse lokalne repetitorje. Pravzaprva si boš lahko v programu sprogramiral katero področje in kateri spomin iz tega področja naj program pregleduje. Trenutno imam nastavljeno, da vsako sekundo zamenja kanal. Če na kanalu kdo oddaja, se skenirnaje ustavi. Prav tako se skeniranje ustavi, če stisneš postajo na oddajenje. Program je še v fazi testiranja. Obajvim ga, ko bom zadovoljen z delovanjem.

Sicer je možno vse nastavitve nastaviti z enkoderjem, ampak bi bilo priročno, če bi dodali še par tipk kot bližnjice. Recimo Scan, Vhf/Uhf, VolUp, VolDn. Nekaj pinov na procesorju je še prostih in bi bilo to enostavno izvedljivo.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 28, 2015 10:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko,

sprednja plošča bo še doživela kakšno spremembo, ampak bo izgledala približno tako, kot je zgoraj na sliki.

Zaenkrat sem predvidel 4-pin mikrofonski konektor spredaj - mislim, da je ta bolj v uporabi, kot pa Baofeng-ov mikrofon. Za Baofenga sem predvidel delno izfrezane luknje na zadnji stranici. Če bi jih potreboval, bi jih samo izbil.

Pri tem ohišju mi je všeč to, da so ohišja poceni in da lahko sami izfrezamo sprednjo/zadnjo ploščo po naših željah.

Tudi jaz sem razmišljal o dodatnem stikalu za vklop/izklop skeniranja. Imam pa problem, ker je sprednja plošča že zdaj "natlačena" in sem moral izpustiti stikalo in LED za visoko/majhno moč. Ko bom imel ploščo izfrezano bom lažje videl, ali bi se dalo nanjo še kaj dodati.

Za primere napajanja iz LiPo pa bi bilo dobro meriti tudi napajalno napetost. Ena LiPo celica bi bila idealna za direktno napajanje (za 5V regulatorjem) v primeru Portable dela.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 03, 2015 8:36 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Trenutno stanje projekta:

Očitno mi zmanjka RAMa in ne morem vpisati vseh možnih frekvenc v spomin. Tako sem v programu izpustil vse tiste repetitorje, ki jih niti pod razno ne morem odpreti iz LJ. Sedaj program deluje ok.

Malo sem še spremenil / dodelal uporabniški zaslon, ki ima sedaj ločen prikaz za kanal (VXX, RVXX, UXXX, RUXXX) in opis kje se ta kanal (repetitor) nahaja.

Pripravil sem še skeniranje spominov - na 2 sekundi se zamenja kanal.

Jure mi je pripravil zelo lepo ohišje, ki pa še čaka na vgradnjo komponent.

Slike pokažem, ko bo vse zmontirano kot se šika.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mareM
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jun 2015 18:37
Prispevkov: 2
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2015 9:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo

Kaj ko bi dodal za spomin kaksen eeprom. Ali je kaksna shema za arduino vezavo, ali je samo razlika v programu med Juretovo izvedbo in tvojo cimer

73, Mare
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 24, 2015 9:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mareM je napisal/a:
Zdravo

Kaj ko bi dodal za spomin kaksen eeprom. Ali je kaksna shema za arduino vezavo, ali je samo razlika v programu med Juretovo izvedbo in tvojo cimer

73, Mare


Mare,

EEPROM je v načrtu, v vezavi ni razlike, razlika je samo v programu.

73 de Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 29, 2015 10:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mare,

Kakor je že Jure povedal, je vezava za arduino ista kot za bascom program.

Spomine bom poskusil spraviti v interni EEprom od uC-ja. Trenutno sem zaseden z drugimi rečmi in SW malo "počiva".

Odločil sem se tudi, da naredim dve postaji eno za VHF in eno za UHF področje. Obe sta že v lepem ohišju (hvala Jure) in čakata na novo verzijo SW.

Se oglasim, s kako sliko, ko bo projekt pri koncu. Kodo seveda tudi objavim.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 17, 2015 11:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Projekt sem počasi pripeljal do konca. Postaja je v ličnem ohišju in program sem napisal do konca.

Postaja je samo za VHF področje in ima tri različne načine dela (MEM - Memory mode, FRQ - Frequency mode , SCN - Scan mode).

V Memory mode so v programu vpisani vsi slovenski repetitorji na 2m. (Vir: http://rpt.hamradio.si/?modul=repetitorji&vrsta=2 ) in vsi simpleks kanali.

V Frequency modu je možno nastaviti frekvenco oddajanja in sprejemanja od 144.000 do 146.000 Mhz v korakih po 12,5 kHz.

V Scan Modu je v program vpisanih 10 repetitorjev, ki iih jaz sprejemam na mojem QTH (Ljubljana). Vsake 2 sekundi se zamenja repetiror. Če je na repetitorju aktiven QSO, program počaka na 20 s tišine in nato nadaljuje s skeniranjem.

Ko postajo vključimo začne v Memory modu.
Preklop na Scan mode se zgodi s kratkim pritiskom (< 200 ms) na gumb enkoderja. Na isti način preklopimo iz scan moda nazaj na frequency mode.
Malo daljši pritisk (<500 ms) odpre menu za nastavitve postaje. Nastavljamo glasnost, squelch, mode dela, Tx in Rx ctcss kode.
Dolgi pritisk na gumb enkoderja vrne nazaj v osnovno okno.
Dolg pritisk ( več kot 500 ms) odpre squelch in se postavi na vhodno frekvenco repetitorja. Tako lahko enostavno ugotovimo a sogovornika sprejemamo v direktu ali ne.

Prilagam tudi arduino kodo.

_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 17, 2015 11:28 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prej sem pozabil dodat še eno sliko. Postaja mi je zelo všeč, ker je zelo minimalistična in nima cele gore tipk in gumbov.
_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimer
Mojster


Pridružen/-a: Sre Maj 2004 0:01
Prispevkov: 45
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 18, 2015 9:53 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa še ena slika "dual banda".
_________________
Lep pozdrav!
Marko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group