Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

[Q] RS-485 z Atmega8515 in SN75176 (TI)
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 10, 2011 8:00 pm    Naslov sporočila: [Q] RS-485 z Atmega8515 in SN75176 (TI) Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Imam vprašanje za vse ki so se že ukvarjali z RS-485 ali vsaj nekaj vedo o njej. Torej imam dva mikrokrmilnika Atmega8515 (master-slave) in dva čipa SN75176, ki služita prenosu podatkov. Imam zvezano tako kot piše v navodilih, vendar iz sprejemnega čipa ne dobim nobenih podatkov. Master mi lepo podatke izpisuje na SN75176, kateri jih lepo pretvori in pošlje proti drugemu (sprejemnemu) SN75176. Ta jih seveda dobi, vendar iz njega ne dobim nikakršnih podatkov le 2V na DI (4noga) in 0,1V na RO (1noga). Osciloskop mi na RO utripa TRIG lučka, kar pomeni da nekaj pa le dobiva ven, neke podatke ki imajo svojo frekvenco izpisovanja, čeprav le 0,1V.

Sem probal dodati tudi upor med 6in7 nogo, pa ni nič pomagalo le signal je bil lepši.

Če ima mogoče kdo kakšno idejo, lepo prosim,

LP

Jakob
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 10, 2011 9:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jakob,

poglej si članka:

http://www.svet-el.si/o-reviji/programiranje/821-kako-povezati-med-seboj-ve-mikrokontrolerjev-atmel-avr-2

in

http://www.svet-el.si/o-reviji/programiranje/769-kako-povezati-med-seboj-ve-mikrokontrolerjev-atmel-avr-2

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 10, 2011 10:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovor =)

Sem že pregledal, in sem naredil enako vezavo kot je na sliki. Probal sem vse variante ki so mi prišle na misel pa mi ne uspe. Enkrat mi je uspelo, toda ko sem naslednjič poizkusil je bilo spet brez uspeha. Nevem kaj bi pri tako enostavni vezavi lahko bilo narobe.

LP

Jakob
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 9:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pripni še bascom programa za master in slave.
Poleg tega pojasni, kako si ugotovil, da na sprejemnem čipu ne dobiš podatkov. Z osciloskopom?
Jaz sem opustil SN75176 in namesto njega uporabljam pravi klon MAX485 ->
LTC485
Ali lahko prideš do osciloskop slike na RX pinu mikroprocesorja spremenika? In ali lahko sliko osciloskopa pripneš?

Na to temo sem imel predavanje, za katerega materijale ti pošljem po elektronski pošti, ker so tukaj omejitve glede pripenjanja datotek. Pošlji mi elektronski naslov pod zasebno sporočilo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 11:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja gledal sem z osciloskopom, se lepo vidi kdaj master pošlje podatke. V prilogi sta programa in pa slike.
Nekaj me je zafrkavalo z nalaganjem slik, tako da sem jih stisnil v zip.

Hvala za odgovor,

LP Jakob
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 11:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Priznam, nikoli ne vem dovolj. Config Print0 nisem poznal in sem si ga šele sedaj ogledal v Help-u.
Ugibam: Sedaj imaš dvojno krmiljenje RS485dir, avtomatsko, ki si ga vključil z config Print0 in 'ročno', ko ročno prestavljaš ta pin. Morda to ni dobro.

Inpulzi, ki so na RX pa definitivno niso dobri. Morali bi biti med 0V in 5V.

1. oglej si RS485 pulz, ali je pravilno skače. Kot vidim imaš osciloskop na katodno cev, in ne moreš gledati dva signala paralelno, sicer bi bilo lepo videti istočasno na ekranu inpulz na RX in inpulz na RS485dir.

2. Opusti eno ali drugo (ročno ali avtomatsko) upravljanje inpuzla RS485dir.

Veliko uspeha!
VS
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 3:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, sem v programu pustil le config print0 = portb.0, mode = set, pa ni nič pomagalo. V prilogi je slika v kateri sta oba signala na osciloskopu (zgornji je iz master čipa, spodnji pa je iz SN75176. Izgledata identična, le da sta invertirana.

Pa še to, sedajle sem pustil vezje delovati cca. 15 min in sta se oba čipa (SN75176) zelo segrela, tako da močno dvomim, da je kaj narobe v programu, mislim da je v vezavi napaka. Vezava je narisana spodaj (na hitro je narisana mislim pa da je jasna).

Hvala za odgovor,

LP

Jakob


Nazadnje urejal/a JUG Sre Dec 07, 2011 7:47 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 3:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Da nisi zamenjal A in B lijini? A mora na A, B mora na B

Ja. če se stvar greje, je verjetno kaj v kratkem stiku ali pa polariteta narobe.
Dobro preglej vezje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 3:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa še na sprejemni strani posnemi signala RS484dir in RX
Da ne oddajaš na obeh straneh hkrati ---
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 3:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shema je v redu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 4:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo mi je uspelo =) imel sem kratek stik med +5V in A, sem zamenjal čipe, pa še vedno ni bilo rezultata. Nato sem zvezal na Portb.0 slave čipa še upor proti ničli in zadeva je začela delovati. Pa še začuda čipov nisem skuril (sem nazaj dal ta vroče pa je še vedno delovalo).

Zdj mam pa še en problem, ki je pa zgleda povezan s kodo. Ko podatke izpisujem na LCD dobim malce čuden izpis. Namesto da bi dobil v prvi vrstici: S : 08.03.11 dobim: S : |||8.03.1. V drugi vrstici je podobno. Le takoj ko vklopim napajanje se mi prva vrstica izpiše pravilno, takoj za tem pa dobim napačen izpis. Druga vrstica je pa že takoj po vklopu napačna.

Hvala za odgovore,

LP Jakob
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 4:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz odhajam, jutri naprej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 4:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala =)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 4:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko definiraš spremenljivko kot string moraš računati tudi na to da se string v ramu zaključi z "00", zaradi tega moraš definirati dolžino stringa vsaj za en bajt več kot je string ki ga pričakuješ.
Druga napaka ki ti se pojavi z ispisom pa izvira iz tega da zraven tvojega podatka ki ga pošlješ, Bascom doda še CR LF na koncu. Preden prikažeš string na LCD-ju moraš iz tega stringa odstraniti zadnja dva bajta in bo izpis pravilen.
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JUG
Mojster


Pridružen/-a: Čet Nov 2011 15:49
Prispevkov: 38

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 11, 2011 5:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, torej naj definiram S kot string * 16 ali kako. Nisem ravno domač s stringi in rs-485. Pa še kako naj odstranim zadnja dva bajta?

Hvala za odgovor,

LP Jakob
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group