Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Charlieplexing

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 09, 2011 7:06 pm    Naslov sporočila: Charlieplexing Odgovori s citatom

Hi,
našel sem charlieplexing.Zelo zanimivo,kjer nam ni treba uporabljati tranzistorjev kot pri multiplexing.

Naj razložim za tiste,ki še ne veste kako deluje.Vsa "fora" je v tem da lahko z tremi pini krmilimo 6 LED diod.

Slika:


Oštevilčimo LED diode od 1 do 6.Od leve proti desni in tudi pine z oznako 1/0.Od zgoraj navzdol,1A do3A.Na treh levih pinih kjer je označeno z 1/0 postavimo na +5V ali na GND.Torej,če želimo da sveti LED3 postavimo na 2A +5V in na 3A GND.Če želimo da sveti LED5 postavimo na 1A +5V in na 3A gnd.Dejali boste,zakaj ne sveti tudi LED1 in 3.Zato ker bi LED 1 in 3 potrebovali 5,4V.Imamo samo 5V,zato sveti samo LED5.
Saj boste razumeli,ni raketna znanost.

Poznam multiplexing,kjer se uporablajo tranzistorji.In zdaj poznam tudi charlieplexing.
Zanima me če še kdo kakšnega drugega pozna?

Če sem se kje zmotil me prosim popravite.

Hvala za razumevanje.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tihi
Novinec


Pridružen/-a: Pon Sep 2006 7:32
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2011 10:17 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Enaka stvar samo malo "lepše" ponazorjeno - animirano na spodnjem linku:
http://pcbheaven.com/wikipages/Charlieplexing/
Je pa na koncu omenjeno, da je zadeva lahko uporabna tudi za mux vhodov uCjev - stikal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2011 2:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot zanimivost si poglej tudi tole povezavo, kjer so uporabili LED displeje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2011 2:56 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oj,
lepo.Še eno zadevo sem zasledil in sicer z M74HC595.Na enem produktu stem krmilimo 4 LED zaslone in uporabljamo samo 3 pine za krmilje.Čeprav pojma nimam kako bi program zgledal.....grem stopničko po stopnički...:=)

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2011 8:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

marc je napisal/a:
Oj,
lepo.Še eno zadevo sem zasledil in sicer z M74HC595.Na enem produktu stem krmilimo 4 LED zaslone in uporabljamo samo 3 pine za krmilje.Čeprav pojma nimam kako bi program zgledal.....grem stopničko po stopnički...:=)

LPM


Marc,

poglej si tole:

Naslov: Kako povečati število izhodnih pinov?
Številka: 163
Stran: 41
Leto: 2009
Avtor: Vlado Berend

Vse je bilo opisano v reviji, članek najdeš tudi v knjigi Programirajmo z Bascom-AVR.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2011 2:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Jure!

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group