Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

MiniPin II
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2011 5:42 am    Naslov sporočila: MiniPin II Odgovori s citatom

Pozdrav!

Pregledal sem vso dokumentacijo in opise o MiniPin II vendar ne najdem razlage za jumper J16, ki se nahaja pri konektorju za proggy programator. Je pa ta jumper J16 neka novost, ker ga na teh (neažuriranih) slikah sploh ni - http://www.svet-el.si/proizvodi-in-storitve/novi-izdelki/1020-minipin-ii. Kaj je funkcija tega juperja J16?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2011 7:21 am    Naslov sporočila: Re: MiniPin II Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Pozdrav!

Pregledal sem vso dokumentacijo in opise o MiniPin II vendar ne najdem razlage za jumper J16, ki se nahaja pri konektorju za proggy programator.


Tik preden smo dali MiniPin II v proizvodnjo smo dodali ta jumper - ali naj napišem, priključek za zunanje 5V napajanje. Tukaj se torej priključi 5V napajanje, v kolikor uporabnik to potrebuje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2011 9:47 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Jure za informacijo. Imam še eno vprašanje, glede programiranja. Je bolše pri programiranju preko SPI imeti priključeno MiniPin II na napajanje preko USB, ali je bolše, da MiniPin II pri programiranju odklopimo iz USB in dovedemo + pol napajanja preko programatorja?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2011 10:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Hvala Jure za informacijo. Imam še eno vprašanje, glede programiranja. Je bolše pri programiranju preko SPI imeti priključeno MiniPin II na napajanje preko USB, ali je bolše, da MiniPin II pri programiranju odklopimo iz USB in dovedemo + pol napajanja preko programatorja?

LP


Pravzaprav je oboje eno in isto: obakrat se MiniPin napaja preko USB oziroma preko USB.

Vsekakor priporočam napajanje preko programatorja predvsem iz dveh razlogov: ni potrebno imeti dodatnega napajalnika za napajanje MiniPin II, vgrajena varovalka na MiniPin II bo varovala USB na PC-ju pred kratkimi stiki.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2011 7:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav!

Počasi nadgrajujem znanje z Atmego32 MiniPin II razvojno ploščo. Spisal sem že nekaj programčkov za utripanje LED-ic in uporabo tipk in seveda, izpisal tudi tekst na LCD. Do sedaj se z nastavitvijo oscilatorjev nisem igral in sem uporabil nitranji oscilator.

Ker želim še korak naprej, sem začel sedaj še z komunikacijo preko RS232 protokola. Tu pa se je ustavilo in po datasheetu nikakor ne uspem ugotoviti kako nastaviti zunanji oscilator. Za komunikacijo RS232 sem v podnožje na MiniPinu (oznaka - X1) vtaknil quarz 11.0592MHz. Sedaj pa me zanima kako v AVR studiu pod zavihkom "Fuses" - SUT_CKSEL nastaviti zunanji quarz , da bo deloval na frekvenci 11.0592MHz? V zavihku se ponudi veliko možnosti za izbiro quarza (4, 8, 12, 16MHz........), vendar za quarz 11,0592MHz ga jaz ne najdem. Katero izmed opcij moram izbrati za omenjeni quarz? Je še kakšna druga opcija v AVR Studiu, za izbiro kristala?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2011 9:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nastavi na Ext. Crystal Osc. vrednost nad 8 MHz, da ne boš slučajno nastavil na Ext. RC oscilator!!

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 30, 2011 10:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko smo že pri tem.... naj kdo ki ve na kratko razloži te fuse za takt. Npr: Kaj je external crystal/resonator (low,medium,high), external clock, external RC oscilator, kaj so startup časi...
Za kater namen je kateri itd.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 7:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Npr: Kaj je external crystal/resonator (low,medium,high), external clock, external RC oscilator, kaj so startup časi...


1. crystal/resonator (low,medium,high): tukaj nastavimo, kateri kvarčni kristal ali resonato uporabljamo: z nizko, srednjo ali visoko frekvenco. Zraven so napisane tudi vrednosti frekvenc in na podlagi teh vrednosti frekvence kvarca/resonatorja, ki ga uporabljamo se odločimo, kateri fuse bit izberemo.

1a: startup časi... odvisno od kvarca in našega programa izberemo ta čas - če naša aplikacija to zahteva - recimo, da mikrokontoler spi in ko se zbudi, se mora v določenem številu taktov "dokončno" zbuditi. To so malce bolj napredne zadeve, tako da pri večini aplikacij ta izbira ne igra posebne vloge.

2. external clock: nekatere naprave imajo v sebi vgrajen sistemski takt, ki na enem mestu generira vse potrebne takte za to določeno vezje. V tem primeru naš mikrokontroler ne potrebuje kvarca, pač pa vhod za takt (XTAL1) priklopimo na sistemski takt. Če izberemo ta fuse bit (po pomoti), bo naš mikrokontroler mrtev, dokler mu na XTAL1 ne pripeljemo taktni signal (praktično katere koli vrednosti do nazivne vrednosti frekvence mikrokontrolerja)

3. external RC: za nekatere aplikacije je (očitno) potrebno imeti zunanja R in C vezana na AVR (na pine, ki so določeni za to), da ta R in C določata taktno frekvenco. V vseh dosedanjih letih programiranja mikrokontrolerjev tega nisem uporabljal. Če izberemo ta fuse bit, bo naš mikrokontroler mrtev dokler mu na določen pin(to se vidi v data sheet-u) ne vežemo R in C.

4. internal RC: to je nastavitev, s katero so tovarniško nastavljeni vsi AVR-ji. Običajno je nastavljena vrednost 1 MHz oziroma 8 MHz z vključenim fuse bitom CKDIV8.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 9:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Jure, odlično tole razloženo okoli kristalov tudi "navadnim smrtnikom" Wink .

Ko smo ravno že pri quarc-ih me zanima, zakaj se pri RS232 komunikaciji priporoča quarz 11.0592MHz in ne, recimo, ne bi bil dovolj dober 8MHz ali pa 12MHz? V čem je "finta"?

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 9:41 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Ko smo ravno že pri quarc-ih me zanima, zakaj se pri RS232 komunikaciji priporoča quarz 11.0592MHz in ne, recimo, ne bi bil dovolj dober 8MHz ali pa 12MHz? V čem je "finta"?

LP


Mikrokontroler mora iz taktne frekvence "preračunati" takte za RS232. Zdaj bom pa res preprosto razložil: če želimo, da je število deljivo 2 dva, izberemo soda števila, vsa ostala ne pridejo v poštev, ker pač niso deljiva z 2 in je "napaka" prevelika.

Podobno je tukaj: RS232 ima točno določene razmake med impulzi za vsako Baudno hitrost. Pri 115.000 Bd mora taktna frekvenca mikrokontrolerja biti tako izbrana, da bo komunikacija pri 115.000 Bd delovala. Pri recimo 300 Bd, kar je že izredno nizka hitrost pa je več prostora za odstopanja taktne frekvence.

Kako izbrati pravilen kvarčni kristal? Enostavno, v Bascom programu vpišeš taktno frekvenco z ukazom $crystal, vpišeš Baudno hitrost z ukazom $baud, program prevedeš in pogledaš Report file (Ctrl+W ali tipka Show result). Tam piše odstopanje v % glede na izbrani kvarc.

Ampak zadeva še ni končana. Vse to, kar sem napisal drži za komuniciranje s svetom - se pravi z vsemi napravami na tem svetu, kjer je npr. 9.600 Baudov točno določeno s frekvenco in podobno. Lahko pa za svoji napravi, ki bosta komunicirali samo med sabo in ne z ostalimi napravami, izbereš praktično kakršen koli kvarc, določiš Baudno hitrost (jasno za obe napravi enako) in napravi bosta veselo komunicirali med sabo.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 11:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za razlago
Že nekaj časa nazaj sem pri SE zraven druge opreme kupil tudi kristal ZTT 12.00MT ki ga še nisem rabil. V nekaterih shemah sem opazil a za priklop potrebuješ okoli kristala tudi par kondenzatorjev. Je to nuja ali ima kristal te komponente že interne?
Torej bi bil pravi fuse bit za njega najbrž "Ext.Crystal/Resonator High Freq..." ? Kakšna je osnovna vezava takega kristala z tremi nogicami?
Najlepša hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 12:19 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@fičfirič: kolikor jaz vem quarc nima nobenih noranjih kondenzatorjev. Za urin takt sta, poleg quarca, potrebna še dva konderzatorja vrednosti nekaj pF. Element, ki ga omenjaš (tri nogice) ni quarz ampak resonator. Pri resonatorju ne potrebuječ kondenzatorjev. To je resonator http://trgovina.svet-el.si/productdetail.php?prodid=660

@Jure:
Se mi je zdelo, da je izbira quarca pogojena z deljivostjo in potem tudi z neko napako pri prenosu digitalne informacije, vendar, do sedaj nisem še nikjer zasledil tako preproste in razumljive razlage kot ste jo vi Jure tukaj obrazložili. Hvala!

Ko pridem do novih težav in vprašanj pa se zopet oglasim.......in sedaj spet veselo, oborožen z novimi informacijami, eksperimentirat!!

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 2:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Že nekaj časa nazaj sem pri SE zraven druge opreme kupil tudi kristal ZTT 12.00MT ki ga še nisem rabil. V nekaterih shemah sem opazil a za priklop potrebuješ okoli kristala tudi par kondenzatorjev. Je to nuja ali ima kristal te komponente že interne?


Kvarčni kristal nima vgrajenih kondenzatorjev, zato je v napravah, kjer uporabljamo mikrokontrolerje, potrebno poleg kvarčnega kristala vezati tudi dva kondenzatorja vrednosti okoli 18 - 33 pF proti masi.

Vendar pa to ni potrebno pri MiniPin II ali MegaPin, saj imata obe razvojni plošči že vezana kondenzatorja, zato lahko kvarčni kristal vtaknete v zanj ustrezno podnožje in mikrokontroler že deluje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 3:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če se ne motim je stvar ista tudi pri minipin I (C10,C11).
@arksi: mislim da imaš prav. Nekje sem našel:
Citiram:
The first schematic shows a two-terminal resonator (or a crystal) without feedback capacitors, which have to be added externally. The second has a three-terminal resonator which includes the capacitors.
You can use a three-terminal resonator in the first circuit by leaving out the capacitors.


Torej vezava Crystala je jasna. Med pinoma XTAL1 in XTAL2 ter maso z ustreznima kondenzatorjema. http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc8128.pdf

Kar se tiče resonatorja pa sem našel:
Citiram:
ZTT series features a built-in load capacitance. This feature eliminates any need for external load capacitors and reduces component count, increases reliability and reduces size.


[/url]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 01, 2011 8:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem sedaj poizkusil spremeniti externi oscilator in ...........mega32 se odziva več. Izbral sem kar je prikazano na spodnji sliki ampak mega se ne odziva, ne z quarcom, ne z resonatorjem.

Še sreča, da imam paralelni programator Wink .Z paralelnim programatorjem sem mego32 spet sprogramiral na notranji osc.

Zdaj pa lepo prosim, da mi konkretno napišete, kaj moram izbrati, da bo vklopljen zunanji quarz frekvence 11.059MHz.

Jure, tist nasvet ("Nastavi na Ext. Crystal Osc. vrednost nad 8 MHz......"), ki ste mi ga napisali ga jaz, žal, ne najdem pod zavihkom "Fuses" - SUT_CKSEL. Lepo prosim za konkretni nasvet kaj izbrati.

Hvala in LP!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group