Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

8x8 matrix LED
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 17, 2011 11:30 pm    Naslov sporočila: 8x8 matrix LED Odgovori s citatom

Hi,
zanima me kakšen oz. kateri driver naj uporaabim za 8x8 led zaslon.Po internetu sem gledal sheme in razlage.Vsak uporablja drugačne driverje.
Zanima me kot začetnika,kaj mi priporočate.

Najlepša vam hvala za pomoč.

LPM.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 12:28 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čisto zavisi za kak displej gre ter kako ga želiš poganjat. Tole če se še prav spomnim sem poganjal z enim tiny-em (tiny26 se mi zdi) Displej je vezan v multiplex. Vodoravno (anode) 8 linij preko uporov direkt na mikrokontroler. Navpično katode preko npn transistorja na minus. Za multipleksiranje je skrbel desetiški števec 4028 za katerega so porabljeni še 4 pini na mikrokontrolerju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 11:25 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za take zadeve so zelo prakticni "transistor/darlington/MOSFET array" cipi, saj prihranis prostor na ploscici, pa tudi spajkanje je precej hitrejse kot montaza individualnih elementov (tranzistorjev).

Alternativa so tudi podobni cipi, ki vsebujejo se serijsko-paralelni "shift register". Ce je poraba LEDic dovolj majhna, je dovolj ze 74*595, nekateri proizvajalci pa ponujajo tudi podobne, a z izhodi, ki zmorejo po nekaj sto mA na izhod (push-pull). V tem primeru prihranis precej povezav na tiskanini, krmiljenje je pa le malenkost bolj zakomplicirano.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 8:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hi,
morem še vse preštudirati,ker imam še veliko neznanja.Katere drajverje uporabiti,kako delujejo in kako napisati program.

Sem pa nekaj danes ustvarjal.Naredil sem TIV za 8x8 SMD led diod.Ker sem imel prejšnega UV sposojenega sem si naredil svojega.Kupil sem 125W VTK žarnico in 125W dušilko.Seveda sem iz balona ščistil UV filtr.Na drugem forumu sem prebral da za 125W žarnico rabiš 30cm razdaljo in 3-4 min osvetlevanja.Ampak pri meni je čisto kontra.Preden sem ugotovil čas in razdaljo sem uničil 6 plošč.Tako da zdej imam okol 7cm razdalje in 7min osvetlevanja da so rezultati optimalni.

In še nekaj utrinkov med delom:

Priprava razvijalca.


Razvijanje:


Jedkanje:




Vrtanje:


In rezultat:





Jutri na šihtu še položim SMD LED diode in še nekaj malega pospajkam.Nekatere driverje že imam naročene,pridejo v torek.Do tekrat pa vse naštudirat.
Very Happy

P.S.
Luknje so enmalo postrani,ni panike spajka vse zalije.Preizkušeno.
Za prototip sem kar zadovoln.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 8:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vhode na eni dimenziji matrike bos moral tokovno omejiti (najlazje kar s primernim uporom, torej 8 uporov) - jaz na plosci ne opazim nikjer nobenega mesta zanje, torej jih bos moral dati na plosco s krmiljem.

Pri krmiljenju se potrudi, da bo frekvenca multipleksiranja dovolj visoka (vsaj 100 Hz), da se ne bo videlo utripanje. V nedogled je nima smisel povecevati, ker bodo LEDice svetile sibkejse, a vsaj 100 Hz je cisto enostavno izvedljivo s katerimkoli MCUjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 9:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta TIV je za na ikebano,Gustav hvala ti za pomoč.Se čujemo.

Ko bom imel čas naredim shemo in jo prilimam gor.Če še bodo kakšne napake da me popravite.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 4:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za zdaj ni videti nic narobe, razen pac omejitve toka, tega LEDice same od sebe ne pocnejo, MCUji pa tudi ne Wink

Dobro napisi program, da se ne bo videlo multipleksiranja (namig: ker so potem LEDice krmiljene skoraj impulzno, ko je frekvenca multipleksiranja dovolj visoka, lahko mocno zvisas tok skoznje - faktor 5-20x je cisto realno, ce das siliciju dovolj casa za ohlajanje, oziroma ce ubogas vse omejitve glede pulznega napajanja iz datasheeta - kar je tezava pri LEDicah iz nasih trgovin, ker ti prodajajo eno kitajsko robo, za katero niti kitajci nimajo dokumentacije, kaj sele prodajalci), pa bos imel prakticno enako svetilnost, kot ce bi vseh 64 LEDic krmilil individualno brez multipleksacije.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 3:41 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
Za zdaj ni videti nic narobe, razen pac omejitve toka, tega LEDice same od sebe ne pocnejo, MCUji pa tudi ne Wink



Kaj pomeni MCU?

Mogoče čip 4028 ali ULN2803?

Ta dva čipa imam namen uporabiti.

Za program se bom potrudil,ampak še nisem tam.Tepru hardware potem pa naprej.
Nekaj majhnega še imam za pospajkati potem pa prilimam gor fotko.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 4:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hi,
evo zelo grobo shemo,še kar nekaj stvari fali.V programu nisem našel 8x8 je bil samo ta.




Hvala za razumevanje.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 5:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MCU

Upore bos najbrz dal ustrezne vrednosti, ne ravno 100M Wink Sicer pa koncept izgleda OK.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 6:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
MCU
.


Embarassed

Evo par fotk,kjer je končan 8x8 matrix SMD LED zaslon.









In rezultat Very Happy



Upori ne bojo 100 ohm,jih bo potrebno izračunati...komi čakam na čipe.

Gustav,
hvala.

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 8:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Namesto transistorskega niza bi v tem primeru, ko gre za male tokove lahko uporabil kar smd transistorje. Škoda,da jih nisi dal kar na tiskanino.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2011 8:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hi,
ja tudi to bi bila možnost.To je le začetna stopnja projekta,kjer se še učim in razvijam to zadevo ter seveda še ugotavljam kako deluje.
Končna zadeva bo vse v SMD verziji in bo imela vse hardware komponente pod zaslonom in ob strani IDC konektor za programiranje.Ter še enih par tipk za različne simulacije....Tako da za začetek bo vse na ikebani.nočem delati vezja,kjer se še učim in tako uničeval zadevo.

Hvala vsem za ideje,razlago,.....se še priporočam.

Tudi šefe me spodbuja Very Happy .

LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marc
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Maj 2009 10:08
Prispevkov: 243
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 20, 2011 8:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Enmal posodobitve:



LPM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Jul 2004 6:34
Prispevkov: 60

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 24, 2011 8:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kaj pa TALE driver? Lahko ga uporbiš tudi za dvobarvne led.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group