Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

MAX232
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 11:37 am    Naslov sporočila: MAX232 Odgovori s citatom

LP, spet sem naletel na težavo iin sicer:
Na istem tiskanem vezju imam dva MAX232 čipa, en je vezan na ATmega 8515 drugi na drugo napravo. Zaradi take zahteve in izvedbe druge naprave, je potrebno imet dva max-a, direktna TTL povezava ne deluje. Težava je, da med sabo ne komunicirata. Vsak zase, če ju priklopim na PC pa delujeta normalno. Napajana pa sta iz istega vira.
Na vezju sta oddaljen med sabo cca 3 cm, povežem ju pa z mostičem, tako, da lahko mostiče razklenem in priklopim na PC.

Povezana pa sta RX čipa 1 na TX čipa 2 in pa TX čipa 1 na RX čipa 2, čeprav je dovolj le enosmerna komunikacija v smeri ATmega 8515 do druge naprave.
Domnevam, da sta čipa preblizu in prihaja do motenj. Se je kdo že ukvarjal z čem podobnim in kako je stvar rešil ?
Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 19, 2011 9:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ali lahko narišeš shemo kako sta povezana oba MAX-a in procesor?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 8:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Takšna je vezava, nisem risal kondenzatorjev in ostalih stvari. Vse komponente so napajane iz krmilnika za motor.
V prejšnji verziji je bil Max232 za krmilnik motorja ločen na drugem vezju povezan z kablom na vezje z ATmega8515 in je delovalo. Hotel sem stvari pomanjšati in poenostaviti in vse dati na eno vezje.

Vsak zase pa delujeta.

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 12:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj je pa tista bedarija na R2IN/R1OUT ? Shocked

Celo vezje je kljub trapariji, omenjeni zgoraj, popolnoma nesmiselno. Ce je res vse skupaj na razdalji par cm, vrzi oba MAXa ven in normalno povezi TX->RX in RX<-TX.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 4:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav je napisal/a:
Kaj je pa tista bedarija na R2IN/R1OUT ? Shocked

Celo vezje je kljub trapariji, omenjeni zgoraj, popolnoma nesmiselno. Ce je res vse skupaj na razdalji par cm, vrzi oba MAXa ven in normalno povezi TX->RX in RX<-TX.


Proizvajalec krmilnika za motor je previdel takšen način komunikacije oziroma celo zahteva je takšna. Pa brez skrbi, da sem poskusil direktno povezavo, pa tudi ne deluje. Orginalni komunikacijski vmestnik proizvajalca je tudi tako narejen oziroma je vezava takšna.

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 4:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dvomim, da je proizvajalec predvidel dva MAX232 (tudi ce bi bila povezana pravilno) na razdalji treh cm.

Se bolj dvomim, da je proizvajalec predvidel dva MAX232, povezana narobe kot na tvoji shemi, na razdalji treh cm.

Najbolj neverjetno se mi pa zdi, da bi proizvajalec, ki je racunal na to, da bo nekdo vedno prikljucil njegovo zadevo preko MAX232, na strani krmilnika "prihranil" svoj cip in vztrajal pri vhodu s TTL/CMOS nivoji.


Verjamem, da je proizvajalec, vkolikor se je odlocil za TTL/CMOS vhod, predvidel vmes dva RTXa (ki sta konec koncev lahko tudi MAX232, ni pa nujno), za primere, ko je med kontrolerjem in napravo, ki mu posilja ukaze, omembe vredna razdalja (npr. pol metra, pet metrov, 50 metrov, 500 metrov ...) oz. kadar sploh nista na isti ploscici.


Vsekakor je to nekaj, kar bos lahko razcistil edinole s proizvajalcem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 5:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kot je že Gustav povedal, zdi se mi da si naredil nekaj zelo narobe.
Ali nam lahko zaupaš kakšno napravo povezuješ s procesorjem?
Kvečjemu bi mogoče kak signal moral biti invertiran, to pa lahko dosežeš programsko (samo ugibam ker si zelo skrivnosten).

Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 6:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Saj proizvajalec ni predvidel dva MAX232, je samo eden, kot je na sliki spodnji MAX. Pri procesorju sem sam dodal MAX-a ker pač lahko le tako komuniciram z drugim krmilnikom. Krmilnik je integriran v koračni motor COOL MUSCLE in je po priložani dokumentaciji tako povezan. Taka vezava Max-a deluje, če probam samo krmilnik motorja z povezavo do PC-ja (deluje v obe smeri). Prav tako komuniciram lahko z mojim procesorjem preko PC-ja pravtako v obe smeri, če seveda razklenem povezavo med Max-i. Torej domnevam, da je nekaj narobe z povezavo med MAX-i, pa je ne opazim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RudiP
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jul 2008 8:39
Prispevkov: 128
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 7:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dal si nam premalo podatkov, da bi ti lahko več pomagali. Napaka kaže na to da nimaš pravilne skupne mase ali enakega baud rate. Pripni še kako sliko.
_________________
Lep pozdrav !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 8:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Baudrate je sigurno isti, masa pa tudi, saj sta oba MAX-a napajana iz istega vira.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 20, 2011 9:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zakaj nam ne pripneš sliko original dokumenta kjer je to narisano.
Malo sem pogledal in upam da sem našel zadevo ki jo imaš.
V priloženi sliki (preimenujte končnico .pdf v .jpg) je narisana čisto normalna vezava na procesor.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 21, 2011 7:55 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lahko tudi to naredim. V prilogi je shema vezave, sicer ni direktno tiskanega vezja, je pa prerisano (vezje je v konektorčku RS232 in je identično mojemu za spodnji max, in deluje v večih aplikacijah). V povezavi je več motorjev, vendar če ne komunicira eden, jih več tudi ne. In ta vmesnik oziroma Daisy Chain kabel je narejen na mojem vezju za več motorjev (v mojem primeru 5), zato sem koristil tak način komunikacije. Upam, da je razumljivo kaj je težava. Osredotočam se na povezavo med dvema MAX-oma in ne na direktno povezavo krmilnika motorja in procesorja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 21, 2011 1:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oj,

tvoja shema ne dela zato, ker je mikrokontroler napačno spojen na MAX232!

To ti je napisal Gustav!

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 22, 2011 9:34 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej, če je mikrokontroler napačno spojen na MAX-a..ta del je prerisan in sheme Mini pin razvojen plošče. Potem takem je tudi tam narobe narisano? Mislim, da ne...Če na prvem Max-u priklopim na pine 14 in 13 PC mi komunikacija med mikrokontrolerjem in PC-jem normalno deluje, domnevam da sta MAX in mikrokontroler dobro povezana.
Če se z PC-jem priklopima na pine 7 in 13 na drugem MAX-u, mi tudi komunikacija z motorji normalno deluje v obe smeri (sprejem in oddaja).

Ko pa povežem MAX-a med sabo RX1->TX2 in TX1->RX2 pa je vse tiho. Od tu naprej mi ni nič več jasno...
Pa še en pomemben podatek, motor je od krmilnika oddaljen caa 30 cm, tako, da v tem primeru ne pride v poštev direktna komunikacija, če se ne motim, je 30 cm preveč za direktno povezavo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 22, 2011 10:27 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Praviš da če priklopiš PC na ta drugi max komunikacija poteka brez težav.
Ali v tem primeru z motorjem komuniciraš prek terminal programa ali pa s programom ki je namenjen krmiljenju teh motorjev?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group