Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Programirajmo AVR-je v C-ju - Primer 10

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Download
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Miha_Z
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2010 1:03
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 02, 2010 4:35 pm    Naslov sporočila: Programirajmo AVR-je v C-ju - Primer 10 Odgovori s citatom

Datoteke se navezujejo na primer 10 v petem (5) članku "Programirajmo AVR-je v C-ju - kot profesionalci (5)", objavljen v Svet elektronike, številka 178, strani 29 do 36.

Primeri so napisani za uporabo v okolju AVR Studio 4 (http://www.atmel.com/dyn/Products/tools_card.asp?tool_id=2725) z nameščenim programskim orodjem WinAVR (http://winavr.sourceforge.net/). To orodje vsebuje vse potrebno za programiranje AVR mikrokontrolerjev v programskem jeziku C.

Podrobnejši postopek namestitve si preberite v članku "Namestitev programskih orodij AVR Studio in WinAVR" v Svetu elektronike, številka 175, strani 35 do 38.

V ZIP arhivu Primer_10_ATmega32.zip se nahaja projektna mapa za neposredno uporabo v programskem okolju AVR Studio 4. Programska koda prevedena za mikrokontroler ATMEL ATmega32.

Posamezni projekt odprete s klikom na meni Project, izbira Open Project. Seveda mora biti arhiv predhodno razpakiran. Pred programiranjem na MegaPin razvojni plošči odklopimo kabel za povezavo vrat B s SD CARD, saj linije vrat B uporablja tudi ISP programator. Izberemo meni Tools->Program AVR->Connect... ter po uspešni vzpostavitvi komunikacije s ciljnim AVR-jem preko uporabljenega programatorja, v zavihku Main nastavimo ustrezni mikrokontroler - ATmega32. Ustreznost preverimo s klikom na Read Signature.
Sedaj še nastavimo opcijo SUT_CKSEL v zavihku Fuses, na vrednost Int. RC Osc. 8 MHz.

Sledi klik na gumb Program in ob uspešni naložitvi programa v AVR ter ustreznem priklopu na podatkovna vrata B in D (in vstavljeni microSD kartici), se bo primer 9 pričel pravilno izvajati.

Programsko kodo v jeziku C nakazuje končnica datoteke ".C".

Prosim, ne pozabite slediti navodilom priključitve in nastavitve varoval, omenjenih v članku!

Za nastala vprašanja, jih prosim nadaljujte v tej temi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
logist
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2010 9:08
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 22, 2010 11:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

v članki ste rekli navajam "Primer je napravljen za SD CARD vmesnik na MegaPin plošči". Torej po tej shemi :



v kodi pa imate napisani :

Koda:
//Dolocitev uporabljenih registrov vrat za SD pomnilnisko kartico: vrata B,
DDRB  = 0xBF;
PORTB = 0xBF;


Ker 0xBF = 0b10111111 ter če pogledam shemo, ki sem jo priložil se nikakor ne ujem (mogoče gledam napačno shemo) z nastavljenimi izhodi.

Sem pa zasledil tudi napako v navedeni shemi in sicer pin 3 na SD kartici je GND in ne pin za SCK(PORTB.7).



Zgledoval sem se najprej iz CV AVR help-a (ker v njem dolgo programiro), ker predlagajo uporabo CD4050 CMOS.

Koda:
The SD card socket on the development board is connected to the
following I/O ports:

SD socket    CD4050    ATmega128
pin1  /CS -----<|----- PORTD bit6
pin2  SI  -----<|----- MOSI
pin3  GND
pin4  +3.3V
pin5  SCK -----<|----- SCK
pin6  GND
pin7  SO  ------------ MISO
pin9  GND
pin10 CD  ------------ PORTG bit4 with 10k pull-up resistor to +5V
pin11 WP  ------------ PORTG bit3 with 10k pull-up resistor to +5V
pin12 GND

The CD4050 CMOS buffer is powered from a +3.3V supply and
performs logic level translation from 5V (AVR) to 3.3V (SD card).


Moje vprašanje je kako naj sedaj nastavim pin za CS signal?
Ker jaz imam CS priklopljen na PORTB.4(SS).

Lp,

logist
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha_Z
Začetnik


Pridružen/-a: Pet Mar 2010 1:03
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 25, 2010 1:56 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
logist
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2010 9:08
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 25, 2010 8:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

te razlike pa nisem vedel. Res da, uporabljam mircoSD ampak imam adapter iz mircoSD na SD sem vedno gledal pine za SD in zato je prišlo do napake z moje strani, ker nisem bil toliko pozoren na to da vi predstavljate primer za priključitev miniSD.

Jaz uporabljam lastno vezje in sem ga tudi izvedel s pomočjo delilnika napetosti, čeprav sem prvo uporabil CD4050 in ATmega128, ker je bil primer tako nastavljen in tudi v ATmega32 nisem mogle vsega spravit, kar lahko sedaj z vašim člankom naredim tudi z ATmega8, če je treba Smile.

Hvala za odlično razložitev in v vsakem primeru bom obvestil vas.

P.S. ni me treba vikat Smile.

Lep pozdrav,

Mihael
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
logist
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2010 9:08
Prispevkov: 6

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 25, 2010 11:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Me pa zanima, kako ne more najti pri funkciji getBootSectorData() vrne 1 kot napako čeprav je SD kartica formatirana na format FAT32 pod Windows 7. Sem pognal tudi program http://www.dharmanitech.com/ in mi napiše "FAT32 not found!" Torej na mbr ni vrednosti 0xaa55, kar je oznaka za fat32.

Sem že uporabil cmd -> format [X] /FT:FAT32 pa nič še veno isti piše. Mogoče ima kdo kaj iz tega področja izkušnje?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Download Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group