Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

AVR ali PIC

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bojan_z
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jul 2010 8:12
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 8:51 am    Naslov sporočila: AVR ali PIC Odgovori s citatom

Pozdravljeni !

Veliko prebiram o programiranju AVr-jev in izdelavi vezij.
Hkrati pa zasledim tudi Pic-e.

Zanima me kdaj katerega uporabit.

Mede predvsem zanima izdelava kakšnega stikala z raznimi senzorji.
Recimo prižiganje led razsvetlajve na senzor gibanja ob določeni uri, vklop prezračevanja pri povečani temperaturi , pa takšna takšna vezja.

Ko prebiram forum se vedno bolj ugotavljam, da bom moral začeti z AVR.ji.

Kljub temu pa me zanima kdaj uporabit Pic-e.

Prosim, če mi lahko kdo pomaga.

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 10:04 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bojan,

to je večna dilema, ki jo najdeš na več mestih na spletu.

Večina odgovorov bo takšnih: če potrebuješ določene funkcionalnosti nekega mikrokontrolerja (AVR, PIC, ARM itd...), potem pac izbereš tistega, ki ti najbolj ustreza tako po ceni, dobavljivosti, ceni razvojnih orodij itd.

Če pa si bolj začetnik ti pa vsekakor priporočam, da začneš z AVR-ji, programe pa piši v Bascom-AVR. Na spletu je veliko primerov, kako začeti z Bascom-AVR, tudi v slovenskem jeziku obstaja veliko literature, kot npr. tale knjiga., veliko člankov pa smo objavili v reviji Svet elektronike.

Morda si poglej tudi tole spletno stran.

Orodja za programiranje pa najdeš tukaj.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bojan_z
Novinec


Pridružen/-a: Pet Jul 2010 8:12
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 10:19 am    Naslov sporočila: Hvala za odgovor Odgovori s citatom

Se zahvaljujem za odgovor , saj sem nekako že bil tako odločen, da začnem z AVR-ji.
Samo rad bi potrditve, da sem na pravi poti.

Literature sem pa že veliko predelal, samo k realizaciji moram pristopit.

Hvala.
Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 1:08 pm    Naslov sporočila: Re: Hvala za odgovor Odgovori s citatom

bojan_z je napisal/a:
Se zahvaljujem za odgovor , saj sem nekako že bil tako odločen, da začnem z AVR-ji.
Samo rad bi potrditve, da sem na pravi poti.


Ni napacne poti, ce imas cilj, so samo lazje in tezje. Brez cilja so vse enako lahke/tezke.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audio
Novinec


Pridružen/-a: Sob Maj 2010 21:46
Prispevkov: 4
Kraj: kp

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 8:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sprašujem kakšna je osnovna razlika med ARM PIC AVR ...
Če lahko kdo kaj pove o temu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 9:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audio je napisal/a:
Sprašujem kakšna je osnovna razlika med ARM PIC AVR ...
Če lahko kdo kaj pove o temu.


Delam z PIC-i ter AVR-ji. Vsaj kar se programiranja tiče ne vidim neke drastične razlike. Primerki s podobno periferijo obeh proizvajalcev so si precej podobni. Tukaj sem nekoč naredil primerjavo dveh takih primerkov. Rekel bi edino, da je prehod z PIC-a na AVR vsaj po moji presoji lažji kot prehod z AVR-ja na PIC vsaj kar se assemblerja tiče.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 30, 2010 9:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audio je napisal/a:
Sprašujem kakšna je osnovna razlika med ARM PIC AVR ...
Če lahko kdo kaj pove o temu.


To je podobno, kot če bi vprašal za razliko med Audijem in BMW-jem. V principu sta oba - PIC in AVR, mikrokontrolerja, oba sta poceni, oba se programirata v vezju itd...

Drugo vprašanje je, če si začetnik in bi se rad naučil programirat. No, tukaj pa pride do razlike, saj se AVR-jev hitreje naučiš programirat kot PIC-ev, predvsem zaradi Bascom-AVR programskega jezika pa tudi podpore v slovenskem jeziku, saj veliko ljudi programira v Bascom-u, potem so tukaj se tečaji za začetnikev Bascomu itd...

Če bi se učil programirat v asemblerju, ni neke bistvene razlike med enim in drugim - če poznaš osnove programiranja.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 31, 2010 2:48 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

audio je napisal/a:
Sprašujem kakšna je osnovna razlika med ARM PIC AVR ...
Če lahko kdo kaj pove o temu.


Lahko, a je zelo verjetno, da ne bos razumel razlik, dokler ne znas programirati vsaj enega. Primerjave najdes na slovenskih forumih z elektroniko na vsako okroglo leto, ko nekdo postavi podobno vprasanje. Da bi zdaj rinil v PICe, bi moral obstajati precej dober razlog, a morda ga ti imas.

Odloci se kaj bi sploh rad pocel, potem bos pa dobil utemeljen odgovor zakaj se usmeriti v eno arhitekturo in ne drugo. Ce tega nimas, je vseeno kaj izberes, ni napacne opcije, pri AVRjih bo zacetna stopnica lazja in potem bos bolj nesposoben, ce bi slucajno zelel kam drugam (ali pa AVRje izkoristiti do konca - posledica zacetka v visjenivojskem jeziku pac), pri PICih bo pa na zacetku zate bistveno tezje, a ne bos imel tezav s prehodom naprej, ker je vsaka arhitektura samo modernejsa in lepsa od njih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audio
Novinec


Pridružen/-a: Sob Maj 2010 21:46
Prispevkov: 4
Kraj: kp

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 31, 2010 9:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za odgovore.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group