Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Inicializacija RFM12b
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
urboz
Novinec


Pridružen/-a: Ned Maj 2010 10:50
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 12, 2010 7:54 am    Naslov sporočila: Inicializacija RFM12b Odgovori s citatom

Zdravo!

Rad bi vspostavil komunikacijo med dvema rfm12 moduloma z attiny2313, vendar pa imam tezave z samo inicializacijo modulov. Vse je napisano v c jeziku, jaz pa tega ne znam in bi rad napisal v bascomu, prav tako sem pa tudi videl dosti napisanega da te inicializacije vsebujejo napake. Sem probaval prevedit pa ni delalo, sedaj imam en program ki sem ga našel na netu, pa tudi ne dela.
Zelo zelo bi bil hvaležen če ima kdo to narejeno in mu ni tezko deliti programa z mano!

Hvala!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 15, 2010 6:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

na nadaljevalnem Bascom tečaju obdelujemo to tematiko. Nekako se mi ne zdi fer do vseh, ki so bili na tečaju, da ti "kar pošljem" kodo.

Sicer pa si poglej tudi MCS forum.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
urboz
Novinec


Pridružen/-a: Ned Maj 2010 10:50
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 15, 2010 3:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Jure!

Vem ja da mogoče res nebi blo fer do ostalih, mi je pa link dosti pomago, enkrat bo stvar mogla delat pa pika! Smile
Mi je pa ta tecaj vaš kr všeč, kar sem do sedaj prebral o tem, se ga bom mogoče kdaj se udeležil.

Lp!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 15, 2010 9:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Definitivno priporočam udeležbo tečaja. Zraven kode, dobiš tudi opremo (kontroler, rfm12b modul, ...), na posojo seveda. Zadeva ti bo stekla veliko prej in lažje, kot če se mučiš sam doma.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 17, 2011 10:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Si bom še jaz dovolil izposoditi to temo. Zanima me, kje bi se da dobiti program konfigurator RFM12 za konfiguracijo modulčkov RFM12? Je mogoče kje objavljena shema priključitve RFM12 na računalnik in postopek konfiguracije registrov pa, da jo razumejo tudi hoby elektroničarji Wink.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 17, 2011 2:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za kalkulator v iskalnik vpiši RFM12_EVA.exe in boš našel program.
RFM12 bi ti rad, kolikor jaz zastopim priklopil na PC in ga konfiguriral?
To pa ne bo šlo, ker ko ga izklopiš se brišejo vse nastavitve.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Mojster


Pridružen/-a: Pet Okt 2007 12:13
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 11:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Vlado, program sem našel!

Na strani Svet elektronike sem našel tudi shemo ( http://www.svet-el.si/download/MiniPin_RFM%20modul.pdf ) kako priključiti RFM12 na mikrokontroler ATMega32. Res, da je shema narisana za Mini Pin razvojno ploščo, ampak je vseeno razumljiva. Tudi že napisan program za medsebojno komunikacijo med RF moduloma sem našel ( http://www.svet-el.si/download/RFM12B.zip ). Do tu vse lepo in prav.

Česar pa ne razumem pa je, kako s programom RFM12_EVA.exe kofigurirati modul, kako nastviti željeno frekvenco? Ni mi jasno kako se uporabi ta program za nastavitve RFM12. Bi mi hoteli to na kratko obrazložiti.

Imam še eno vprašanje:
ali je mogoče priključiti modul RFM12, preko MAX232 direktno na COM port računalnika in potem z uporabo Hyiper terminala oddajati posamezni ASCII znak?

Hvala in LP.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2011 3:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Arksi,
s programom RFM12_EVA ne moreš konfigurirati RFM-ja tako da ga priklopiš na PC, lahko pa si z njim pomagaš tako da ti prikaže vrednosti katere je potrebno vpisati v RFM modul.

RFM modula ne moreš priklopiti prek RS232, ker komunikacija z RFM-jem potek prek SPI-ja!

LP
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 07, 2011 11:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bi kdo znal pri naslednji težavi:
Kupil dva RFM12BS in jih uporabil Tx del z atmega8515 (8Mhz) na protobordu (brez lcd) in Rx del z atmega16 (8Mhz) na minipinu z lcd za spremljanje dogajanja.
Uporabil sem bascom programa na zgornjem linku, ter anteno 1/4 valovne dolžine (165mm).
Led inicializacija steče pri obeh. Tudi ob pritisku tipke, led lepo utripa če držiš tipko ko pošiljaš.
Problem nastane ker se na Rx strani ne zgodi nič. Na lcd piše "Rx kanal 8" in ne gre naprej. Sumim da se ustavi v interuptih, saj je vezava skoraj 100% pravilna.
Je kdo zgornja programa že uporabil in mu delujeta?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 11, 2011 6:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mogoče napaka v vezavi na Tx ?



Je prav da pri Rx na minipinu svetita že od začetka int1 in int0 liniji?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan_SE
Mojster


Pridružen/-a: Pon Feb 2008 13:01
Prispevkov: 24
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 12, 2011 2:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj se zgodi, če zamenjate funkciji? Zamenjajte modula med sabo, če to ni mogoče, pa zamenjajte programa: oddajni<>sprejemni. Nekje se bo zagotovo pokazal krivec...

Module je v času testiranja dobro prispajkati na podnožja (2 mm razmaka, ženski), saj lahko s samo tremi moduli hitro odkrijemo, kateri od modulov ne deluje pravilno. Tudi motnje v napajanju lahko zelo poslabšajo, včasih celo popolnoma "blokirajo" delovanje modula. Kondenzator 100 nF na napajalnih pinih čisto ob modulu bo pomagal.
Če boste prekoračili napetost 3,6 V (čeprav v dokumentaciji prisegajo na delovanje do 3,8 V) le za kratek čas, bo modul prenehal delovati. Ne pomaga niti "trdi" reset mikrokontrolerja (z reset tipko). Takrat mu je treba "vzeti" napajanje za, recimo, več kot 10 sekund. Če šok ni bil prehud, bo spet začel delovati, lahko pa postane muhast. Včasih bo delal, včasih ne, včasih pa dobi neverjetne karakteristike, ki nas bodo navdušile.

LP, Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 13, 2011 8:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam 3 module in so na podnožjih. Preizkušal sem že vse kombinacije. Napajanje imam prek minipina, ta pa je priklopljen kar na 12V linijo računalnika. Za modul sem namesto diod dal tudi kar 3.3V regulator za večjo sigurnost. 100nF kondenzator je pa že tako na shemi čisto ob modulu.
Prepričan sem da je napaka nekje v int1 in int0.
Mi lahko kdo pove kako se morajo obnašati ko zadevo prižgeš, ker meni že v štartu gorita ena ali celo obe liniji. Če pa prav razumem program, se int1 postavi na "high" samo ko je sprejeta kakršna koli informacija (tudi motnja). Funkcije int0 pa niti ne razumem, niti ni definirana ali klicana v programu.
Hvala za pomoč
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan_SE
Mojster


Pridružen/-a: Pon Feb 2008 13:01
Prispevkov: 24
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 13, 2011 10:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prav za ta primer sem danes sestavil en RFM modulček in deluje takole:

Ob resetu se prižgejo vse štiri LED diode, potem pa postopoma ugašajo, najprej zelena, potem rdeča, leva rumena in desna rumena (gledano s strani konektorjev.Če za sprejem uporabljate Minipin, v tem trenutku gorijo naslednje LED diode:

PortB.7

PortD.2
PortD.3

PortC.0
PortC.0 do PortC.5

Na LCD dvovrstičnem displayu se prikaže napis "RX kanal 8"
Stanje LED diod ostaja enako do sprejema prevega niza, ki ga modul upošteva kot veljavnega.

Ko modul sprejema veljavni niz (komunicira z Minipinom), je za trenutek (cca 100 ms) živahno na PortB (SPI vodilo), na izhodu PortD.1 (s Print ukazom pišemo na port - TX izhod) in na PortC, kjer vpišemo prispele znake na LCD display. Nato vse miruje s stanjem LED diod, kot sem jih prej opisal. Izjema je PortC, kjer je stanje LED diod odvisno od (kode) zadnjega vpisanega znaka.

V desetih minutah morate "iz zraka" dobiti vsaj en sprejem, ki se ujema z vpisanimi zahtevami v registre (preambula, startni byte). Danes na primer ves čas sprejmem nize, ki ne izvirajo iz mojih aplikacij, v povprečju vsaj enega na minuto. Kot znakovni niz je to seveda zmešnjava različnih nesmiselnih znakov.

Če naključnega niza ne sprejmete, potem sprejemnik ne deluje.
Poskusite z drugim modulom.

LP, Bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2011 6:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

kupljena dva nova 8515, tiv adapter, namesto diod dodan 3.3 regulator. Rx sprejema motnje, a Tx zgleda ne oddaja. Sprobane vse kombinacije modulov, kontrolerjev....vedno isto. Je treba biti pozoren na kake fuse nastavitve? Je notranji oscilator dovol natančen, ali rabim zunanji kristal?
Mi lahko kdo reče da mu moduli delajo vedno ko jih prižge, ali so bolj muhaste narave?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 25, 2011 7:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moduli preverjeno delujejo.
Če že preizkušaš primer ki je na straneh SE, potem uporabi tudi zunanji kristal, ali pa izhod iz modula (10MHz).
Pri SPI komunikaciji lahko gre veliko tega narobe, nisi pripel svojega programa, ta na strani SE pa sigurno deluje (če ni kaj spremenjeno).
Če ne uporabljaš zunanjega kristala, kakšena je frekvenca notranjega oscilatorja?
Če nisi nastavljal fuse bitov ti procesor verjetno dela z 1MHz, kar pa bo prepočasi za komunikacijo z 20kb/s in clockrate 128 (kot je v primeru).

Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group