Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Problem DS1820
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
RudiP
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jul 2008 8:39
Prispevkov: 128
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2010 9:34 am    Naslov sporočila: Problem DS1820 Odgovori s citatom

Na 1Wire bus imam vklopljene 4 ds1820 v zračni in žični razdalji 4cm . Problem imam v tem, da so razlike v izmerjenih temperaturah velike.

24.5 22.5 23.4 21.7 stopinj celzije. Zamenjal sem senzorje med seboj (zaradi pozicije ali drugih pogojev) pa je rezultat enak. Kake so vaše izkušnje ?.

Hvala

_________________
Lep pozdrav !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RudiP
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jul 2008 8:39
Prispevkov: 128
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2010 10:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sedaj vem v katerem grmu tiči zajec. Vsi senzorji so prispajkani na Tiv
2,5 x 6mm v razmahu 1.5cm. Desni del ploščice pa je montiran nad stabilizatorjem . Izmerjena toplota senzorja nad stabilizatorjem je 24.1'C , temp 2 je 23.0'C, temp 3 je 22.1'C, temp 4 je 21.6'C. Temperatura ambienta je 21'C. Temperatura se prenaša preko tiv in se zmanjšuje glede na večjo oddaljenost od izvora toplote.

Sedaj me več ne boli glava zaradi opisanega problema glede na prejšnji post.

_________________
Lep pozdrav !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2010 12:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zelo zanimiva informacija, ki ti lahko prihrani ogromno sivih las.
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2010 8:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

RudiP je napisal/a:
Temperatura se prenaša preko tiv in se zmanjšuje glede na večjo oddaljenost od izvora toplote.

Sedaj me več ne boli glava zaradi opisanega problema glede na prejšnji post.


Podobno izkušnjo smo imeli na Bascom tečaju, kjer je pri enem udeležencu DS1820 kazal 30 °C, pri ostalih udeležencih pa 24 °C... ugotovili smo, da je bil v toku toplega zraka, ki je pihal iz prenosnega računalnika Rolling Eyes

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 1:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Večkrat sem opazil, da ljudje postavljajo zahteve za meritvami temperature do desetinke stopinje natančno, in ds1820 to omogoča, potem pa se pritoćujejo da različni senzorji različno kažejo.

Pozabijo, pa , da je izredno težko zagotoviti, da bi bilo več senzorjev na isti temeperaturi do desetinke natančno. vsak piš zdraka to pokvari. Potrebno se je potruditi, zagotoviti večim senzorjem skupen izoliran prostor, po možnosti toplotni prevodnik (bakrena cev) med senzorji, prilepiti senzorje na skupni nosilec( bakrena cev) zapreti v izoliran prostor, pustiti času čas, da se temperaturne razlike izravnajo, in potem, morda potem, boste dobili na desetinko stopinje enake rezultate.

V vsakdanji praksi je stopinja čisto dovolj natančna meritev

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RokR
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:45
Prispevkov: 127
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 6:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Do sedaj sem z DS1820 izdelal ze veliko projektov in sem prisel do zakljucka, da nima smisla odcitavati na desetinke, saj imajo senzorji precejsnje odstopanje.
V zacetku ukvarjanja z njimi pred leti sem jih dal 10 skupaj, jih povil z izolirnim trakom in jih zaprl v nadometno dozo. Potem sem temperature medil zunaj, v sobi in v hladilniku.
Zakljucek je bil, da je zaradi odstopanja najbolje meriti temperaturo nekje do 0.5°C natancno...

_________________
Home automation / pametna hiša / inteligentni dom / interaktivna hiša, medicina, urologija, elektronika, homemade, članki...
http://www.rodic.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
RudiP
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jul 2008 8:39
Prispevkov: 128
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 7:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja imam izkušnjo več. Nimam namena ubadati se z desetinkami celzija. Jezilo me je, ker nisem vedel zakaj je bila razlika v par centimetrih 3 stopinje. Hvala.
_________________
Lep pozdrav !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 8:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

DS1820 ni namenjen temu, da bi meril temperaturo na desetinko natančno in tudi ni potrebe. Kje pa rabite temperaturo natančno na desetinko ?

Za merjenje temperatur na desetinko so profi naprave in čisto drugi senzorji in naprave razreda nekaj 1000€.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 10:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Neposredni rezultat meritve senzorjev serije DS1820 DS18S20 je 9 biten kar zagotavlja natančnost na 0.5°C. Za večjo natančnost je potrebno temperaturo prepračunati. Za to sta na razpolago še dva registra COUNT REMAIN ter COUNT PER °C
Senzor serije DS18B20 ima neposreden rezultat meritve v 9- 12 bit-nem registru, kar omogoča direktno branje po korakih do 0.0625°C. Za natančnost 0.1°C je torej bolje vzeti DS18B20.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Maj 2010 10:26
Prispevkov: 98

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2010 11:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je senzor tako natančen ali je 0,1 °C resolucija prikaza temperature ?
Ker sem se v industriji ukvarjal z meritvijo vsemogočih temperatur na vsemogoče načine na vsemogočih mestih in še v tako zapletenem kemijskem procesu , vem da je natančnost 0,1°C skoraj brezveze.

Se bo zdaj kdo vprašal kako pa je z temometrom za temperaturo, ki jih imamo doma za telesno temperaturo? Ja termometer je natančen na 0,1 ° C in je poceni. Je pa v njem uporabljena PT1000 (platina) razred točnosti A, ki pa je točna le v določenem območju in je za vsaki senzor oz termo element narejena linearizacijska tabela, kar naredijo v laboratoriju.

Bom tudi sam malce primerjal v laboratoriju temperature iz etalona in pa DS1820, da vidim koliko je v bistvu natančen.
Je pa za domačo uporabo več kot dovolj natančen, pa še za kako drugo zahtevnejšo aplikacijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2010 7:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz jih imam na vodilu 30. Tudi jaz sem se ukvarjal s točnostjo.
Moram reči, da sem bil zelo presenečen nad tem. Daj sem jih 5 skupaj in niso med seboj odstopali za 0.1stC. Mogoče sem imel srečo, ampak zelo so usklajeni med seboj. Najbolj enostavno preverite tako, da v posodo zmešate led in vodo (prehod agregatnega stanja). To mešate, da dobite ti. kašo - točko ledišča 0stC. Senzorje vtaknite v to in poglejte koliko lažejo na točnosti. Jaz z 0.5 stC ne bi bil zadovoljen, ker poleg vsega merim tudi zunanjo in notranjo temperaturo.
Moram pa reči, da me je zmotila zunanja temperatura, ko je bilo -10, da je kazalo za cca 1stC narobe (manj) - (referenca živosrebrni termometer). Gotovo se to dogaja zaradi pogostega merjenja in njegovega notranjega segrevanja. Veliko uspehov s temi senzorji, za mene so "ZAKON"
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
__Grega__
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2009 10:12
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 09, 2010 7:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bojan je napisal/a:
Jaz jih imam na vodilu 30. Tudi jaz sem se ukvarjal s točnostjo.
Moram reči, da sem bil zelo presenečen nad tem. Daj sem jih 5 skupaj in niso med seboj odstopali za 0.1stC. Mogoče sem imel srečo, ampak zelo so usklajeni med seboj. Najbolj enostavno preverite tako, da v posodo zmešate led in vodo (prehod agregatnega stanja). To mešate, da dobite ti. kašo - točko ledišča 0stC. Senzorje vtaknite v to in poglejte koliko lažejo na točnosti. Jaz z 0.5 stC ne bi bil zadovoljen, ker poleg vsega merim tudi zunanjo in notranjo temperaturo.
Moram pa reči, da me je zmotila zunanja temperatura, ko je bilo -10, da je kazalo za cca 1stC narobe (manj) - (referenca živosrebrni termometer). Gotovo se to dogaja zaradi pogostega merjenja in njegovega notranjega segrevanja. Veliko uspehov s temi senzorji, za mene so "ZAKON"


mi lahko prosim pomagaš pri enem projektu?

Izdelal bi rad krmiljenje 3 UV žarnic, tako da bi imel v komori vedno 50 stopinj C. Poizkusil bi z Attinyjem 2313 in 2 ali 3 DS1820 ter enim izhodnim relejem, ki bi vklapljal te 3 žarnice. Rabil pa bi, da bi mi držal te temperature, tako da bi vklopil žarnce pri 48stopinjah in izklopil pri 52, je možno?

LP pa hvala že v naprej vsem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 11, 2010 11:12 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem koliko si kaj doma v bascomu in HW. Najprej poizkusi dati 3 žarnice v komoro in pogledat kakšno temperaturo dosežeš. Ali potrebuješ vse tri ali dve? Lahko bi naredil PWM regulacijo žarnic. Če ti zadostuje normalno ON/OFF z histerezo bo čisto OK. Kot si videl na forumu ti vsak pomaga, le če ve in če ima čas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
__Grega__
Novinec


Pridružen/-a: Pet Okt 2009 10:12
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 11, 2010 3:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bojan je napisal/a:
Ne vem koliko si kaj doma v bascomu in HW. Najprej poizkusi dati 3 žarnice v komoro in pogledat kakšno temperaturo dosežeš. Ali potrebuješ vse tri ali dve? Lahko bi naredil PWM regulacijo žarnic. Če ti zadostuje normalno ON/OFF z histerezo bo čisto OK. Kot si videl na forumu ti vsak pomaga, le če ve in če ima čas.


pišem v c-jeziku, če je kateri mojster za to.

Hvala za odgovor, vem da se trudite kolko imate časa. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 11, 2010 6:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Grega,

malo pobrskaj po forumu, recimo tukaj. Mogoče piši avtorju člankov. Miha je nedvomno velik strokovnjak v programiranju s programskim jezikom C.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group