Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

MiniPin programiranje
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 14, 2010 10:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spovnil se v zadnjem trenutku, čeprav še vedno to ne razloži nekaterih prejšnjih simptomov, ki ponavadi izginejo po brisanu ter ponovnem programiranju.
Oprosti gustav ker sem začetnik, ter ne "profi" kot ti. Še vedno ne razumem kaj je bilo potrebno tvojega butasto-agresivnega izpada? Se mogoče kje hvalim z svojim delom, ali sem te mogoče užalil na kak drug način?
Ne? Potem imaš mogoče ti večjo težavo....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 14, 2010 11:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam tezavo samo z nepismenimi ljudmi, kot si ti. Ko si se prijavil na forum, si se strinjal s pravili, od katerih prvo pravi, da bos pisal normalno. Glede na to, da tega nisi sposoben, je razumljivo, od kje izvira tudi tezava pri programiranju - funkcionalna nepismenost ni stvar enega podrocja ali enega jezika.

Program pocne tocno to, kar mu narocis. Ti si mu narocil naj nastavlja port na dolocene vrednosti in to je program pocel. Ker si funkcionalno nepismen in nisi bil sposoben razumeti kaj si programu sploh narocil, si prisel sem s pripombami o tem, kako je (po tvojem) preizkusna plosca pokvarjena, ker je pocela tisto, kar si ji narocil.

Namesto da se prerekas z mano, vlozi svoj cas v izboljsanje svoje funkcionalne pismenosti, tako na forumu, kot pri pisanju programov, pa tovrstnih tezav ne bo vec (ne enih, ne drugih) Idea
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 14, 2010 11:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Razumel že v prvo! Pozabil sem pač dodati &B na začetku. Še vedno ne razloži zakaj mi na 2313 časovno ne štima, pa so nastavitve takta prave. Pa tudi nekaj drugih občasnih simptomov.
Takoj sem pomislil na kak defektiven element zato ker sem pred tem delal nekaj z močnostnimi tranzistorji, ter je enega odsmodilo.
Plošča je seveda delala kar sem ji ukazal..napaka je bila moja. Bolj kot tebe boli moja "nepismenost", mene motijo tvoje manire. Namesto da ob takih priložnostih dviguješ svoj ego z svojimi žaljivimi izpadi, bi lahko enostavno opozoril na napako, in nebi bilo smetenja teme, kot da je že ni bilo dovolj.

Nepismenost je zame in mnoge druge nezmožnost oblikovanja logičnih stavkov ter slovnične napake, ne pa napake v kodi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 7:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Razumel že v prvo! Pozabil sem pač dodati &B na začetku. Še vedno ne razloži zakaj mi na 2313 časovno ne štima, pa so nastavitve takta prave. Pa tudi nekaj drugih občasnih simptomov.


No, dajmo malce umiriti debato!

Možno je, da imaš narobe nastavljene Fuse bite in ti program zato dela počasneje.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 8:36 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se opravičujem ter umikam z debate.Zadnje objave lahko tudi brišete, da ne smetimo.
Fuse biti so prav nastavljeni, danes probal še enkrat in začuda deluje pravilno. Mislim da bi lahko za občasne nenavadne pojave kriv programirni kabel ki je malce načet.
Hvala ter lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 9:43 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Mislim da bi lahko za občasne nenavadne pojave kriv programirni kabel ki je malce načet.
Hvala ter lep pozdrav


Ni se treba umikat iz debate, le naj bo umirjena Smile

Slab kabel lahko povzroči tudi to, da se sprogramirajo fuse biti tako, da mikrokontrolerja ne moremo več programirati serijsko, zato priporočam, da je programirni kabel res dober.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
fičfirič
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Avg 2008 21:58
Prispevkov: 80

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 11:23 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je mogoče to, ko ni fuse nastavljen ne na zunanji ne na notranji oscilator? En tak "zaklenjen" uC že imam, nevem kako je to uspelo. Bi mogoče znal razložiti kako se to reši....nekaj v zvezi da mu spustiš kratek signal, generiran z drugim uC na en pin. Gre za Atmega8515.
Definitivno menjam kabel...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 15, 2010 9:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

fičfirič je napisal/a:
Je mogoče to, ko ni fuse nastavljen ne na zunanji ne na notranji oscilator? En tak "zaklenjen" uC že imam, nevem kako je to uspelo. Bi mogoče znal razložiti kako se to reši....nekaj v zvezi da mu spustiš kratek signal, generiran z drugim uC na en pin.


Točno to, kar si napisal: Fusebitlahko nastaviš na zunanji RC oscilator in potem mikrokontroler ne dela. Rešiš ga s paralelnim programatorjem (glej članek), zunanjim R in C (poglej data sheet, kako se ju veže), ali zunanjim taktom.

Ni potreben rafal, pač pa relativno stabilen oscilator - lahko narejen z NE555, če ne gre drugače, lahko tudi 1 kHz iz osciloskopa. Ta takt povežeš na XTAL1 priključek in prebereš fuse bite.

Če boš pa razmišljal o prehodu na USB, si poglej tole.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janl
Novinec


Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:56
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2011 8:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme, si bom sposodil kar tole. Tudi jaz sem se zacel ljubitelsko ukvarjat s programiranjem mikrokontrolerjev (Bascom). Naletel sem pa na sledeci problem; rad bi v AVR Studiu nastavljal fuse in lock bite (za zacetek bi uporabil zunanji oscilator). Imam razvojno plosco MiniPin II (kupil pri AX elektronika) in pa Atmel JTAG ICE mkII (nasel v sluzbi med lost&found opremo). Ko poskusam povezati JTAG na PROGGY port (MiniPin II), mi povezave nikakor ne rata vzpostavit. Zraven Atmle JTAG sem dobil ti. squid 10 pinski kabel in povezal sledece (Atmel JTAG povezan preko USB kabla in ta komunikacija je OK):

Atmel JTAG kabel -> MiniPin II Proggy port
----------------------------------------------------
TCK (black) -> SCK (Pin 10)
GND (white) -> GND (Pin 2)
TDO (Grey) -> MISO (Pin 9)
VTref (Purple) -> Vcc (Pin 1)
nSRST (Green) -> Reset (Pin 3)
TDI (Red) -> MOSI (Pin 8 )

Mi lahko nekdo pove, ali ta kombinacija (Atmel JTAG/MiniPin II) sploh deluje oz kje bi znal biti problem.

Hvlala in lp, Jan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Profesionalec


Pridružen/-a: Sob Maj 2007 9:25
Prispevkov: 303
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2011 1:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

sicer nimam minipin-a, ampak tole po moje ne bo šlo. tvoj ICE ni ISP programator in ga ne moreš priklopiti na MOSI/MISO, ampak na enake oznake, kot so na ICE-u - ponavadi so ti vhodi/izhodi na portuC AVR-ja. Prav tako nimajo vsi AVR-ji teh pinov. Ti pini se uporabljajo za degubbing.
_________________
http://www.protoncek.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2011 1:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jan,

če potrebuješ nastavljen zunanji oscilator, potem se enkrat oglasi, da uC preprogramiramo.

Sicer je pa tako, kot pravi protonček: za SPI programiranje potrebuješ MISO, MOSI, SCK, Reset in Gnd signale. Če jih tvoj programator ima, potem bo šlo, drugače ne.

Alternativa je seveda tole:

http://trgovina.svet-el.si/productdetail.php?prodid=14845

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janl
Novinec


Pridružen/-a: Sob Sep 2011 7:56
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 21, 2011 8:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gledal sem na dokumentacijo , poglavje 2.3.3.. Ce se prav spomnim, smo na zacetnem Bascom tecaju uporabili STK500 programator.
Malo bom se poskusal, drugace pa v nabavo Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 22, 2011 7:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

janl je napisal/a:
Gledal sem na dokumentacijo , poglavje 2.3.3.. Ce se prav spomnim, smo na zacetnem Bascom tecaju uporabili STK500 programator.
Malo bom se poskusal, drugace pa v nabavo Smile


Jani,

sem preletel čez dokumentacijo, vendar tam ne govorijo o STK500 protokolu programiranja, pač pa, kako na neki konektor na STK500 plošči priklopiš JTAG priključke tvojega programatorja. To bi bilo uporabno npr. na MegaPin plošči, ki ima predvidene tudi JTAG priključke, medtem, ko MiniPin II tega nima.

Na Bascom tečaju smo uporabili Proggy-AVR programator, ki je združljiv s STK500 programatorjem (včasih ga nekateri imenujejo AVR ISP programator), ki ima SCK, MISO, MOSI, RST, GND priključke.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group