Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

elektromagnet in vratca

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ŠkratBolfenk
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2009 22:44
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 22, 2009 11:34 pm    Naslov sporočila: elektromagnet in vratca Odgovori s citatom

Najprej pozdravljeni!

Imam eno vprašanje (in nekaj podvprašanj :D) glede mojega domačega projekta.

Ker treniram eno zvrst športa za katero je v Sloveniji malo manj posluha kot drugod si moram večinoma zadev za trening zmišljevat sam. Tako sem prišel na idejo, da si bom naredil ''domača trening'' vratca.

Za lažje razumevanje je ta video:
http://www.youtube.com/watch?v=ZNVuQxXsYJw

V glavnem naredil bi si rad takšna vratca (kot so pod linkom) z elektromagnetom, namesto zvočnega signala bi uporabil rdečo lučko - oddaljeno cirka 2 do 3 m, lahko pa tudi oboje če ni zakomplicirano (lučka bi se prižgala oz. pisk bi zapiskal ob istem trenutku kot bi magnet spustil vratca), s stikalom za vklop celotnega sistema (dvignem vratca do magneta z nogo pritisnem na gumb, sistem čaka nekje 15 sekund in bum - bilo bi super če bi lahko naredil, da sistem čaka 15 sekund, sledi pisk ali nekakšno opozorilo in v naslednjih 3 sekundah magnet spusti).
Elektromagnet bi moral zdržati mojo težo preden vratca padejo.

Najbolj pomembno je pa tudi to, da moram naredit to vse skupaj tako, da bo sistem res spustil vratca saj v primeru da ne, sledijo ob močni eksplozivnosti zelo boleče posledice.

Še nekaj slik stikala in vrat (ta imajo malo drugačen sistem,jaz ciljam na zgoraj omenjenega):
http://www.pro-start.fr/uk/photos/photos04.html

Zdaj pa k vprašanjem:
Kakšen magnet bi sploh rabil (12V) in kje se ga da sploh dobit?
Predvidevam da rabim tudi nekakšen taimer?
Rabil bi tudi lučko oz. diodo, ki bi bila vezana na....?
Stikalo oz. gumb?
Mogoče bi znali predvidit koliko bi me (kar se tiče elektronike) stal tak projekt?


Prosil bi vas če bi mi lahko malo svetovali oz. pomagali saj po pravici povedano vem bore malo o elektroniki!

Hvala za pomoč!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 23, 2009 7:40 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oj,

kakor sem jaz videl tole, boš poleg elektronike predvsem potreboval strojne dele. Elektronike je bore malo pri tem, glavni so strojni deli.

Tudi samo odpiranje vrat ne bo šlo z elektromagnetom - no ja, teoretično bi šlo. Je pa bolj praktično, da uporabiš zasun, zaskočko, ki se odpre elektromagnetno in tako odpre vrata. Vendar kot rečeno za to ne rabiš obilico elektronike, pač pa strojništvo. Ko boš imel mehaniko razdelano se oglasi, da ti svetujemo glede elektronike.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group