Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Motnje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2009 8:32 am    Naslov sporočila: Motnje Odgovori s citatom

Saj mislim, da nekaj vem o elektrotehniki, a elektrotehnika mi dokazuje drugače.

Pri dveh neodvisnih napravah, ki jih krmilim z mikroprocesorji opažam, da se občasno resetira mikroprocesor takrat, ko elektromotorno napravo izklopi ali zunanji termostat ali končno stikalo. Tako termostat kot končno stikalo sta izven uprave mikroprocesorja.

Saj mi je jasno, da se na sponkah motorja pojavijo visoke napetostno špice pri izklopu zaradi nenadnega padca toka na navitjih, toda, kako te špice preskočijo odprto stikalo termostata ali končnega stikala in preko skupnega napajanja 220VAC vplivajo na mikroprocesor, to mi pa ni jasno.

Za boljšo predstavo prilagam principielno shemo.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zuti
Mojster


Pridružen/-a: Tor Jun 2004 15:56
Prispevkov: 44

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2009 2:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čas odklopa releja ali kontakta termostata traja nek določen čas (nekaj mS)
Če si zamisliš da ta preklop traja recimo 1 sec. , je po npr. 100 ms. kontakt
že razklenjen, je pa še dovolj blizu, da inducirana napetost po domače preskoči med kontaktoma. Dodaj na vsak izhod ali vhod na kontrolerju optocoupler, med krmilne kontakte zveži varistorje, pa varistorje obvezno na napajalniku, (na primarju in sekundarju trafota), pa težave izginejo za vedno Smile

L.P.

_________________
L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2009 2:50 pm    Naslov sporočila: ja ja Odgovori s citatom

Ja, podoben odgovor sem dobil tudi po telefonu:

Kontakt tako termostata kot končnega stikala je mehanski in nekaj časa 'odskakuje' ali se vsaj drgne in ravno v kritičnem trenutku in prenaša špice v omrežje, kjer se potem preko napajanja preslikajo na mikroprocesor.

Na 5V imam diode pk6e6V8CA za katere so mi rekli, da so hitrejši kot varistorji.

Ali bi kaj pomagal kondezator preko kontaktov termostata ali končnega stikala? potem odklop ne bi bil tako nenaden, bil bi nekako mehkejši in posledično tudi motja manj špičasta.

Saj pravim, če kaj lahko narobe gre, bo narobe tudi šlo. Murphyjevo pravilo.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zuti
Mojster


Pridružen/-a: Tor Jun 2004 15:56
Prispevkov: 44

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2009 7:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja Shotky diode so res hitrejše, samo jaz jih nisem (zaenkrat) potrboval, ker mi prej opisana zaščita deluje Ok, pa imam priklopljena in induktivna in ohmska bremena reda 2,5kW. Je pa res, da mi je pred zaščito procesor lahko "zbluzil" ob vklopu majhnega 6V releja, ki je imel na kontaktih cca. 50mA breme. Kondenzatorje sicer lahko uporabiš, ampak mislim da ne boš kaj dosti dosegel (govorim iz lastnih izkušenj). Prej sem se malo narobe izrazil - verjetno si razumel, ampak za vsak slučaj raje popravim. Varistorjev se ne veže med kontakte, temveč vzporedno k bremenu, se pravi da če uporabljaš enofazni uporabnik, ga zvežeš med fazo in nulo. Seveda mora varistor biti višje nazivne napetost.i

L.P.

_________________
L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 20, 2009 9:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

zuti je napisal/a:
Varistorjev se ne veže med kontakte, temveč vzporedno k bremenu, se pravi da če uporabljaš enofazni uporabnik, ga zvežeš med fazo in nulo.


Če te prav razumem, na tisto stran stikala, kjer je faza, ko je breme pod fazo. To se pravi, da bi moral to dati na tisti vod, ki pelje od končnega stikala oziroma termostata k motorju. Sem prav razumel?

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jernej_
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2008 22:46
Prispevkov: 57
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 21, 2009 12:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko! Možnosti za motnje, ki zmotijo delovanje elektronike (mikrokrmilnika) je res ogromno. Lahko se "preslikajo" preko napajanja, V/I-priključkov ali preko etra. Lahko se generirajo tudi mehansko (zaradi slabih stikov) pa morda še kako drugače (npr. svetloba). Tu smo že omenjali, da je potrebno elektroniko zapreti v ohišje (kovinsko), poskrbeti za neoporečen napajalnik, za "blokiranje" (ki ga tudi sam že omenjaš), tudi "redesign" TIV, saj lahko delovanje elektronike "moti" tudi lastno delovanje. S časom človek pač pridobi izkušnje. Navsezadnje lahko marsikaj odpravi programska oprema: ob resetiranju mikrokrmilnika pregledamo določene statuse in temu primerno "odreagiramo". Itn. Pozdrav! J.
_________________
Elektronika v domači delavnici
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zuti
Mojster


Pridružen/-a: Tor Jun 2004 15:56
Prispevkov: 44

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 21, 2009 1:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz bi varoval tako kot je narisano. Ne razumem najbolje ali imaš rele pri porabniku, in ga krmiliš s 5V, ali pa je rele v škatli krmilnika in si samo narisal kaj kontakt vklaplja. V vsakem slučaju daj 275V varistor na primar trafota, ter na napajanje motorja, kot sem narisal, pa naj je rele zraven krmilnika ali pa zraven motorja. Še enkrat pa povdarjam, če bi rad imel mir (vsaj 99%) daj na vse vhodno - izhodne pine kontrolerja optocouplerje kateri poganjajo driverje npr. ULN 2003 le ti pa releje (če jih imaš) ter na primar in sekundar napajalnega trafota varistorje (275V ter 15V). Če imaš to, najverjetneje ne bo več potrebno dajati na delovne kontakte relejev ničesar.
_________________
L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 21, 2009 7:37 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zuti,

varistorja si sicer narisal na dveh mestih, a sta pravzaprav vezana paralelno.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zuti
Mojster


Pridružen/-a: Tor Jun 2004 15:56
Prispevkov: 44

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 21, 2009 3:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne vem če se zastopiva, ampak da bo lažje razumljivo, bom še enkrat napisal. Tudi če so releji v istem ohišju kot kontroler je pametno narediti kar sem napisal. Res je, da sta priklopljena paralelno, ampak tako kot si narisal, jaz razumem, da je med delovnim relejem in napajalnikom kontrolerja nek kabel, ki je lahko dolg tudi 50m ali več, kar je pa drugo, motnje nastajajo na kontaktih, pa ni važno kje so.. Ampak to ni bistveno. Če hočeš da bo mir, boš pač moral priklopiti tako, kot je narisano, pa čeprav je samo 10cm tiskanega vezja med procesorjem in relejem. Tudi "blocking" kondenzatorje veselo lotamo na vsakih nekaj cm, pa so večina tudi vsi paralelno zlotani, ampak služijo svojemu namenu ter pomagajo tistemu, za kar so namenjeni. Kupi ta dva varistorja in ju prilotaj, pa mora biti bolje.
_________________
L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 26, 2009 5:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Enake težave sem imel tudi jaz, zdaj mi dela OK.
Daj vzporedno z relejem supresorsko diodo P6KR400 (220V AC). Ko se zadeva izključi ti tranzorb pobese špise oziroma ti jih uniči preko bremena.
Če pa s stikalom fizizično krmiliš tudi kak induktivni porabnik pa naredi enako za stikalu.
Meni se je obrestovalo, zdaj nimam težev!

Veliko uspeha Laughing
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cipko
Novinec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:21
Prispevkov: 8
Kraj: velenje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 02, 2009 2:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi sam imam-sem imel podobne težave. Krmilim elektromotorni mešalni ventil centralnega ogrevanja in vsake toliko časa je zadeva obstala ( zamrznilo je temperaturo na LCD, ventila pa seveda potem ni odpiralo/zapiralo). Potem sem na izhode kontrolerja dodal optosklopnike, ki krmilijo transistorje , le-ti pa releje, na sponke, kjer je priključen ventil sem dodal RC člen in varistor. Na kontroler sem neposredno na napajalne pine prilotal 100nF. Na izhodu napajalnika sem namesto al elko vgradil tantal.
Zadeva se je umirila (ne zamrzne temperature in deluje Ok) vendar se občasno na LCD "doda" kakšna številka - podvoji rezultat.
Zgleda, da bom moral blokirati še vode do LCD.

Nisem pa (še) dodal varistorjev na trafu - bom tudi to probal.

LP, Cipko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2009 1:54 pm    Naslov sporočila: Kako je to Odgovori s citatom

Če je supresor dioda

P6KE220CA

pomeni to da začne rezati napetost pri 220V. Ali je s tem mišljena efektivna napetost ali temenska napetost? Z drugimi besedami, ali je ta dioda dovolj dobra za blokiranje motenj napajalne napetosti 220/230 VAC?

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2009 3:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Misljena je vrsna napetost.

Sicer pa lahko en transil prikljucis v serijo z uporom (upor izracunaj enako, kot bi ga denimo za LEDico, da ne tece prevelik tok skozi transil) in paralelno en VN kondenzator ter opazujes napetost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lbozo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 14:24
Prispevkov: 75
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 14, 2009 8:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poskusiš lahko tudi z dušenjem špic na kontaktu do motorja. Vežeš iz faznega vodnika zaporedno kondenzator 100nF/400V in upor 100E/0,5W proti nuli.
_________________
Lep pozdrav, Božo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 16, 2009 7:32 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

RC člen so uporbljali včasih. Res je da poreže, vendar so to nadomestili s supresorskimi diodami. Kar se tiče kdaj reže in kako si poglej data sheet pa ti bo vse jasno. Če režeš špice za 230 AC vzemi P6KE400. Jaz sem se igral in dal manjše pa se ni izkazalo za dobro. Delal sem prenapetostno zaščito.
Ko vključiš induktivni porabnik ti konico požene čez in gre varovalka v ....

[url] http://www.diodes.com/datasheets/ds21502.pdf [/url]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group