Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

MiniPin Bascom AVR in zunanji oscilator

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 9:42 am    Naslov sporočila: MiniPin Bascom AVR in zunanji oscilator Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Zanima me, kaj vse je potrebno narediti v Bascom AVR in MiniPin, da bo na priključenem AtMega8 preko adapterja na MiniPin ukontroler pričel delovati z 12Mhz zunanjim kristalom.

Do sedaj sem delal samo z internim 1Mhz kristalom. V bascomu AVR sem definiral $ crystal=1000000 pa mi je stvar delovala.

Sedaj sem poizkusil vstavit 12Mhz kristal v podnožje U1 na MiniPin in sem napisal v Bascom AVR $crystal=12000000, pa sem opazil, da zadeva deluje približno štirikrat počasneje.

Hmm, kje sem ga tokrat polomil?

Hvala in LP!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 10:27 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sedaj sem nekako prišel do ugotovitve da se mogoče fuse biti nastavljajo preko programatorja STK500 v programu AVR studio.
Vendar je nsatvitev toliko, da se človek malo zmede...
1.) Katero nastavitev moram obkljukati, če hočem uporabljati interni oscilator 8MHz?
2.) Katero nastavitev moram obkljukati, če hočem uporabljati zunanji oscilator 12MHz?
3.) Katero nastavitev moram obkljukati, če hočem uporabljati 11.0592 MHz kristal?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 10:28 am    Naslov sporočila: Minipin bascom avr in zunanji oscilator Odgovori s citatom

Kateri programator uporabljaš?
Ko boš programiral procesor odpri okno za Fuse bite in jih nastavi ter sprogramiraj. Delalo ti je slučajno, ker je nov M8 sprogramiran na interni oscilator.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 10:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo!

Poleg MiniPin sem kupil še PonnyProg
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 10:47 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uaaa, raketa

sedaj tisti programček generira impulze ven cca 32kHz (nastavil sem fuse bite za 8Mhz, 64ms)

Še zunanji kristal 12Mhz dam...

Kaktero nastavitev pa moram uporabiti, kadar hočem uporabljati 11.0592 MHz?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 3:25 pm    Naslov sporočila: Zaklenjen Atmega8 Odgovori s citatom

No, zdaj pa imam, ko sem se odločil uporabiti 12MHz zunanji kristal pa mi je uspelo zakelniti ukontroler, ker sem izbral v AVR studio 12MHz ext clock, namesti oscilator

KAJ ZDAJ?

POMOČ, LEPO PROSIM Embarassed
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 6:42 pm    Naslov sporočila: MiniPin bascom avr in zunanji oscilator Odgovori s citatom

Hm . ..
poišči nekoga ki ima paralelni programator, v tem primeru ne pomaga če pripelješ zunanji takt.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 29, 2008 6:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hmmm.... Sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2008 9:07 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Oj,

no, nekaj se bo dalo rešiti. Vzami en mikrokontroler in z njim naredi oscilator - izhod iz tega mikrokontrolerja pelji na zaklenjen mikrokontroler. V data sheet-u od Mega8 poglej, kateri priključek je predviden za zunanji takt (XTAL1 ali XTAL2). Ko boš to povezal, se bo Mega8 "zbudil" in lahko ga boš nastavil na zunanji kvarčni kristal Very Happy

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2008 9:20 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem na atemlovi strani našel PDF or zunanjem RC oscilatorju (na to sem zaklenil FUSE bit)
Bom še to probal narediti..


Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tkuhar1
Mojster


Pridružen/-a: Sre Mar 2007 22:20
Prispevkov: 27

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2008 11:41 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hja, žal tudi ta varianta ne uspe...

uporabil sem dva 15pF, zaporedno in pa tudi vzporedno vezana kondenzatorja in 1200 Ohm upor, zvezal tako kot pravi datasheet zgoraj,žal ne gre...

Kdo ima paralelni programator, mogoče na Gorensjekm?

Hvala in LP!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 01, 2009 9:27 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ne zunanji RC oscilator! Na pin XTAL1 pripelji takt - kateri koli takt. Potem v AVR studiu nastavi ISP frekvenco na najnižjo možno in uC se mora oglasiti.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group