Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Pasovno prepustni filter - pomoč

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mt
Novinec


Pridružen/-a: Pet Sep 2009 11:37
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 11, 2009 11:57 am    Naslov sporočila: Pasovno prepustni filter - pomoč Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Pri računanju pasovno prepustnega filtra sem naletel na problem, katerega ne uspem uspešno rešiti, zato bi potreboval pomoč.

Za pasovno prepustni filter na sliki moram:

a) izračunati prenosno funkcijo
b) določiti elemente, da bo centralna frekvenca filtra enaka 10 kHz
c) izračunati ojačenje pri centralni in obeh mejnih frekvencah


Če zadevo prav razumem, lahko vezje obravnavam kot zaporedno vezan visoko prepustni in nizko prepustnega filter – pri nizkih frekvencah tako lahko zanemarim kondenzator C2 in dobim visoko prepustni filter, pri visokih frekvencah pa lahko zanemarim kondenzator C1 in tako dobim nizko prepustni filter.

a)

Prenosno funkcijo sem izračunal po metodi računanja impedac (-Z2/Z1), pri čemer dobim

F(s)= -(R2C1s) / (1 + (R1C1+R2C2)s + R1R2C1C2s^2)

Za katero mislim, da je pravilna, vendar bi vseeno bila dobrodošla kakšna potrditev.


b)

Za centralno frekvenco vem, da je enaka kvadratnemu korenu produkta obeh mejnih frekvenc, zato sem preprosto predpostavil mejne frekvence, f1=5 kHz in f2=20 kHz in za nadaljne izračune vrednost obeh uporov R1=R2=2kOhm

Pri tem sem frekvenco f1 obravnaval kot mejno frekvenco visoko prepustnega filtra in preko formule za mejno frekvenco dobil vrednost kondenzatorja C1=16nF;

Frekvenco f2 pa sem obravnaval kot mejno frekvenco nizkoprepustnega filtra in prav tako preko enake formule kot prej dobil vrednost kondenzatorja C2=4nF.

Torej,

R1 = R2 = 2 kOhm
C1 = 16 nF
C2 = 4 nF



c)

Pri izračunu ojačanj pa se mi pošteno zalomi.

Pri računanju ojačenja pri obeh mejnih frekvencah sem (morda napačno) predpostavil, da lahko ojačenje pri vsaki mejni frekvenci obravnavam preprosto kot ojačenje visokopasovnega ali nizkopasovnega filtra, pač odvisno od tega, pri kateri mejni frekvenci računam ojačenje – torej, pri 5 kHz računam po formuli za ojačenje visokopasovnega, pri 20 kHz za ojačenje nizkopasovnega filtra.

Če uporabim tak izračun, sicer dobim (približno) vrednost -3 dB pri vsaki mejni frekvenci, kar se pač sklada z definicijo mejne frekvence in s tem, da je ojačenje filtra R2/R1 enako 1 oz. 0 dB.

Ampak glede na to, da je pasovnoprepustni filter obravnavan kot zaporedna vezava obeh filtrov, pač sumim, da bi moral v skupno ojačanje filtra všteti ojačanje obeh stopenj (visokopreprustnega in nizkoprepustnega filtra), kar pomeni, da bi moral uporabiti meni neznano formulo za računanje ojačenja pasovnoprepustnega filtra, da bi dobil (vsaj mislim da) ustrezne rezultate, torej ojačenje -3dB pri obeh mejnih frekvencah in ojačanje 0 dB pri centralni frekvenci.

Torej, kar me najbolj zanima, je ravno formula za računanje teh ojačanj celotnega – torej pasovno prepustnega filtra (iskanje na internetu ni bilo uspešno). Mi lahko kdo pri tem pomaga?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group