Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

ISP in AT89S52
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 03, 2008 10:30 pm    Naslov sporočila: ISP in AT89S52 Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Sem v bistvu nov v elektroniki. Imam AT89S52, ki mu skušam dodati vezje za programiranje prek RS232 in programa atmelisp (http://www.ulrich-bangert.de/ATMELISP.zip). Mikrokontrolerju bi v bistvu rad zgolj dodal vezje, ki je na http://www.geocities.com/powertripco/isp.html.

Prvo vprašanje, ob katerega trčim, zadeva tisti 74HCT126 v shemi. Je potreben oziroma se ga lahko kako izognem, glede na to, da kontrolerjevi pini, ki se uporabljajo za ISP, ne bodo uporabljeni za nič drugega? Lahko signale vežem direkt na kontroler? Kako naj v tem primeru rešim RESET in povratni DSR?

Hvala za vsakršno pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2008 8:08 am    Naslov sporočila: Re: ISP in AT89S52 Odgovori s citatom

Tomo je napisal/a:
http://www.geocities.com/powertripco/isp.html.


link ne obstaja...

Lp
Jure

PS: je kakšen poseben razlog, da si se odločil za AT89S52? Mikrokontrolerjev je cel kup...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2008 10:56 am    Naslov sporočila: Re: ISP in AT89S52 Odgovori s citatom

Link je http://www.geocities.com/powertripco/isp.html (prej je motila tista pika na koncu).

V bistvu delam projekt po nekem članku iz Elektor Electronica in izbira kontrolerja izhaja iz tega. Ustavi se mi pa pri tem, da bi moral dodat ISP vezje k projektu.

V tej fazi bi predvsem rad "oživel" (programiral) mikrokontroler na protoplošči prek SPI in eventualno prižgal kako diodo na izhodih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2008 3:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mikrokontrolerja S8252 in S52 se programirata drugače! Zato boš moral poiskati načrt programatorja, ki eksplicitno podpira S52.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2008 10:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure je napisal/a:
Mikrokontrolerja S8252 in S52 se programirata drugače!


Uf, zdaj sem pa malo zmeden. Bil sem namreč (prehitro?) prepričan da je stvar v hardveru enaka. Ker samo programiranje mi vrši softver na PC, ki se ga eksplicitno nastavi za specifičen mikrokontroler. Omenjeno vezje je v bistvu samo pretvornik med RS232 in TTL nivoji (?).

V vsakem primeru me torej zanima napotek glede 74HCT126 v tistem vezju, če se mu lahko izognem in kako. Kot rezervni plan, če se S52 izkaže za problem, imam na voljo AT89S8253, ki mi ga tudi podpira PC softver in bi, kot berem, z omenjenim vezjem ne smel imeti težav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 7:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Uporabi rezervni plan: AT89S8253.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 10:15 am    Naslov sporočila: ISP in AT89S52 Odgovori s citatom

Jaz za programiranje procesorjev družine 89SXX uporabljam program s te strani:
http://www.ikalogic.com/isp.php

http://dybkowski.net/elka/ispprog_en.html

Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 11:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vlado je napisal/a:
Jaz za programiranje procesorjev družine 89SXX uporabljam program s te strani:
http://www.ikalogic.com/isp.php

http://dybkowski.net/elka/ispprog_en.html


Hvala! Ampak paralelni port pri meni iz številnih razlogov ne pride v poštev. Imam torej softver, ki zna neposredno programirat 98S-je in potrebujem vezje, ki pretvarja RS232 nivoje signalov, ki jih pošila softver, v TTL nivoje kontrolerja in obratno (+reset in povratni signal). Vezje na tistem linku je, recimo, eno tako, ki naj bi bilo preizkušeno. Ampak, tu pa imam vprašanje...

Jure je napisal/a:
Uporabi rezervni plan: AT89S8253.


No, ampak še vedno moram tisto vezje priklopit na kontroler, kar pomeni da sem še vedno pred isto dilemo kot na začetku.

Namreč, vezje iz slike je narejeno za primere, ko se procesorjevi spi pini, ko ne programiramo, lahko uporabljajo za kaj drugega. V mojem primeru se ne bodo. Se lahko torej izognem tistemu 74HCT126 v shemi? Kako?

Lahko signale iz MAX232 in pretvornikov z upori in zenerkami vežem direkt na mikrokontroler? Kaj narediti z RESET in povratnim DSR?

Malo se ne razumemo, zgleda, ampak hvala! Vsaka pomoč mi je dobrodošla.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 2:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če se hočeš izogniti 74HCT126 uporabi drugi SW za programiranje - namreč ne vem, kakšne signale pričakuje SW na Reset in DSR pinih. ISP programov je kar nekaj in delajo tako, da se mikrokontroler spoji direktno na LPT (preko uporov), verjetno tudi na RS232. RS232 čip lahko povežeš neposredno na mikrokontroler. Sicer pa - zakaj je problem 74HCT126?

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 4:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure je napisal/a:
RS232 čip lahko povežeš neposredno na mikrokontroler. Sicer pa - zakaj je problem 74HCT126?


Saj ni problem, razen to da se želim izognit nepotrebnim čipom. Za omenjeni čip sem tako predvideval da je v bistvu buffer, ki odklopi ISP vezje iz vodila, ko se kontroler ne programira. Glede na to, da bodo ti pini kontrolerja fiksno namenjeni programiranju oz. sicer ne bodo uporabljani, sem sklepal da tudi 74HCT126 ni nujen (in bi mogoče isti efekt za reset in DSR lahko dosegel, da bi zvezal direkt + kakšen upor ipd.) . Dobro, to je bilo moje popolnoma laično razmišljanje, očitno tisti čip je potreben...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 05, 2008 5:35 pm    Naslov sporočila: ISP in AT89S52 Odgovori s citatom

Tomo,
bodi pozoren na to da na načrtu (z linka ki si ga posredoval) manjka nekaj povezav na maso (pri zener diodah in pri MAX232). Tisti HCT126 pa bi vseeno dal, saj bistveno ne zakomplicira vezje.
Prej nisem bil pozoren na to da rabiš serijski programator.
Tega ba bom v prihodnosti preizkusil, čeprav sem že delal serijski programator za 89SXX serijo, vendar mi nobeden ni deloval.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Profesionalec


Pridružen/-a: Pet Feb 2005 14:50
Prispevkov: 109
Kraj: Ravne

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 06, 2008 8:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vlado, če si še interesent za izdelavo RS232 programatorja za navedeno verzijo potem predlagam tega.
Preiskusil in deluje odlično. Slabost je samo to, da software ne podpira S8253, kljub temu, da ga ima na listi.


LP, stursc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2008 8:46 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, moja agonija še ni končana...

Šel sem sestavljat tisto vezje, dodal tisti čip in mi še vedno ne dela oz. "dela" enako kot prej. Proval sem že z at89s8252 in at89s52. Z 89s8252 kombinacija vezja in softverskega programatorja zihr dela, vsaj upal bi si to sklepat, glede na to da je bilo oboje osnova Elektorjeve "šolske" plate in celega kupa objavljenih člankov in projektov, ki so jih delali na njej.

Pri 89s8252 mi programator (se pravi softver) javi "no device found", pri 82s52 mi ne javi nič (dokumentacija softvera pravi, da s52 nima te opcije javljanja) in veselo downloada in uploada, samo da ko potegnem kodo iz čipa v buffer, je ta vedno zafilan s FF. Se pravi da mi očitno nikoli ne nalouda programa v mikrokontroler in vprašanje če sploh kaj iz njega potegne.

Zdaj sem v fazi ko pulim lase in gledam kje bi ga lahko biksnil in kaj delam narobe. Očitno ga nekje "sistemsko" biksnem. Ima kdo kakšno idejo ali namig? V takem položaju so mi vsaka pomoč, nasvet ali namig več kot dobrodošli.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2008 7:26 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kratek nasvet, ki vem, da ti ne bo všeč: preorientiraj se na AVR-je Very Happy

Tudi jaz sem si pulil lase, zdaj si jih nič več, odkar sem na AVR-jih.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 07, 2008 10:22 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure je napisal/a:
Kratek nasvet, ki vem, da ti ne bo všeč


Všeč... mogoče tudi, ampak pomaga mi pa lih ne. Confused

Hm... bi problem lahko bil v tem, da imam stvar na protoboardu? Je kdo že naletel na kaj podobnega?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group