Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Mala sola Philipsovih mikrokontrolerjev
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2004 12:54 pm    Naslov sporočila: Mala sola Philipsovih mikrokontrolerjev Odgovori s citatom

Pozdrav vsem
Za uvod bi napisal par stvari, ki se jim mora vsakkdo zavedati. Ne smete od mene pricakovati kaksne hude strokovnosti, ker se tudi jaz se vedno ucim na njih. Prav mozno je, da tudi jaz napisem kakne neumnosti in bi bil zelo vesel, ce me kdo popravi. Vsakkdo je dobrodosel s svojimi prispevki ter tudi vprasanji. Tu bom(o) govorili o najnovejsi seriji mikrokontrolerjev 89LPC9xx na osnovi jedra 8051.
Prvo kaj so sploh ti uC in kaksna je razlika med vsem znanimi atmeli 8051.
Najprej kompatibilnost. Tako Atmel (npr 89C51) kot Philips (npr 89LPC932) delujeta na isti osvovi. Intelovim jedru 8051. Torej so vsi ukazi enaki ter 100% kompatibilni. Zatorej vesela novica za vse. Ja lahko prisete tudi v bascomu. Samo ustrezno .dat je treba imeti.
Razlike.
-LPC serija dela na 2.urnem jedru. To pomeni da so kar 6x hitrejsi od Atmelovih 89Cxx!
-Imajo vgrajen RC oscilator, tako da nam ni potrebno uporabljati zumanjih kristalov
-Imajo vgrajen reset
-Vsi imajo watch dog timer, ki ima svoj 400kHz oscilator
-Imajo RTC (real time clock)
-Vsi so tipa industrial (temp. dela od -40 do +85) razen nekatirih LPC932
-Ceprav za svojo delovanje potrebujejo 3V so pini 5.5V tolerantni.
-Flash se da programirati med delovanjem in sicer po 1k
-Nekatiri pa imajo se SPI, I2C, ADC, direkten priklop tipkovnice,...
Skratka tu sem opisal samo glavne razlike. Veliko vec si o njih preberete na philipsovi domaci strani.
No drugic bomo zaceli pa malo za res. Kako se ga ozivi in kako se ga sploh sprogramira.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2004 1:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No pa zacnimo zares.
Preden se sploh karkoli lotimo rabimo programator. Programiranje teh procesorjev je zelo enostavno. Kar preko serijskega pota direktno na cip. Seveda ga moramo se prej spraviti v ISP nacin, da procesor ve, da ga hocemo sprogramirati. Tega tu nimam namena opisovati. Se da pa dobiti dosti literature na netu. Na trgu je ze kar nekaj dobrih programatojev. Jaz uporabljam svoj izdelek, ki zna programirati v ISP (standardni nacin) kot ICP (uglavnem manjsi cipi). Programator bo verjetno v kratkem na voljo tudi v trgovini AX elektronike. Program za programiranje pa je verjetno najboljsi Flash Magic, ki pa je tudi zatonj! Za delo v bascomu prilagam .DAT datoteko, ki je predcej daljsa od .DAT za atmele, saj se tu uporablja predcej vec registrov!
Drugic pa gremo zares

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Carp3Di3m
Začetnik


Pridružen/-a: Sob Maj 2004 17:57
Prispevkov: 12

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2004 5:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bi se dalo dobiti načrt in TIV za programator?

lp, CarpeDiem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 8:20 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bo v kratkem objavljeno v reviji Svet Elektronike. Malo se pocakaj. Sicer pa za programiranje v ISP nacinu malo poglej kako je narejen KEILov programator. Mislim, da se dobi shemo na njihovi domaci strani. Na zalost s tem programatorjem ne bos mogle programirati cipov, ki nimajo UARTa. To so pa predvsem mali 8 nozni uCji.
_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon


Nazadnje urejal/a SimonS Ned Maj 23, 2004 9:13 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2004 9:11 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dragi ucenci.
Danes bomo jemali temo inicializacije uCja! (joj, zvenim resno Cool )
No prvo je treba povedati uCju, kaksen kristal uporablja ter delilnik in se par stvari povezanih s tem. Obstjajo tri registri, kjer nastavljamo moznost deljenja zunanjega kristala (oscilatorja, resonatorja) (register DIVM), v registru TRIM nastavimo deljenje internega RC oscilatorja ter moznost vklopa CLK/2 signala na pinu p3.0. To pride za prav pri sinhronizacijami z drugimi napravami. Tu imamo se register AUXR1 (tocno AUXR1.7), kjer lahko postavimo zastavico, kjer uporabljamo kristal manj kot 8Mhz ter s tem prihranimo nekaj energije. Za zacetnike ni treba teh registrov nic nastavljati, saj so ze sami nastavljeni tako, da vse deluje. Torej to pustimo za visjo solo. Torej od vsega tega je za nas potrebno edino nastaviti kaksen oscilator uporabljamo. Jaz na zalost nisem nikjer nasel registra, kjer se to zapise. Izgleda, da ga sploh ni, zato pa je to potrebno storiti ko programiramo cip z flash magic. In sicer pod ISP/Device Configurations... Tam polek kristala uklaplajamo watchdoga, brownout detekcijo, ter nacin reseta (zunanji ali interni).
V bascomu je treba seveda dodati ukaz $crystal = 7373000 (to je za interni RC 7.373Mhz oscilator. Ce uporabljate kaksen drug kristal oz. deljenje ustrezno popravite, ker drugace program (predvsem wait in waitms) ne bodo delovali pravilno!!
In se namig. Ce uporabljate interni RC oscilator ter interni reset s tem pridobite dodatne tri pine. Kako se sprogramirajo ti pini ter njihove muhe pa kdaj drugic.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 25, 2004 9:50 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen, Simon,

Poglavje, ki si ga odprl, mi ja zelo zelo zanimivo in sledil bom tvojim navodilom. Trenutno mi ni jasno, kaj naj naredim z .rar datoteko. Datoteka nima izgleda kot običajne . dat datoteke, tako da z samim preimenovanjem mislim, ne bo šlo. Prosim, nadaljna navodila.
Pozdrav!
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 25, 2004 2:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav Vinko
RAR datoteka je podobna kot ZIP kompresirana datoteka. Mogoce bi bilo bolje naloziti kot ZIP, ki ga ima vec ljudi.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2004 6:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Simon,

Sem pretočil .zip k sebi in bom poizkusil.
Boš nadaljeval tečaj?

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2004 5:27 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vidim, da je celo nekaj zanimanja Smile
Seveda bom nadaljeval. In danes s nastavitvijo portov. Kot sem ze prej omenil so pini 5.5V tolerantni. Se pravi lahko brez skrbi priklopimo nanje 5V vhode in prav tako s pomocjo dodatnih pull-up uporov na 5V dobimo 5V izhode, ampak!!! Tu veljajo doloceni pogoji. Nekje sem zasledil, da pini P3.0, P3.1 ter P1.5 niso 5V tolerantni, tako da velja mala pozornost glede tega. Prav tako ni priporoclivo priklaplajati 5V v nacinu quasi-bi.
Sicer pa za razniko od Atmelov lahko tu izbiramo med stirimi nacini delovanja pinov. In sicer:
- QUASI - BIDIRECTIONAL. (M1-0, M2-0) Ta nacin je podoben nacinu delovanja atmela. Se pravi lahko uporabljamo pine tako za vhod kot za izhod, brez preklapljanja. V tem nacinu imamo sibke interne pull-up upore.
- OPEN - DRAIN. (M1-1, M2-1) V tem nacinu se izklopijo vsi interni pull-up upori ter tranzistor drzi na niskem. Ce ga hocemo uporabljati kot izhod rabimo zunanje pull-up upore. Tega nacina delovanja sam ne razumem najbolje Embarassed
- INPUT - ONLY. (M1-1, M2-0) Kot ze ime pove lahko pine uporabljamo smo kot vhod. Pini so v visoki impedanci.
- PUSH - PULL. (M1-0, M2-1) Ta nacin je malce podoben quasi. Samo v tem primiru se vklopijo mocni interni pull-up upori. V tem nacinu lahko krmilimo mocnejse tokove. Naprimer LED diode na portih, ...
Vsi pini vsebujejo schmitt trigger, ki ga po zelji lahko izklopimo.
Pri tem je zelo dobro da lahko nastavljamo vsak pin posebe in ce cel port.
Ob resetu se vsi pini na vseh portih nastavijo kot input only Exclamation
Nastavljamo pa na sledeci nacin:
Potrebno je vpisati podatke v dva registra in sicer PxM1 ter PxM2 (pri cem je x ime porta. Npr port P0 P0M1 ter P0M2)
ce hocemo postaviti vse pine porta P0 v nacin push pull napravimo sledece
P0M1 = 0      ' 00000000
P0M2 = 255  ' 11111111
Ce hocemo nastaviti P0.1 kot push-pull, p0.2 kot input-only ostale kot quasi-bi je sledece
P0M1 = 4 ' 00000100
P0M2 = 2 ' 00000010
Tu gre pa se opozoriti na nekaj stvari, ki bi znale skoditi lepoti.
P1.3 ter P1.4 se lahko uporablja samo v input-onli ali open-drain.
P1.5 se lahklo uporablja izklucno kot input-only.
Pa tudi pin P1.5 (sicer reset pin ter pin, s katirim spravimo procesor v ISP nacin) mora biti ob vklopu na 0, pa ceprav uporabljamo interni reset.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2004 5:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No s tem pa tudi zakljucujem malo solo. Mislim, da je bilo tu opisanega dosti, da lahko vsakdko ozivi ta zelo dober uC, ter si napise zeljen programcek. Sicer pa s tem znanjem ne izkoristimo niti 20% procesorja. Namec podpira HW I2C umesnik z lastnih interuptom. Lahko priklopimo matricno tipkovnico, ki ima prav tako svoj interupt. SPI master/slave, dva analogna komperatorja, timer realnega casa. Ob tem pa ni zanemarlivo povedati, da cip vsebuje 768bytov RAMa! Seveda ga lahko direktno klicemo le 265bytov, ostalih 512bytov pa ga klicemo kot da bi imeli priklpljen externi ram. Ima pa tudi kar nekaj dobrih zascit. Naprimer lahko generira interupt, ce napetost pade pod doloceno mejo, ima poseben oscilator za watch dog, ki zna tudi paziti na glavni oscilator. Reset cipa lahko izvedemo tudi programsko. Pa se kaj bi se naslo. Pri Philipsu pa so dali na svet veliko paleto uC serije LPC9xx. In sicer od malega LPC901 (samo 8. tac in od tega lahko kar 6. uporabljamo za pine!) vse do LPC932. Sicer pa je uC zelo zanesliv. Jaz enega uporabljam za krmiljenje motorckov v industrijskem okolju. Moram reci, da brez posebnih (razen 100n kondija) blokad in brez reseta deluje zaneslivo. Docim atmel 4051 mi je delal kar sive lase v podobni aplikaciji!
S tem clankom sem hotel samo priblizati ta novi uC mnozici. Odlocitev ali ga boste uporabljali pa je povsem vasa.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 11:33 am    Naslov sporočila: Simon, nadaljuj! Odgovori s citatom

Simon, ali si pri ženski tudi tak? Ji vzbudiš poželjenje, potem pa jo pustiš? Tako nekako se obnašaš z nami!
Resno pričakujem, da boš dal tukaj preprost primer vezja in preprost primer BASCOM8051 programa, ki recimo na LCD daje sekundno podatek o času, ali utripa led diodo! Saj veš, ena slika, en primer pove več kot besede.

Upam, da ne zameriš moje prispodobe!
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 3:13 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ziv Vinko
Ja posebno pri zenskah sem tak Cool
Sicer pa saj nimam vec kaj dosti za povedati. Toliko sem do sedaj osvojil na tem podrocju. Pocasi , ko bo cas, bom prodiral naprej in takrat bom zopet kaj napisal. (Zelo lepo bi bilo, ce bi se kdo drug napisal svoje iskusnje) Program v bascomu se pise identicno, kot za atmele. Sicer pa bom dal en primir. Ker nimam sheme (no ja sicer obstaja, ampak na papirju in 10x prekracano in popravljeno vse skupaj, tako da je za smrtnike skoraj nerazumljivo) bom poiskusil opisati delovanje.
Naparava bere I2C kartico, z vrednostimi ter vrednost izpise na 2x segmentni zaslon (P0). Skupna anoda ali katoda saj ne vem Embarassed enega je P2.6 drugega pa P2.7. Potem ob stisku na tipko ( prvi 74HC4052 vhod/izhod X) odpre tranzistor, ki krmili rele (drugi 74HC4052 vhod/izhod Y) se prej pa odbije vrednost na kartici za ustrezno stevilo kreditov ter zapise novo stanje.
P2.3 izbira 74HC4052 cipa
P1.4 in P1.6 izbira kanala na HC4052 cipu
P1.0 izhod/vhod Y drugega HC4052 cipa
P1.7 vhod/izhod X prvega HC4052 cipa
P1.1 Vhod/izhod X drugega HC4052 cipa
Program ni (bil) namenjen za objavo, zato je tudi napisan malo "po domace". Predvsem velja to za one zagrizene lektorje in one, ki jim domaca slovenska beseda ne pasa, naj ga niti pobirajo ne Exclamation
Sicer pa vem, da je to tesko razumeti, ampak res nimam casa risati shem, sploh pa ker gre za unikatno zadevscino pa se to za domaco (klubsko) uporabo. Sicer pa kot boste opazili vsa razlika je edino v nastavitvah portov. Pa tudi I2C sem uporabljal kar SW resitev iz bascoma.
Na koncu koncev se moram pa zelo lepo zahvaliti Silici, ki mi je pomagal z vzorci ter nasveti.
Sicer pa naj bo pozdrav raje se vidimo v srednji soli programiranja!

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 7:20 pm    Naslov sporočila: kartice Odgovori s citatom

LP!
Simon ali lahko malo opišeš kartice ki jih uporabljaš.Sam imam neki kartic kupljenih v conradu ki so v katalogu kot I2C, čitalec kartic pa jih prebere kot 3W.
Pozdrav
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2004 3:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ziv Vlado
Prav te kartice tudi jaz uporabljam. To je prakticno EEPROM 24c02. Shema prikljuckov pa gre nekako tako. Ce kartico postavis predse, tako da so kontakti zgoraj levo:
VCC - GND
N.C. - N.C.
SCL - SDA

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2004 6:18 pm    Naslov sporočila: kartice Odgovori s citatom

LP!
Simon hvala za info,bom preizkusil.Zanima me še kaj pa je z pinom.Tiste kartice ki jih imam jaz imajo pin kodo??
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group