Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

krmilnik za 40 ledic

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 12, 2008 8:08 pm    Naslov sporočila: krmilnik za 40 ledic Odgovori s citatom

Pozdravljeni, tole je moj prvi projekt z mikrokontrolerji, pa bi vas prosil za mnenje. Rad bi krmilil (prižigal in ugašal) 40 ledic. Ledice sem položil v tla med »fuge« keramike. Vsaka ledica je na svoji parici ftp-ja. Prvotna zamisel je bila realizacija z demultiplekserjem 3/8, s katerimi bi določil naslov (Ledico) – vezani na LE (Latch Enable)D LATCH vezja, vse vhode D pa bi povezal skupaj na en pin mikrokontrolerja – napr. PD.3 kar bi pomenilo PD.3 = 1 prižiganje ledice, PD.3=0 pa ugasni ledico. Naslednji korak bi bi določitev naslova demultiplekserju preko PD.0, PD.1 PD2, ter PB.0 do PB.7– določen vhod LE D latch vezja se postavi na 1 in omogoči prenos stanja PD.3 na ledico. Če bi hotel prižgati vse ledice na enkrat bi bilo potrebno pin PD.3 postaviti na ena in postopek z določanjem naslova 40 krat ponoviti. Teoretično res prižigam vsako ledico posebej ampak sem preračunal, da se vseh 40 ledic prižge prej kot v milisekundi že pri taktu mikrokontrolerja 1 Mhz ob predpostavki da je za vklop ene ledice potrebno približno 6 taktov procesroja. Za demultiplekser sem hotel uporabiti 74HC237 bufer za led pa bi bil D LATCH, ker nima proženja na fronto kakor flip flop. Ko sem vse zrisal in teoretično stestiral se mi je zataknilo pri izbiri latch čipa. Našel sem čip z osmimi latch-i vendar imajo povezan LE vhod (74LS373). Ali obstajajo tudi takšni, ki imajo na nogice čipa povezane kontakte LE za vsak latch?. Kaj mislite o vezju samem. Če ima kdo še kakšno idejo za drugačno vezje, bom vesel predlogov.
Mikrokontroler bo attiny2313.


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 12, 2008 10:41 pm    Naslov sporočila: Vsekakor zanimivo Odgovori s citatom

Vsekakor zanimivo in prav nič primerno za začetnika.
Kolikor razumem, bi rad naredil nekako svetlobno sceno, ki bi se s časom spreminjala in ne gre, da bi z ledicami sestavljal kak napis, ki bi ga bilo brati.

Pri multipleksiranju je potrebno misliti na to, da se perioda mora ponoviti vsaj vsakih 40 msec. Saj veš, slika na filmu je tekoča, če prikažeš vsaj 25 slik na sekundo. Poleg tega je potrebno tudi, da vsaka ledica svetli določen čas, da odda nekaj svetlobne energije, ki jo oko zazna. No, to lahko zagotoviš z flipflopom, ali kot si zapisal z latchi. Zato s številom ledic ne gre pretiravati.

Ja, mislim, da si dobro zastavil nalogo, in želim ti veliko veselja v realizaciji.

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 8:00 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

So vse tiste komplikacije dejansko potrebne / Ce mora nujno biti karseda malo linij za komunikacijo, potem uporabi shift registre, ce ne, pa 5x oktalni D flip-flop (74*574) in po potrebi se naslovni dekoder za chip select linije, pa je dalec najmanj komplikacij - eno ima preprostejse vezje, drugo pa preprostejsi program, oboje pa zveni manj zapleteno kot zadeva, ki si si jo ti zamislil.

Odvisno od zelene svetilnosti lahko morda omenjene komponente LEDice poganjajo kar direktno (kaksen tok skozi posamezno LEDico sploh zelis ?).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vilko, z ledicami na tleh res ne bi sestavljal napisa, temveč kakor si pravilno predvideval nek svetlobni efekt - naprimer ko vstopimo v prostor se lahko vse ledice prižgejo, lahko pa tudi ena za drugo. Ledice lahko gorijo v nekem vzorcu (vsaka druga, tretja, itd). Osveževanje v tem primeru ni potrebno, saj ko jo enkrat vklopim, ji latch (ali flipflop) drži stanje. Moja težava je v tem da ne najdem čipa latch ali flip flop-a ki bi imel ločen clock.

Gustav, ni potrebno da ima vezje malo linij za komunikacijo, saj tudi če uporabim atmego ne dobim 40 prostih izhodnih pinov za krmiljenje ledic. Shift register SIPO (74ls673) ima na paralelnem izhodu le 0,4 mA (HIGH) in 8 mA (LOW) pa še programsko določit katere ledice naj gorijo ali ugašajo v nek vzorec se mi zdi preko SIPO shift registrov bolj komplicirano kot preko mojega vezja. Sem poskušal tudi z PIPO registrom pa sem ugotovil da je potem enostavneje uporabiti oktalni flipflop (ali latch) kot si napisal. Mimogrede, ali ni moje vezje ravno to kar si napisal pod drugo varianto

Citiram:
oktalni D flip-flop (74*574) in po potrebi se naslovni dekoder za chip select linije, pa je dalec najmanj komplikacij


jaz imam pač latch namesto flipflopa, ker se ne bi rad programsko ukvarjal še s frontami. Kakšen naslovni dekoder si imel v mislih?. Ali lahko poveš bolj konkretno - oznaka itd.

Ker še vedno nisem našel čipa z ločenimi clocki sem naredil malo drugačno vezje (ki ima povezanih 8 clock-ov oziroma Latch enable - 74LS373). Zahtevo ali naj se ledica prižge ali ugasne pač sedaj ne morem nastavljati le z enim bitom, pač pa za to uporabim izhode PB.0 - PB.7, delno pa naslov pa določim preko pinov PD.0 - PD.4. Za programiranje je težja varianta, saj naprimer, če želim ugasniti ledico 2 (PB.1 = 0, PD.0 = 1) moram paziti kako imam nastavljene vse ostale pine PB prednost je pač v malo hardwera - le en kontroler in 5 čipov 74LS373.
Če že kdo ve ali se da dobiti oktalni flip flop ali latch, ki ima vsak clock svoj pin mi prosim sporočite.
Pa še glede začetnika - prižiganje ledic z mikrokontrolerjem je začetniški projekt (hello word - v višjeprogramskih jezikih). Utripanje ene ledice, pa leteče luči, itd. na minipin-u in protobordu sem uspel realizirat sam seveda s pomočjo knijige SUHEL - uporaba mikrokontrolerjev, pa nekaj datasheet-ov, spremljal sem debate na forumh, .....
Vnaprej hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Boris
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 12:07
Prispevkov: 14
Kraj: Kutina

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja se slažem s gustavom. Ja sve radim sa 74hc595 koji je pomerački shift registar, možeš ih u seriju složiti koliko hočeš, napunii ih i zaboraviš na njih, a oni pamte što si im dao preko tri linije.
Ako sam dobro shvatio što Ti želiš!!!!!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 14, 2008 8:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mislim, da bom res poskujšal zadevo realizirat z Borisovim 74HC595. Je hardwerdsko in programsko res zelo enostavna rešitev.

Sem v prejšnji objavi nekaj čaral z sliko in se ne vidi, pa jo bom objavil tukaj.



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 16, 2008 9:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na forumu sem našel nekj več na to temo : http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=2964&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Gre za uporabo shift registrov in nalaganje le teh preko UART, ki lahko deluje prav tako kot shift register. Ali mi lahko prosim daste nekaj namigov (nasvetov) kako inicializirati in izvesti to v BASCOM-u. Naložiti moram 5 shift registrov 74hc595 vezanih zaporedno na Tx attiny 2313.

hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jernej_
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2008 22:46
Prispevkov: 57
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 20, 2008 8:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

D..! Na prvi pogled lepo zastavljeno, vendar preveč HW za odlično. Izpeljati se da s procesorjem in nekaj upori in seveda 40 ledicami. Nekaj poenostavitev bi se dalo realizirati še v času polaganja ploščic (uporabiti morda celo dvo-barvne ledice). Prav HW kaže, da nimamo "opraviti" ravno s popolnim začetnikom. Le tako naprej! J.
PS: Me pa zanima, kako si navdušil za projekt nežnejši spol? Meni zagotovo ne bi uspelo.

_________________
Elektronika v domači delavnici
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 21, 2008 7:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgoraj narisani HW sem opustil. Kupil sem 5 shift registrov 74HC595, ki jih bom zvezal zaporedno. Sem razmišljal tudi, da bi jih lahko vsakega na svoj pin napr.: PB.0 do PB.4 pa sem se raje odločil za serijsko vezavo. Sedaj se mučim z datasheet-om attiny2313 - poglavje USI - universal serial interface. Ali bi bilo lažje programirat, če bi uporabil kar podatkovni pin mikroprocesorja, naprimer PB.0 ?. Programiral bom z Bascom. Ko bo delovalo v Bascom, bom poskusil še v zbirniku.

Jernej
ideja sploh ni bila moja. Ko sva v Bauhausu izbirala keramiko, je ravno moja boljša polovica našla prižgane ledice med fugami. Sam sem bil tam že večkrat, pa tega nikoli nisem opazil. Ker ji je bila zadeva všeč, sem zraven tega še hrabro pripomnil, da to lahko naredim tudi sam, vendar boljše - se bodo ledice tudi posamično prižigale (različni vzorci itd). Nadaljevanje poznate.

Hvala vsem za pomoč in nasvete. Kakšen primer kode v Bascom bi mi prav prišel. Vsaj napotki v grobem. Saj lahko tudi v C-ju če je lažje. Se ga že učim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 22, 2008 11:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Confused Samo na tej temi in na tem forumu se mi pri odpiranju te teme pojavi naslednje:
Kaj bi lahko to bilo ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
digital
Mojster


Pridružen/-a: Ned Jun 2008 22:34
Prispevkov: 29
Kraj: slovenska bistrica

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 22, 2008 3:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

v mojem postu : Objavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:07 pm sem napačno naredil link do slike (namesto http:// sem naredil ftp://) zaradi česar se pojavi okno za uporabniško ime in geslo. Prosim administratorja, če lahko izbriše navedeni link.

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Maj 2006 22:34
Prispevkov: 142
Kraj: Divača

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 22, 2008 3:25 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

digital je napisal/a:
v mojem postu : Objavljeno: Pet Jun 13, 2008 10:07 pm sem napačno naredil link do slike (namesto http:// sem naredil ftp://) zaradi česar se pojavi okno za uporabniško ime in geslo. Prosim administratorja, če lahko izbriše navedeni link.

Hvala

fixed

_________________
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 22, 2008 7:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Very Happy Težava odpravljena Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group