Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

DCF77 in RTC PCF8583
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 23, 2004 4:58 am    Naslov sporočila: DCF77 in RTC PCF8583 Odgovori s citatom

V prilagam moje izkušnje s sprejemanjem urnega signala DCF77 in uporabo Real Time Clock čipa PCF8583P. Morda bo komu prišlo prav.
_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igor
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jun 2004 13:50
Prispevkov: 3

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 23, 2004 1:54 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Stvar se mi zdi zanimiva.Ali lahko pripneš še shemo vezja?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 23, 2004 2:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako sem priklopil Conradov modul, sem narisal na slika1.bmp,
Kako priklopiš RTC pa vidiš na PCF8583.pdf na strani 22.

Kateri so SCL in SDA pini pa določiš v programu z CONFIG SCL oziroma CONFIG SDA in je to lahko katerikoli pin.

Pozdrav
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2005 9:05 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen Vilko

A bi lahko še enkrat pripel datoteko o tem svojem projektu saj stara, več zgleda ne obstaja
Hvala
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2005 9:28 am    Naslov sporočila: Pripenjam Odgovori s citatom

Na željo pripenjam datoteko dcf-rtc.pdf, ki pa ni prava .pdf datoteka temveč je .zip datoteka, a .zip datoteke ni dovoljeno pripenjati.
Ko torej pretočiš datoteko dcf-rtc.pdf k sebi jo moraš najprej preimenovati v dfc-rtc.zip in potem odpreti z winzip-om. Bomo videli ali ta zaobilazna pot deluje.
Podzrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2005 10:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko ti si pa zvit Very Happy . Dobro si se spomnil tole.
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2005 10:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko najlepša hvala. Še eno vprašanje imaš kje zrisano tudi vezalni shemo?
lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2005 12:44 pm    Naslov sporočila: Kako je vezano, si najdite iz programov! Odgovori s citatom

Iz izvirnih programov lahko ugotovite, da je DCF signal vezan na pin, kjer sicer pride Int0 torej P3.2.
rtc pa je i2c element, ki se pač priključi na i2c vodilo, ki je definiran v programu z
Config Sda = P0.7
Config Scl = P0.6
Ne pozabite na pullup upore! (kako se reče pull up po slovensko? Vleci gor?)

Upam, da bo šlo tudi brez risanja sheme
Pozdrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2005 7:18 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdavljeni

Vilko lotil sem se tvojega projekta in naletel na težavo že na začetku(program rtc1.bas). Težava pa je v tem da ko dobim uro na na displeju je izpis ledeč:
18:0C:86 3
30/01/00
Ura pa ne teče in se je ne da spreminjati. Sicer sem res za SDA in SCL uporabil P0.1 P0.0, vendar to verjetno nebi smel biti vzrok.

Nato pa sem probal še program ki je v primerih samega bascoma (AN11). Kot zanimivist naj povem da mi ura z tistim programom teče, vendar samo če za SDA in SCL uporabim port P3, ne teče pa če uporabim P0 ali P2 (P1 nisem probal ker imam na njem LCD displej).
Ne vem pa v čem je fora
Naj dodam da vse delam na testni plošči ki je bila objavljena v svetu elektronike.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2005 9:39 am    Naslov sporočila: Izgleda, da ti dela pravilno! Odgovori s citatom

Pozdrav,

program rtc1 je samo testni program, ki v začetni, startni veji nastavi rtc fiksno na nek datum, glej:

Koda:
'  nastavimo nov čas:

   I2cstart                                                   ' Start sequence for I2CBUS
   I2cwbyte Wrtc                                              ' point address to write to PCF8583
   I2cwbyte 0                                                 ' points to register 0

   I2cwbyte 0                                                 ' set control register
   I2cwbyte 0                                                 ' set hundreds
   I2cwbyte 0                                                 ' set seconds
   I2cwbyte &H58                                              ' set minutes
   I2cwbyte &H23                                              ' set hours
   I2cwbyte &H28                                              ' set year / day of month  '
   I2cwbyte &HC2                                              ' set dow / month
   I2cstop


Ura se nastavi na 23, minuta na 58, dan na 28, leto na 0

Pri tem programu je šlo le za to, da preverimo, ali imamo stik z rtc -čipom, in ti ga očitno imaš, če ti ura teče.

Če hočeš nastavljanje časa, ga moraš izprogramirati, običajno se za to uporabi posebne tipke, za ura gor/ ura dol, itd...

Le naprej!
Pozdrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2005 11:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgleda da se nisva razumela. Ura se sicer vpiše ampak vpis ni pravilen. Če pogleda zgornji post vidiš da je izpis:
18:0C:86 3
30/01/00

Kar se pa tiče da ura teče z tistim testnim programom iz bascoma pa je tako. Teče če uporabim za scl in sda port P3, v kolikor pa uporabim port P0 ali P2 pa stvar ne dela. In ne vem zakaj nebi delalo z portom P0 ali P2.

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 03, 2005 12:36 pm    Naslov sporočila: Port 0 nima internih 'pullups' Odgovori s citatom

Port P0 se razlikuje od ostalih v tem, da nima internih 'pull up' uporov, in jih moraš dodati eksterno, če jih želiš uporabiti kot SCL SDA.
Pa tudi sicer je dobro dodati eksterni poolup upore, jaz jih standartno dodajam na vsak pin po 10k.

To bi bil lahko razlog, da na P0 zadeva ne deluje.
Zakaj pa pravilno ne napolne RTC (čita praviš, da ga.) pa mi trenutno nič ne pade na pamet, kaj bi lahko bilo..

Pozdrav

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 6:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko
glede testnega programa rtc1 sem rešil problem. Bila je moja napaka. Ker delam z "malim kontrolerjem" sem za SCL uporabljal P3.6 ki ga pa ta nima.
Če ti ni odveč a lahko razložiš ta del programa:

I2cstart ' Start sequence for I2CBUS
I2cwbyte Wrtc ' point address to write to PCF8583
I2cwbyte 2 ' point to register 2
I2cstart ' repeat start sequence for I2CBUS
I2cwbyte Rrtc ' point address to read
I2crbyte Seconds , Ack ' read seconds register 2
I2crbyte Minutes , Ack ' read minutes register 3
I2crbyte Hours , Ack ' read hours register 4
I2crbyte Days , Ack ' read year and day register 5
I2crbyte Month , Nack ' write week and month register 6
I2cstop

' ločimo dan v tednu iz Month
Dow = Month
Shift Dow , Right , 5
Month = Month And &H1F
' ločimo leto od dneva v mesecu
Year = Days
Shift Year , Right , 6
Days = Days And &H3F

Predvsem kaj je Ack in Nck in pa spodnji del: "ločimo dan v tednu od meseca"

Pa se eno vprašanje. Imam nek DCF modul ki izgleda tako (sicer že precej stara zadeva tako da ne vem če sploh dela). Kaj bi naj bil bin 3 in kaj 4
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 7:36 am    Naslov sporočila: Kar se tiče rtc-a Odgovori s citatom

Kar se tiče rtc-a se vanj piše in bere iz njega, kot da bi bil to nek zunanji pomnilnik, le da ima bajt na vsakem naslovu svoj pomen, nekje je pač dan leta, nekje drugje so sekunde. O tem moraš prebrati navodila za uporabo tega čipa. Tudi format, v katerem se vanj piše ni enostavno binaren, temveč je binarno kodirani decimalni, BCD.

Dokumentacijo si pretoči k sebi iz
http://www.semiconductors.philips.com/acrobat/datasheets/PCF8583_5.pdf


O DCF modulu ni kaj ugibati: Signal mora priti vsako sekundo in je dolg 100 ali 200 msek, kar se da ugotoviti, če nanj preko tranzistorja priklopiš led diode, kot sem narisal. Potem se ugotovi, ali je signal čisti ali negiran.
Probati je treba, in pri tem imeti veliko potrpljenja, kajti signal je pri nas slišen/viden le kake pol ure dnevno, seveda odvisno od občutljivosti sprejemnika. Katere pol ure, pa, to je včsaih zvečer, včasih zjutraj. Jaz sem si pomagal z industrijko kupljeno uro (tudi pri Conradu), ki pa ima na LCD-u signal antene, kadar signal sprejema in tega ni vidno na LCDu, kadar signala ni.

Pozdrav
http://www.semiconductors.philips.com/acrobat/datasheets/PCF8583_5.pdf

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Mojster


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 17:57
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2005 12:16 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vilko še malo bom zatežil. V firmi imamo centralno matično DCF uro ki je povezana z ostalimi urani preko RS232. A bi lahko vzel signal iz enega konektorja na eni od ur (v sliki sem ga označil) in tega pripeljal direktno na kontroler. Sigurno ima ta matična ura ki pošila signale ostalim uram bolši sprejem od tega DCF modula ki ga imam jaz.
Pa še to a lahko napišeš vrednosti uporabljenih uporov in transistorja ki si jih uporabil pri vezavi led diod in dcf modula.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group