Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

problem z izklopom releja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pato90
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2007 20:10
Prispevkov: 58

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 10, 2008 10:53 pm    Naslov sporočila: problem z izklopom releja Odgovori s citatom

Moj problem je sledeč z mikrokontrolerjem AT MEGA8 preko tranzistorja BC548 vklapljam in izklapljam 12V rele. In ko je napetost nekje med 11 do 13 V mi dela vse normalno, ko pa jo povišam naprimer na 14V se mi rele vklopi ampak izklopiti se mi noče več. Kaj bi moral spremeniti da bi vezje delovalo normalno, vezje pa mora normalno delovati med 11 in 14,5V saj bo to namenjeno za v avto.
Spodaj je še vezava.
Upor pred relejem je 220 ohmski.

L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2008 4:24 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rele daj v kolektor transistorja. Upor daj v bazo. Ne pozabi paralelno k releju dati zaščitno diodo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pato90
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2007 20:10
Prispevkov: 58

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2008 7:10 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me še kakšne so formule za izračun upora pred bazo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2008 8:48 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Klik
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pato90
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2007 20:10
Prispevkov: 58

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 11, 2008 9:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala za vaše odgovore to bo zaenkrat vse.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tomo
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Nov 2008 21:16
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 12, 2009 3:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem naletel na enak problem. Imam namreč izhodni modul, s shemo, ki jo prilagam spodaj. Nanj bi rad z zunanje strani priključil rele, z njim pa krmilil 220V AC napravo. Rele krmilim s 17,5V DC.

V svoji vnemi sem prehiteval in rele priključil neposredno na izhod. In dogajalo se mi je isto: rele se je vklopil, vendar je ostal vklopljen dokler nisem ročno prekinil krmilni tokokrog releja. Releji so mi nova zadeva in očitno to ne gre tako enostavno. Bi dodatna dioda, kot jo predlagate kolegu v zgornjih postih, lahko rešila ta problem? Če ja, kakšna bi morala biti ta dioda? Hvala za vsakršen namig.

PS: No, saj v bistvu na izhod že imam vezano zaščitno diodo, če prav razumem podano shemo. Kje bi potem lahko bil problem v mojem primeru?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
javr
Začetnik


Pridružen/-a: Ned Okt 2008 13:38
Prispevkov: 18
Kraj: Slo

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 17, 2009 7:40 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Citiram:
Kje bi potem lahko bil problem v mojem primeru?
- v tem, da ni podatkov, koliko je napetost na kolektorju, bazi in emitorju na vseh treh transistorjih v vezju v obeh primerih - ko je rele vklopljen in ko bi moral biti izklopljen, pa ni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group