Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Motorček
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mi3ha
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 15:13
Prispevkov: 51
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 28, 2004 11:19 am    Naslov sporočila: Motorček Odgovori s citatom

V kratkem mislim narediti vezje ki bi mi žalozije dvigovalo in spuščalo in to z pomočjo nekega motorčka vse pa bi krmilil z dalincem se pravi gumb za dol in gor.Srce vezja bi bil Atmelček.Pa me zanima kater motor priporočate? Doma imam koračne motorje iz printerja.
_________________
Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
peroman
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Apr 2004 14:05
Prispevkov: 59

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 28, 2004 5:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ce ne rabis prevelike moci, je najvolje da vzames kar kak rc servo motor in mu vzames blokado vrtenja ven. poglej na http://www.seattlerobotics.org/guide/servohack.html ter http://www.epanorama.net/documents/components/rcservos.html . Drugac so ti servi zarad reduktorja mocni k svina.

lp,
Pero
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mi3ha
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 15:13
Prispevkov: 51
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 01, 2004 9:11 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kako se pa krmili rc motorcke?Ima kdo kak primer ali je bil objavljen v S.E.?
_________________
Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mercury
Novinec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 19:19
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2004 2:47 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bilo je objavljeno v SE, samo se ne spomnim kdaj. O tem se je govorilo ob tekmovanju robotov, tako da poglej poletne številke za zadnji dve leti.

Na hitro: Servote krmiliš s pulzi dolžine 1 - 2 ms, frekvence 50Hz. Pulz dolg 1ms je poln odklon v levo, 2ms pa v desno, 1,5 ms pa sredina. Če modificiraš servo, pa se ti bo servo vrtel v levo, če bo pulz krajši od 1,5ms, v desno če bo dalši od 1,5ms. Če bo prb. 1,5ms bo stal pri miru. Krmiljenje lahko narediš enostavno s timerjem 555. Mislim da so v SE nekaj komplicirali s 556 timerjem, kar pa ni potrebno. Meni je vse lepo in prav delovalo kar s 555. Če greš na google boš dobil en miljon strani ki opisujejo krmiljenje in predelovanje servotov.

L.P.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2004 5:08 pm    Naslov sporočila: motorček Odgovori s citatom

LP
Motor z reduktorjem kakršen potrebuješ prodajajo v Conrad-u.Tam je en kup takšnih motorjev različne moči.Sam v eni napravi uporabljam "getribe motor" 6-9V v prostem teku porabi 500mA,in ima na izhodu reduktorja 120 obratov.Mislim da je cena takega motorja okrog 2500 sit (kat.štev.24 07 45 04).Teh stvari ni več v navadnem katalogu ampak v MODELLBAU katalogu.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2004 6:51 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

v SE je bilo opisanih več člankov o malih mobilnih robotih. V teh robotih so običajno uporabljeni servo motorji, NE555 pa so večkrat uporabljeni za IR senzorje.

Servo lahko krmiliš tudi z uC-jem, recimo z 89C2051 ali še bolje z 90S2313. V Bascomu so tudi že ukazi za krmiljenje servo motorjev...

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mi3ha
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 15:13
Prispevkov: 51
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 26, 2004 7:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanima me če ima kdo programček ali samo če na hitro napiše malo o krmiljenju koračnih motorjih dve tipki (levo,desno) in ko enkrat pritisnes se obrne za en korak!Če se da z AT89C2051!Kar se tiče same teorije mi je vse jasno (najbrž) a samega programa pa nikjer nisem probal!
_________________
Miha
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
iskra
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 16:29
Prispevkov: 254
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 9:17 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za eksperiment lahko uporabiš tudi kakšen motorček od brisalcev pri avtomobilu (imajo reduktor ) . Potem pa začneš malo komplicirati - naprimer izračunaš koliko vrtljajev motorja je potrebno za celo pot žaluzij in napraviš kontolo pomika s mikrokontrolerjem. na os daš senzor ki ob vsakem vrtljaju da en impulz mikrokontroler to šteje... pa še kakšno končno stikalo Confused mogoče senzor svetlobe za avtomatsko...
idej vsekakor ne bo zmanjkalo za nadgradnjo Wink
L.P.iskra
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 10:42 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Miha,

uporabo servo motorčkov je opisal Srečko Lavrič v svojem članku o CNC napravi (Svet elektronike 73 in 73).

Sicer pa uporabi iskalnik med članki na strani:

http://www.svet-el.si/pretekle.html

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 11:37 am    Naslov sporočila: Vlado, daj na forum Conradovo kodo za motorček Odgovori s citatom

Vlado, daj na forum Conradovo kodo za motorček
Marsikdo nima kataloga, pa tudi v običajnem katalogu ni, verjetno bo marsikomu prišla koda prav, ko mu bodo v CONRADU v LJubljani rekli:"Nimamo."
Pozdrav
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 27, 2004 6:31 pm    Naslov sporočila: motor Odgovori s citatom

pozdravljeni!
V prilogi pošiljaam sliko mootrja.Res je motorja ni v conrad-ovem katalogu ampka je zadnje leto v katalogu "MODELLBAU".
Ta mootr in reduktor sta zelo trpežna.Jaz sem ga preizkusil v več naprav ki delajo že več let in ni videti da bi reduktor bil izrabljen.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 28, 2004 7:25 am    Naslov sporočila: E, to si lepo pripravil, Vlado! Odgovori s citatom

Hvala Vlado za sliko. Šele sedaj sem opazil, da si Konradovo kodo, ki sem jo prosil, objavil že v prejšnjem prispevku. Oprosti, ampak to je še veliko lepše!

Pozdrav
Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtome
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 14:29
Prispevkov: 168
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 07, 2004 3:23 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dokaj mocne motorje se da dobiti pri mladem tehniku. Cene se gibljejo od 2000 sit naprej pa do priblizno 5000. Vendar mislim, da bi za dvigovanje rulet bil dovol mocen motor 400. Pod tem imenom se brodaja motor, ki je dolg pribljizno 4 cm. Cer pa ne bi slo samo s tem motorjem, bi se dalol pa dokupiti tudi reduktor.


Laughing
Wink

_________________
l.p. Matjaz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 07, 2004 7:24 pm    Naslov sporočila: Kje je mladi tehnik? Odgovori s citatom

Kje je mladi tehnik trgovina? Nekoč je bila Pod Trančo v stari LJubljani, a tega je že dolgo.

Mislim, da za premikanje rolet vsekakor potrebujemo tudi reduktor. Brez tega bi s dovolj močnim motorjem roleta 'letela' gor in dol.

Vidim pa problem tudi naprej, v montaži in prenosu vrtilnega momenta na sam valj rolete. Na rastavi pred nekaj meseci na Ljubljanskem razstavišču, kjer je bilo neka razstava na temo gradnje, sem videl take rolete, motor je bil precej zvito narejen v sami osi valja, na katerega se je navijala roleta, in je seveda imel reduktor s planeti. Ja bila pa zadeva cca 60.000.- Sit, kar se mi zdi odločno preveč.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 07, 2004 9:42 pm    Naslov sporočila: motorček Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Mladi tehnik je dolgo časa bil v trgovini ki je bila znana kot "gasilski servis",pravkar mi sin pravi da ni več tam.Dve trgovine z to temetiko so v BTC-ju in sicer ena v hali D blizu Conrad-a in ena v hali A v kletnih prostorih.
Mislim da se izdelava reduktorja ne splača (gdor je poskušal že ve),tisti mootr katerega sliko sem pripel je klase 550 in mislim da je primeren za eksperimente ker je v modelarskih trgovinah cena motorja tolk koliko stane ta z reduktorjem vred.
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group