Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

kratkotrajni izpad el. toka - 1 sekunda - zaščita UPS ?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bado
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2007 13:23
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 9:41 am    Naslov sporočila: kratkotrajni izpad el. toka - 1 sekunda - zaščita UPS ? Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Na dveh popolnoma različnih lokacijah imam problem z izpadom toka iz el. omrežja. Traja manj kot sekundo. Včasih se pc, tv vgasne... včasih pa tudi ne. Tv se prižge nazaj, prav tako tudi pc. Zasliši se pokanje.

Kakšne vrste zaščite obstajajo? Na vtičnici, na glavnem vhodu elektrike v hišo?

Na pc-ju imam UPS a izpada ne zazna (ker ta traja manj kot sekundo) in ne preklopi na baterije. (APC back-ups CS 650). http://geizhals.at/eu/a116800.html

Zanima me ali so smart upc od APC-ja boljši. Enega imam pa nisem ziher če deluje ali ne, problem je, da se to zgodi mogoče enkrat mesečno in ne morem testirati, ali pa me ravno takrat ni zraven. http://geizhals.at/eu/a120598.html

hvala v naprej!
LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 9:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

UPSi delujejo na razlicne nacine. V grobem se delujo na off-line (se vkljucijo samo ob izpadu), line-interactive (spremljajo stanje bolj podrobno in se vkljucijo tudi ob vecjih nihanjih, ne le ob izpadu) in on-line (delujejo ves cas).

Slednji so najdrazji, najbolj potratni (dobrih 5% energije gre v izgubo, ker delujejo ves cas), a tudi dalec najboljsi pri opravljanju svoje naloge. Ce si se odlocil za UPS za odpravljanje tega problema in imas dovolj denarja, potem izberi enega on-line, ki da od sebe pravilen sinus.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bado
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2007 13:23
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 3:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala za dober in hiter odgovor, sem prav vesel da sem prišel na ta forum, ker v trgovinah, pa tudi "majstri" ne znajo odgovarjati, svetovati...

kam spada model APC Smart-UPS 750VA, USB/Seriell (SUA750I) ? http://geizhals.at/eu/a120598.html
če ta model ups-a ni vedno online, katerega potem priporočate? mogoče kakšen link? da vidim kakšna je sploh cena...

HVALA!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 3:48 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Proizvajalec pravi, da je line-interactive.

To je definitivno boljsa izbira od prvega (Back-UPS CS 650VA 230V), ki je tipa off-line ("standby").
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bado
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2007 13:23
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 4:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala!

Zaradi bruma in ostalih motenj je na eni lokaciji na HTPC-ju in ostalih komponentah že varovalo proti strelam in ostalim šumom in sicer Belkinov Pure AV FP50 http://catalog.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=281798#

Sedaj me zanima kaj točno bi bilo smiselno dodati, da ne bi prihajalo do teh kratkotrajnih izpadov (manj kot ena sekunda), ki komponete lahko še kako poškodujejo. PureAVFP 50 pri tem žal ne pomaga (preverjeno).

Ali je mogoče APC-jev smart ups in na njega povezan podaljšek z ustreznim vtikačem in klasičnim razdelilcem prava rešitev?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Okt 2006 17:57
Prispevkov: 85
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 6:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tile APCjevi UPSi so pa dosti dragi Shocked .
Jaz imam že 4 leta takle najcenejši UPS, ki sem ga takrat našel na trgu, in mi še zdaj dobro služi: Sweex 500VA .
Vklopi se takoj, pri previsoki ali prenizki vhodni napetosti.
Je prenosni in ga lahko vzamem na teren. Za običajne sekundne izpade (čeprav sem malodane obkrožen z elektrarnami, jih je neverjetno veliko) povsem zadostuje. Malo denarja, ampak "špila".
"Zatajil" je v tem času samo enkrat samkrat, ko sem imel poleg računalnika fluorescentno lučko. Izpad napetosti in vklop UPSa je povzročil preveliko motnjo na dušilki in se je aktivirala zaščita pred kratkim stikom ter izklopila izhod - sesutje računalnika.
Še to: Fluorescentna lučka je na UPS delala cca 3mesece, nato sem moral zamenjati štarter in žarnico (ter jo priklopiti na navadno vtičnico). Dušilka očitno slabo prebavlja izhodno obliko napetosti tega UPSa, ki je vse prej kot sinusna. Za napajanje tehničnih napravic pa je povsem dober.
LP,
Igor

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 8:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bado je napisal/a:
PureAVFP 50 pri tem žal ne pomaga (preverjeno).


Te zascite so bolj tako-tako ...

Citiram:
Ali je mogoče APC-jev smart ups in na njega povezan podaljšek z ustreznim vtikačem in klasičnim razdelilcem prava rešitev?


Sem ti ze zgoraj napisal kako je s tem - kolikor denarja, toliko muzike.

Racunaj, da bo potrebno v UPSu cez nekaj casa (par let) menjati akumulatorje, kar predstavlja precejsen strosek. Preracunaj koliko ti je vredna varnost tvoje thenike (racunalnika, TVja, itd.) in se odloci na podlagi tega. Ne pozabi, da dolocenih poeabnikov ni pametno prikljuciti na UPS (npr. laserski tiskalnik ali laserski kopirni stroj, razen ce je UPS primerno dimenzioniran).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bado
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2007 13:23
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 05, 2007 10:42 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

torej kaj točno priporočaš ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 06, 2007 9:49 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bado, nisem prodajalec nobene firme, niti pristas nobene znamke. Napisal sem ti, kako bi se sam odlocal za tak produkt, pa ocitno ni bilo dovolj jasno, zato bom ponazoril z izmisljenim primerom:

Recimo da imam racunalnik, ki skupaj z monitorjem porabi 300W, in TV, ki porabi 150W. Oba hocem zascititi, torej potrebujem napravo, ki zmore napajati bremena, ki pokurijo 500W ali vec. Pripravljen sem placati 400 evrov (+/- 10%), da zmanjsam rizik unicenja obeh naprav in izgube podatkov ob nenadzorovanih izklopih - vec si ne morem privosciti. Za tak denar lahko dobim line-interactive UPS 1000VA (dobrih 600W) proizvajalca, katerega si ti ze izbral. Pogledam se cene drugih UPSov (drugih tipov) in vidim, da on-line UPS stane 2x toliko, kot imam na voljo sredstev. Ostal bom torej pri line-interactive izvedbi, najmanjso potrebno moc imam doloceno (od viska ne boli glava ...), firmo pa bom izbral na podlagi cene in garancijskih pogojev.

To je to. Za svoje razmere preracunaj sam, jaz ti ne morem svetovati nobenega konkretnega modela, ker ne poznam tvoje situacije.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bado
Novinec


Pridružen/-a: Ned Nov 2007 13:23
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 06, 2007 10:01 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala za izčrpen odgovor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group