Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

avtomobilska elektronika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
plazydor
Mojster


Pridružen/-a: Pet Apr 2004 7:43
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 8:21 am    Naslov sporočila: avtomobilska elektronika Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Že nekaj let delam kompletno "digitalno" armaturo za svoje staro vozilo. Naredil sem obratomer na LED, digitalni prikaz hitrosti, prikaz temperature na LED in prikaz goriva.

Zanima me ali ima kdo kakšno idejo kako naj merim podtlak motorja. Sicer vem kjer naj bi to meril, vendar ne nejdem ustreznega senzorja. Stanje podtlaka v sesalnih ceveh motorja nam zelo lepo ponazarja trenutno porabo.
Čeprav sem že nekako naredil merilnik hitrosti, me zanima, če se je kdo tudi že lotil delati to. Naj mi prosim sporoči svoje izkušnje.

Hvala

_________________
samo bog ve vse
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 9:21 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

Pri Renault-ih izračunavajo porabo na podlagi podatka, kolikokrat elektronika vbrizga gorivo. Ker vedo prostornino vbrizg. šobe, lahko izračunajo porabo goriva precej natančno.

Za senzor tlaka lahko uporabiš MPX senzorje Motorole...

LP
Jure

PS: ali bomo tvojo digitalno armaturo videli tudi v reviji Svet elektronike Question Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
plazydor
Mojster


Pridružen/-a: Pet Apr 2004 7:43
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 10:57 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naj omenim da delam v REVOZU, kjer izdelujemo cliota. Delam pa v vzdrževanju strojev.

Poznam princip merjenja porabe goriva v novih motorjih. Ker jaz vozim staro Hondo in ima malo elektonike. Merjenje trenutne porabe bom meril na cevi, ki je speljana v boben za servo zavore, ki tudi dela na podtlak motorje.

Kar se pa tiče same objave projekta pa ne vem, ker obratome sem konstruiral z pomočjo LM2917 in 4XLM3914. Hitrost pa merim z pomočjo halovega elemnta in zopet preko lm2917 in preprostega LCD voltmetra. Temperaturo motorja merim z pomočjo NTC-ja in zopet za prikazovanje imam LM3914. Malce se še ukvarjam z prikazom goriva, čeprav tu ne vidim velikih problemov.

Sam pojekt je dokaj enostaven, ker nisem uporabil nobenih procesorjev. Mogoče bom v daljnji prihodnosti delal kaj na osnovi mikrokontrolerjev.

Mamen projekta je da si svojo Hondo Civic l90 naredim malce futuristično.

Če vas še vseeno zanima projet mi sporočite.

_________________
samo bog ve vse
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lenuh_
Začetnik


Pridružen/-a: Sre Mar 2004 19:41
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 12:35 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ne vem če ti bo tole kaj v pomoč, samo jaz sem pa videl, da nekaj podobnega kar si ti želiš imajo mislim da tipo-ti 1.4ie
tega imajo moji starši in vidim da ma tam nek kazalec ki tudi kaže kao neko porabo in če tiščiš gas pol gre prot rdečem polju če pa motor zavira pol pa se pomakne v zeleni del. za konstantno vožnjo pa ti ga drži na sredini kot tudi pri prostem teku
nisem pa doma in me do torka ne bo da bi jaz tam okol motorja mal pobrskal zato se pozanimaj kako to dela pr kakem mehaniku

mogoče pa bo kaj pomagalo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
plazydor
Mojster


Pridružen/-a: Pet Apr 2004 7:43
Prispevkov: 20

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 1:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja poznam to, ker sem imel kompletno elektroniko tipota že na kosin. Tipo in vsa ostala vozila starejšega letnika, ki imajo ekonom števec imajo isti sistem. Merijo podtlak motorja. Ko daš gas potem naraste podtlak, ki potegne gorivo v motor in če se motor v višji prestavi muči potem je tudi velik podtlak in poseldično večja poraba. Kajti motor ima najmanšo porabo, ko je neobremenjen oz ko je obremenjen na obratih, kjer je navor najvišji. Ko pa gas spustiš in se v prestavi voziš po klancu navzdol pa motor, četudi je v visokih obratih ne rabi toliko goriva.

Imel sem včasih provizoričen ekonom števec in lade samare in tako sem se naučil vozit avto, da mi monimalno "žre" in še vedno dobro izkoristim moč motorja.

Tako ima moja Honda Civic 1.4 letnik 90 porabo od 5,5 do 6 litro na 100 km, pa še vedno kar hitro vozim.

_________________
samo bog ve vse
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Samogradnje Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group