Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Popoln začetnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Cveto
Novinec


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 13:38
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 1:51 pm    Naslov sporočila: Popoln začetnik Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

To je moj prvi post in zato se spodobi, da se najprej malo predstavim.
Star sem okoli 1/4 stoletja in zaključem imam imam družboslovni faks.
Elektronika mi je precej interesantna, ampak imam en problem. Nimam niti osnovnega zananja o tem področju.

No, in jaz bi sar zdaj malo izobrazil. Moj cij je, da se toliko naučim, da bom kdaj lahko kaj samostojno s pomočjo načrta sestavil. Rad bi nakoč znal sestaviti kakšen preporst alarm, števec obratov ali impulzov, enostavno programiranje mikrokontrolerjev, kakšen oddajnik/sprejemnik in podobno.

Ko sem se lotil samoizobraževanja, sem v roke vzel učbenik za Osnove elektrotehnike (za elektro faks), ki pa se je žal izkazal za prezahteven in preveč teoretičen. Verjetno bi bolj potreboval kakšno srednješolsko literaturo. Ja, pa tudi kakšni začetniški tečaj mi ne bi škodil - če obstajajo.

Tukaj se obračam na vas. Moje želje poznate, prosim priporočite mi literaturo. Lahko me tudi usmerite na kakšen tečaj, ali pa pomagate s kakšno drugo informacijo.

Mimogrede, k sreči imam vsaj eno olajševalno okoliščino. Približno mi je jasna logika programskih jezikov. Pred 10 leti sem namreč kar nekaj preporgramiral v Pascalu, pred tem pa v Basicu. Je vse skupaj že precej zaprašeno, ampak bi se dalo po poterbi obnoviti.

LP, Cveto
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 2:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cveto,

glede na to, da si zapisal, da ti programiranje ni tuje, bi predlagal, da si prebereš knjigo Programiranje mikrokontrolera v Bascom-8051.

http://www.svet-el.si/cgi-bin/okno.cgi?zap_st=79&foo=531

Knjiga je sicer v hrvaškem jeziku, je pa napisana tako, kot ti pričakuješ - brez hude teorije.

Kmalu boš ugotovil, da se da z mikrokontrolerji narediti cel kup praktičnih zadev...

Če pa boš ostal na analogni elektroniki imamo cel kup literature na voljo na:
http://www.svet-el.si/trgovina05.html

LP
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lenuh_
Začetnik


Pridružen/-a: Sre Mar 2004 19:41
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 8:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaz sem dokaj samouk vendar malo obvladam motorolo, malenkost atmele, najbol pa sem se posvetil zaenkrat pic-om
in tuki ne temle naslovu je objavleno nekaj več o začetkih programiranja
oziroma je objevljena cela knjiga katero isto najdeš pri hte za nekaj k sit, no tukaj pa je brezplačne. pa tudi prograni se dajo dobiti vsi brezplačno po straneh pa še prohramator jmd je bil objavljen v eni od revij s.e.
tko da sem takrat jaz to začel in sedaj ga znam skoraj na pamet progranirat pic
je zlo podobno basicu kakor pri spektrumu ali comodorju oziroma tud onemu za dos

tuki ti prilagam link kjer je obljavljena knjiga in poglej če ti je zanimivo je pa v angleščini upam da ti to ni ovira saj je zastonj

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/picbasicbook/00.htm

upam da ti kaj pomaga pri izbiri kaj je najbolje saj kakor sem prebral sem bil na začetku podoben tebi Smile samo nekaj let prej sem začel s tem programiranjem

opazil pa sem če maš dost motivacije da se največ naučiš če si zamisliš en tko sprejemljiv končen izdelek in pol si vstrajen in hočeš ta projekt dokončat

moje mnenje

ne zamiriti samo bascom mi pa nekako ne leži kaj preveč kr nikakor se ga ne morem navaditi ker se mi ukazi zdijo malo preveč tuji in zakomplicirani. sicer pa ima vsak svoj način razmišlanja in kaj mu ustreza

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Cveto
Novinec


Pridružen/-a: Čet Apr 2004 13:38
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 10:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

hvala obema za informacije

Poleg omenjenega se bom moral naučiti tudi izdelave tiskanih vezij in vsega kar je zraven povezano. Me lahko tudi tukaj kaj usmerite? Ali za to obstajajo kakšni tečaji? Jih kdo organizira?
(Predvidevam da so take stvari bolj med šolskimi počitnicami in so namenjene šolarjem.)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lenuh_
Začetnik


Pridružen/-a: Sre Mar 2004 19:41
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 10:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

na področju načrtovanja tiskanih vezij in pa risanja shem sem pa začel že v srednji šoli in sicer z programom protel saj ko se enkrat navadiš je ok samo jez sem bil tak da sem rabil neke sosnove da sem videl kako to gre mi je takrat učitel zlo velik pomagal in sem se nvat tud dvostranska vezja

sedaj pa tud neki en sprejemnik ki neki kontrolira neke frekvence delam in je tud kr zahteven program vendar je to po parih letih že odkar sem nazadnje karkoli delal pa delam z programom accel - om in se mi tud tko vred zdi in mi je kr zanimiv pa tud takoj sem ga osvojil, čeprav pa ne priporočam da bi se sam ubijal pred tem programi za načrtovanje saj ena napaka nekje ma pol tud drugje posledice in da bi saj neke osnove nekje pogral se nauču to ti priporočam. sam sem se pa velik nauču tud iz lastnih napak tko da te tud to počasi izuči samo je pa zamuden tak način

vem pa kolega izredno študira elektro smer v velenju in se tam ravno ta accel program učijo in ma mislim da kar nekaj literature (fotokopirane Embarassed ) jaz sem pa drugače podobne staristi ko ti in sem pred dokaj nekaj leti končal šolo elektrotehnično in sicer šibki tok sedaj pa me je mal izučil in še izredno mal študiram telekomunikacije

vse to ti pravim na lastnih izkušnjah glede začetkov in niti ne trdim da sem izbral najlažje poti ker verjetno jih nisem Crying or Very sad ali pa
zato kaj ti bol leži sam ugotovi

me pa zanima kak projekt si si zadal kaj bi rad naredil da si se pol zdej začel poglabljati v te zadeve in spuščati v detajle

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2004 10:38 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cveto,

opis izdelave tiskanih vezij se najde na internetu. Obstaja celo slovenska verzija navodil, ki jih je napisal Srečko Lavrič. Malo prebrskaj google, pa boš našel njegovo spletno stran.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 12, 2007 5:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ima kdo mogoče ta navodila? Sem iskal po internetu pa jih nisem našel.
_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 15, 2007 9:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na Maxi forumu je cel kup tem o izdelavi tiskanih vezij, tako s foto postopkom kot tudi s tiskalniki....

Recimo: klik!

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 15, 2007 4:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure je napisal/a:
Na Maxi forumu je cel kup tem o izdelavi tiskanih vezij, tako s foto postopkom kot tudi s tiskalniki....

Recimo: klik!

Lp
Jure


Mislil sem načrtovanje tiskanih vezij s programskim paketom.

_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 15, 2007 5:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

no, nekaj je bilo o tem pisanega v članku:

Naslov: Novo cenovno ugodno orodje za načrtovanje tiskanih vezij
Številka: 139
Stran: 45
Leto: 2007
Avtor: Avtor: Bojan Kovač

V knjižnici se morda še dobi knjiga: Accel EDA:

http://trgovina.svet-el.si/products.php?catid=55&orderby=naziv

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group