Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Meritev pretoka kurilnega olja
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Merilna tehnika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ata
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:26
Prispevkov: 110

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 10:34 am    Naslov sporočila: Meritev pretoka kurilnega olja Odgovori s citatom

V katalogu Conrada sem našel napravico za merjenje pretoka kurilnega olja na indukcijski način,vendar jaz ne znam pretvoriti signal.Rad bi sam naredil elektroniko za pretvorbo signala. Signal je sinusne oblike. Rezultat naj bi bil prikaz porabe v litrih in izpis na dipleju z uporabo AT89c4051 na primer.Mogoče bi se dalo realizirati z števcem ki je opisan v knjigi uporaba mikrokontrolerjev 2. izdaja. Prosim za pomoč v kolikor je mogoče.

LP ATA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 7:08 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ata,

daj kaj več podatkov o tem merilniku pretoka.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Miran J.
Mojster


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 1:38
Prispevkov: 49
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 7:32 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim, da gre za pretočni merilnik, kateri ima magnetni senzor. Sam sem pred 10 leti poskušal narediti merilnik pretoka kurilnega olja, samo je nastalo precej težav glede tesnenja in večjih tlakov. Pretočni mrerilniki za večje tlake pa so zelo dragi.

MIRAN
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ata
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:26
Prispevkov: 110

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 9:47 pm    Naslov sporočila: p Odgovori s citatom

Prilagam podatke za pretočni impulznik POM.Dovod goriva poteka do črpalke gorilca po enocevnem sistemu.Pretočni impulznik bo montiran med oljnim filtrom in črpalko gorilca.Povratnega odvečnega odtoka goriva v tem primeru ni.
Podatki napajanje 4,5 do24 voltovDC
induktivno merjenje
izhodni signal sinusen
delovni pritisk 10bar
cca 10000 impulzov/1 liter
merilna natančnost cca2%
lp ata


Nazadnje urejal/a ata Ned Dec 03, 2006 10:18 am; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 11:03 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ti bi torej rad stel impulze in glede na njihovo stevilo na casovno enoto (npr. na sekundo) izpisoval odcitek ?

Izbrani MCU je povsem dovolj za tvojo nalogo. Na counter vhod pripelji izhod iz senzorja, program nastavi tako, da bo en timer dajal casovno bazo (npr. eno tisocinko ali eno stotinko), drugi pa deloval kot counter ter ob vsakem prehodu tvoje casovne enote (recimo 1 sekunda, torej 1000 tisocink) preberi vrednost stevca, jo zapisi nekam drugam (v globalno spremenljivko, kjer jo bo lahko prebral glavni program) in resetiraj stevec. Glavni program naj v zanki prebira vrednost globalne spremenljivke, jo ustrezno preracuna in z drugimi podatki izpise na LCD.

To je vse - casovno enoto bos morda moral skrajsati ali podaljsati (odvisno od pricakovanega stevila impulzov; counter ima omejeno moznost stetja in program je precej preprostejsi, ce se ne ubadas z morebitnimi overflowi), ampak princip je povsem isti.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mi747
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Maj 2004 21:25
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 11:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj način merjenja porabe kurilnega olja:

Paralelno ventilu za vbrizg v gorilcu priklopiš števec delovnih ur.
Nato preklopiš dovod kurilnega olja na nek kanister (najbolje prozoren)
Pustiš da gorilec tako deluje nekaj časa in ugotoviš porabo (litri na uro delovanja).
Preklopiš nazaj na cisterno. Iz števca delovnih ur tako vedno lahko izračunaš porabo. Če zamenjaš dizo je potrebno postopek ponoviti.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miran J.
Mojster


Pridružen/-a: Sre Dec 2004 1:38
Prispevkov: 49
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 02, 2006 11:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gustav, ti si mu napisal, da prebere nap. koliko litrov olja trenutno porabi recimo na minuto/uro. Če pa želi Ata vedeti koliko olja je porabil recimo od oktobra pa do marca, pa ne sme resetirati števcev. Ker pa kot Ata navaj ca 10 000 inpulzov na liter, je tu smotrno dodati zunanje števce za predhodno delenje. Sam sem uporabljal merilec pretoka olja kar nekaj let, stem da sem imel še povratni vod, in dva pretočna senzorja in od pritoka sem moral odšteti, in tako sem dobil dejansko porabo kurilnega olja.
Sam sem pisal program v assemblerju, in stvar je odlično delovala.

MIRAN
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2006 10:15 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O tem ni bilo nic napisanega v prvem sporocilu. Meni "poraba olja" pomeni isto kot v avtomobilu, tam se pa racuna na zelo kratek interval - kvecjemu nekaj sekund za nov izracun in prikaz, ne na en mesec ali eno zimo, ceprav se v avtu pokuri bistveno manj goriva kot v peci centralne kurjave.

Ce bi zelel dobiti rezultat za daljse obdobje, bi seveda moral po preteku vsakega intervala (vsake sekunde recimo) rezultate sestevati. To bi moral poceti v bolj prijazni obliki za racunanje za 8-bitni MCU (ne v milijardah impulzov ze po nekaj urah ali kaj podobnega Wink ) sicer bodo stevilke hitro prevelike, racunanje pa prevec neucinkovito. Koncept programa ostaja enak.

Menim, da uporaba zunanjih stevcev ni upravicena, ker ima izbrani MCU vse potrebno za preprosto izvedbo delilnika v SW (ob overflowu counterja pristejes 1 drugemu stevcu in si dobil 16-bitni delilnik, ki bi sicer zahteval dve zunanji komponenti; po potrebi je mozno delilnik poljubno povecevati za kakrsnokoli stevilo bitov, v okviru RAMa MCUja seveda - nekaj sto bitov ne bi bil noben problem).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ata
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:26
Prispevkov: 110

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2006 10:25 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bil sem res površen. pravilno je da zelim porabo v litrih v določenem obdobju na primer v kurilni sezoni.




ata
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2006 11:48 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej naredi program tako, kot sem napisal v prejsnjem sporocilu in vezju dodaj tipko za reset stevca (ob koncu sezone recimo). Velikost stevca bos dolocil glede na podatek o stevilu impulzov na kolicino olja in pricakovane porabe (vzemi dovolj rezerve nad pricakovano vrednostjo).

Pa se nekaj: poskrbi za napajanje v primeru izpada elektrike (ti so pozimi pogostejsi), sicer bo sel podatek iz stevca po gobe ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 19:06
Prispevkov: 234

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2006 8:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ata,

V koliko želiš imeti kontrolo koliko si pokuril olja čez sezono je najboljši nasvet mi747. Uporabi industrijski števec obratovalnih ur, ter ga daj paralelno k ventilu, ki odpira gorivo na šobo. "Kalibracijo" izvedeš preprosto. Recimo v kako 10 litersko kanto natoči znano količino kurilnega olja. Snameš gibljive priključke (ki gredo z gorilca na filter) ter jih daš v kanto. Tako, da bo gorivo šlo iz kante. Tako obratuješ točno eno obatovalno uro (prikaz števca) Izmeriš preostalo količino olja. Razlika je poraba na 1h. Poraba gorilca je konstantna . Na tak način lahko porabo meriš praktično do l natančno (preverjeno iz lastnih izkušenj) Kalibriranje moraš ponoviti v primeru nastavitve gorilca (tlaka) ali pri menjavi šobe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mi747
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Maj 2004 21:25
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 03, 2006 9:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

če bi pa rad na vsak način uporabil mikrokontroler,
je dovolj, da z njim samo meriš čas vbrizgavanja olja,
pomnožiš s konstanto, katero si določil po zgoraj opisani
metodi in to pelješ na display ( in ti prikaže porabo
v litrih)

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ata
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:26
Prispevkov: 110

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2006 9:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse kar ste napisali absolutno drzi.Poraba goriva je odvisna od nastavitev gorllca in časa delovanja. Z določeno nastavitvijo ,ki naj bi bila pravilna segreva gorilec vodo v peči centralne recimo 10 minut in je poraba olja 5dcl. V enem mesecu pokurimo recimo100 litrov ,če je temperatura okoli 0 stopinj zunaj. Če spremenimo nastavitve(ne vse) se zgodi da gorilec pri isti porabi segreva vodo 6 minut . Razlika je očitna. Merilec bom imel zato da bom v zelo kratkem časovnem obdobju in na enostaven ter točen način lahko ugotovil porabo in izvedel najbolj optimalne nastavitve .Program bom napisal v taki obliki da bo rezultat na displeju prikazan tudi v decimalkah. Rad bi čim manjšo porabo pri najboljšem izkoristku. Brez merilca sem po občutku spremenil nastavitve in poraba se je zmanjšala za cca 500l(celotna poraba predlanskim2100l za 73 m2 st. pov.vključno z 200 grelcem vode) lansko leto pri enaki nastavitvi sobnih temperatur kot eno leto prej.Pa še zima je bila lansko leto bolj mrzla.Tudi merilec za trenutni pretok je uporaben ker pri določeni nastavitvi gorilca lahko takoj odčitamo porabo sorazmerno s časom .Moj problem je premalo znanja sestaviti program in mogoče kdo ve da na kakšni internetni strani ali reviji podoben program obstaja in sicer v bascomu ali avr- števec impulzov. Potrudil se bom in ga priredil za svoje potrebe sam. Mogoče mi uspe.

lp ATA


Nazadnje urejal/a ata Pon Dec 04, 2006 11:47 am; skupaj popravljeno 5 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2006 9:52 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Napisali smo ti kako narediti oboje (merjenje za daljse obdobje in trenutno) - veselo na delo Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 04, 2006 9:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem veliko razmišljal, kako narediti merilnik, da bo pravilno meril porabo olja. Zelo enostavno. Kot so ti že nekateri predlagali, števec delovnih ur. Jaz imam rešeno z ATmega103 s katerim tudi krmilim peč in v katerem štejem delovne ure gorilnika. Do konstante sem prišel na ta način, da sem pomeril koliko olja sem pokuril v eni uri, ker rezultat ni bil dovolj natančen sem to ponovno preračunal glede na primankljaj olja v cisterni po 2000l. Zdaj imam konstanto izračunano na 4decimalke. Pred enim mesecem sem tankal in mi je kazalo 10L narobe. Nisem mogel verjeti. Poleg tega pa imam še ultrazvočni merilnik nivoja olja v cisterni, tako, da imam dva podatka koliko olja sem pokuril, da mi ne ostanem brez olja. Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Merilna tehnika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group