Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

izdelava napajalnika

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
damo123
Mojster


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:30
Prispevkov: 23

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 11:34 am    Naslov sporočila: izdelava napajalnika Odgovori s citatom

zivjo

Zanima me če ima kdo kako idejo kako narediti napajalnik in sicer rad bi porabil transformator katerega že imam 500W 51V

Vem da je velika moč in zelo visoka napetost, zato me zanima kako to izvesti da se bodo elementi cim manj greli zaradi padca napetosti in pa da nebi bilo motenj nazaj v omrežje niti na sponkah napajalnika

lp

damjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 1:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaksno napetost bi pa rad imel na izhodu napajalnika ? Transformator lahko das previti, pa bo imel drugacno prestavno razmerje ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo123
Mojster


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:30
Prispevkov: 23

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 3:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

napetostno območje bi želel od 0-50V
komu bi lahko dal previt ta transformator in še prej bi bilo dobro dobit kak dober načrt za malo močnejši napajalnik
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 4:53 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poglej v telefonski imenik (rumene strani, "transformator"). Jaz poznam nekoga pri Kranju, kar ni nujno blizu tebe - vsak vecji kraj ima vsaj eno delavnico, kjer delajo take stvari.

Za regulacijo 0-50V bos moral uporabiti switcher ali pa se sprijazniti s precejsnjimi izgubami pri majhnih napetostih. Se enkrat premisli kaj sploh rabis Idea
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo123
Mojster


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:30
Prispevkov: 23

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 5:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja mislim da nebi bilo veliko izgub če bi dal previti transformator
ker potem bi imel več odcepov po recimo koraku 5V AC te bi usmiril in peljal preko relejev (raje preko tranzistorjev) na izhodne tranzistorje

vezje za nastavljanje bi rmilil preko kakega digitalnega potenciometra, uporabil bi nek mikrokontroler, dalo bi se ga nastavljati po RS232, to mi ne dela težav saj poznam to digitalno okolje.

probleme mi dela analogna stran katere tranzistorje uporabiti za izhodnjo stopnjo, kako jih zvezati skupaj, mislim da jih zatadi prilagoditve vežemo preko močnostnih uporov, ...

tako me zanima bolj ta del napajalnika kako dela regulacija da jo potem znam simulirat na mikrokrmilnoku in pa še ena pomembna zadeva

kako del omejitev toka Smile da se napetost ne sesede če tok preseže omejitev ...

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kos19
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Feb 2006 18:25
Prispevkov: 55

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 7:24 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam nekje načrt z lm317 vezanimi v serijo, tako da jih kolikor rabiš moči. Imajo pa območje 1.2 - 37V, če ni zate premalo. Lahko pa tudi Poskusiš zamenjati z tranzistorji, saj mora biti regulacija zelo podobna.

Glede toka: če dviguješ napetost in s tem tok - ko dosežeš omejitev se tok nebo več dvigal pa tudi napetost ne v nasprotnem primeru ti bo še zmeraj rasla moč na bremenu in s tem ne dosežeš željenega varovanja. Če ti kaj pride v kratek stik je edina varjanta da ti napetost pade in s tem mogoče rešiš kakšen kos vezja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damo123
Mojster


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:30
Prispevkov: 23

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 13, 2006 8:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja lepo tale LM317
sam zmore samo 3A mislim


ja je pa zanimivo s temle se da regulirat napetost dokaj fiksno ...
me pa zanima če se da to napetost prenest peko kakih ojačevalcev na tranzistorje in tako spreminjam napetost od 0 do 50 V Smile

vem pa da se tale LM317T zelo greje če ga mal obremeniš

lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kos19
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Feb 2006 18:25
Prispevkov: 55

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 4:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa jih vežeš 5 vzporedno in imaš 15A kot sem zgoraj napisal. Gretje pa lahko rešiš z ventilatorjem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gavran
Mojster


Pridružen/-a: Pon Mar 2004 11:42
Prispevkov: 24

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 19, 2006 9:43 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

damo123 je napisal/a:


kako del omejitev toka Smile da se napetost ne sesede če tok preseže omejitev ...

lp


In kaj naj se zgodi ko je tok presežen razen da napetost toliko pade da je tok znotraj omejitve?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group