Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Stara verzija mini pin? katera je?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
reber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:40
Prispevkov: 187
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2008 9:14 pm    Naslov sporočila: Stara verzija mini pin? katera je? Odgovori s citatom

Dobil sem mini pin razvojno ploščo starejše verzije, še brez konektorja za LCD ob LED diodah na robu, pa me zanima katera plošča točno je to, potrebujem pa natančni načrt - shemo za to ploščo, da lahko dodelam priklop za LCD in da vem, kam priključiti ISP

Gre se pa za tole ploščo
http://www.svet-el.si/cgi-bin/okno.cgi?zap_st=5ELU0186&foo=569

http://www.svet-el.si/shop_images/Minipin.jpg

imam pa natančno tole, ki jo je pred časom prodajal mucek

http://www.elektron.si/forum/files/avrprog_minipin_123.jpg

Nikjer ne najdem pdf za to ploščo, najdem samo za novejšo. Če kdo ve, kje se nahaja pdf, oziroma Jure, apeliram nate, če lahko prosim dobim dokumentacijo.

Programator imam tega s slike, naredil si bom kabel za povezavo na mini pin, prav tako kabel za LCD Smile

Mimogrede, zamenjal sem neugledno nalotan LM317 z manjšim LM1117-Adj SOT-223 (low drop in 800mA) lepše sede na tiv Smile

_________________
Kontakt izključno na


Nazadnje urejal/a reber Ned Mar 02, 2008 2:57 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Lojz
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Jan 2004 17:46
Prispevkov: 62
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2008 9:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je tale shema prava.
Malo brskanja po Googlu ne škodi.
-KLIK-

_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:40
Prispevkov: 187
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2008 10:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Shema je kot kaže prava Smile najlepša hvala Lojz, ker si poiskal namesto mene ... sicer pa nisem imel pojma kako naj se lotim iskanja, ker sem na tem področju popolnoma nov. Ploščo sem dobil šele danes, ko sem bil na seminarju.

Opazil sem, da tale mini pin razvojna plošča sploh nima priključka za programiranje Shocked ali pa ga ne najdem Confused ampak ne, res ga nima, saj nisem slep Crying or Very sad treba bo nekako dodelat konektorček, žičke in lepilo, pa bo, ker konektor K3 od P1 bo lahko uporabljen za kaj drugega, pa še reset manjka potem ... treba bo dodelat konektorček kar na žice Confused se morda motim Question


Opazko imam še okrog vezave tranzistorja T3, ki naj bi povezal4 tipke na maso: R48 2K2 je vezan na VCC in bazo T3, kar pomeni, da je tranzistor vedno odprt, čeprav naj bi ta tranzistor krmilil P1.1 preko R47 10K, ki pa nima dovolj velikega vpliva na upor 2K2 Exclamation ne glede na to, kaj je na P1.1 ali je to logična 0 ali 1, tranzistor je vedno odprt in tako jumper J16 nima funkcije. Rekel bi, da bi R48 potemtakem moral biti vezan na GND (maso) in ne na VCC. Bo treba prerezat vezico in ta upor povezat na GND. Še nekaj je, LED na P1.1 zaradi upora 10K rahlo brli in ravno zaradi tega sem raziskoval vezavo tega dela Wink

_________________
Kontakt izključno na
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2008 10:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

reber je napisal/a:
Opazil sem, da tale mini pin razvojna plošča sploh nima priključka za programiranje Shocked ali pa ga ne najdem Confused ampak ne, res ga nima, saj nisem slep Crying or Very sad treba bo nekako dodelat konektorček, žičke in lepilo, pa bo, ker konektor K3 od P1 bo lahko uporabljen za kaj drugega, pa še reset manjka potem ... treba bo dodelat konektorček kar na žice Confused se morda motim Question


Vili,

programira se preko K3 s tem, da se jumper preklopi v Reset. Programira se s Proggy-jem - preizkušeno danes na seminarju.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
reber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:40
Prispevkov: 187
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 02, 2008 7:59 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aha, nisem opazil, da je kdo imel staro mini pin ploščo Confused saj so mi na prvi pogled skoraj vse enake. No, sedaj vidim, da je več verzij in počasi sem začel spoznavati razlike.

K3 sem tudi sam imel v mislih, reset jumper J17 pa sem tudi opazil, le da nisem še raziskal, zakaj naj bi služil ... sedaj mi je jasno Idea za programiranje je J17 v RST, če pa K3 rabimo kot izhod, pa ta jumper postavimo na P1.0, da gre port na izhodni konektor.

V primeru, da bi K3 rabili kot izhodni konektor, je potem neizbežno pretikanje kablov in jumperja, za olajšano delo pa bi si v tem primeru omislil en dodelan konektorček v obliki letvice s 6 pini.

Še vprašanje tukaj mimogrede zate Jure: na seminarju si omenjal nek standardni tvoj razpored 6 pinov za programiranje ( če se prav spomnim) ... verjetno si imel v mislih letvico s 6 pini? v kakšnem vrstnem redu jih uporabljaš, sam si še nisem določil "standarda"

_________________
Kontakt izključno na
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
dkone
Profesionalec


Pridružen/-a: Sob Dec 2005 17:03
Prispevkov: 176
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 02, 2008 9:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

G. Vili mogoče ideja:



Tole sem si naredil,da lahko uporabljam protoboard. Sprobal sem že LCD(če prav imam novejšo MINIPIN,saj velikokrat uporabim drugi port),LED dispaye,1wire. Tako,da ni potrebno kupovati adapterjov,res pa je,da je to samo za testiranje in če bi rabili fiksno(primer LCD),potem pa bi morali bo adapterju seči. In tudi na ta način lahko programirate,naprimer imate na protoboardu LCD, in pine povežete tudi z programatorje,se pravi uporabite moško letev in tako Vam ni potrebno vse iztakniti ven.




P.S: Meni se zelo greje LM317,pa čeprav imam samo tistih par LEDic vklopljenih. G.Vili,ali ste že kaj pognali minipin(LEDice,LCD,...) z novim regukatorjem?Se Vam kaj greje? Moj se tako greje,da se opečem na njem.(vidi se na sliki,kako je lot drugačne barve od vročine)

_________________
Lp,Denis
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 02, 2008 11:33 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Znizaj vhodno napetost in dodaj hladilnik na regulator. Regulator pokuri najmanj toliko, kot je napisano v datasheetu (za LM317 bo to kaksne 3V), a ko je vhodna napetost visja od izhodne za vec kot omenjeni Vdrop, je pac potrebno pokuriti vse.

Moc, ki se pri tem trosi, je enaka zmnozku toka in razliki napetosti (Vin - Vout); visja kot je napetost, vecja moc se trosi. LEDice niti niso majhni porabniki napram mikrokontrolerju - ponavadi kurijo do 25 mA (ena).

Low-drop regulator kot je LM1117 ima sicer nizji Vdrop, ampak ti to prav nic ne pomaga, ce je vhodna napetost previsoka, saj bo se vedno potrebno pokuriti vse, kar je nad izhodno napetostjo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:40
Prispevkov: 187
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 02, 2008 2:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej, najprej bi prosil, da me vsi po vrsti tikate Wink

Kabel za programiranje sem naredil, uporabil pa sem dvovrstično žensko letvico 2x5 in skrčno bužirko ...

Kabel za LCD display sem naredil tako, da sem prav tako uporabil Ž letvico 2x5 in z žicami povezal na LCD, trimer potenciometer sem dal kar na kratke žičke na LCD in seveda uporabil skrčno bužirko.

Ko sem prebiral publikacijo z včerajšnjega seminarja, sem opazil, da Jure uporablja razpored pinov za programiranje nekako takole:

1 RST
2 SCK
3 MISC
4 MOSI
5 GND
6 +5V

To je razpored s 7. strani publikacije ... seveda pa je to verjetno le priporočljiv vrstni red, ki pa ni nujno, da se ga držimo kot pijanec plota, saj je včasih bolje pomešati pine zaradi lažje rešitve hardvera in je za tak primer bolje narediti extra kabel za programiranje.

Za omenjeno ploščo bom naredil adapter za 8 pinske uC ... kasneje pa bom naredil nekaj različnih lastnih testnih plošč, ko bo čas.

Gledam malo po cenikih uC, pa bi prosil za predloge, ker nameravam kupit nekaj različnih AVR uC za začetek, da lahko kaj poskusim in naredim. Trenutno imam le ATMEGA8515, zanimajo pa me še 20 pinski in 8 pinski ... predlogi?

Zadeva mi sicer že deluje, poskusil sem nekaj vaj z ledicami in tudi z LCD displayem ... in deluje. Na tem področju sem še vedno popoln začetnik, ampak sedaj sem se pa zares trdno odločil, da bom počasi le začel kaj več delat na programiranju.

@dkone
Tvoja ideja je OK Smile sploh za protoboard, tudi sam bom prav gotovo kaj naredil na protoboardu.

Regulator se greje le toliko, kolikor je disipacije, ki pa je odvisen od padca napetosti na regulatorju in toka ...
Za začetek predlagam primerno napajalno napetost, jaz sem našel med staro šaro en razbit adaptorček, na katerem piše 9V 850mA, v katerem pa je le še transformator in v prostem teku daje cca 10V. Ker testna plošča ne potrebuje enosmerne napetosti, sem ta adaptorček zlepil skupaj in ga uporabil za napajanje Smile sponke sem odstranil in uporabil letvico, da je kot konektor, za hitrejši priklop napajanja.
Ker je regulator SMD, se tako ali tako hladi v ploščo, lahko pa na tisti poligon na regulator nacinimo košček bakrene pločevine, sicer pa je bolje paziti kar na disipacijo in uporabiti dovolj nizko napetost.

_________________
Kontakt izključno na
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
integrerc
Mojster


Pridružen/-a: Pet Sep 2006 12:19
Prispevkov: 44
Kraj: novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 02, 2008 11:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vidim, da te je res resno prijelo, programiranje namreč! Very Happy
_________________
pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Mojster


Pridružen/-a: Pon Sep 2006 12:53
Prispevkov: 30

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 03, 2008 12:06 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo to, Vili, da te je prijelo! Wink Wink Wink Očitno je bil seminar kar fina vzpodbuda marsikomu!
Spraševal si glede procesorčkov, ki se jih splača ogledati ... Vsekakor ti svetujem AT Mega 8 in 16 (za oba rabiš narediti adapter, nista pin kompatibilna direktno z minipin, ni pa komplicirano...), od 8 pinskih pa izberi takega, ki bo imel dovolj SRAMA, da ne boš imel problemov (kot jaz s Tiny13...)

Lp, Grega
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 9:40
Prispevkov: 187
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 03, 2008 6:30 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, reba je delat, če ne je bil seminar zaman Wink
_________________
Kontakt izključno na
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group