Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kako omejiti tok, zavarovati pin

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bob475
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Dec 2007 13:00
Prispevkov: 19
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 29, 2007 6:32 pm    Naslov sporočila: Kako omejiti tok, zavarovati pin Odgovori s citatom

Mislm da sm z tem neznanjem uničil mikrokontroler, in sicer sem Pin, ki ima izhodno napetost 3,3 V in tok 0,6mA (to sm izmeril koliko teče v tranzistor navaden, ne vem koliko je maximalen), priklopil na gate od mosfeta Buz11, sumim, da je to potegnilo prevelik tok in je slo nekaj v mikrokontorlerji rakom zvižgat.
Zanima me kako bi lahko preventivno zavaroval Pin pred takimi tokovi..
Ce med pin in gate vežem upor izgubim tudi nekaj napetosti, vendar jz hocem imeti na gate napetost 3,3V.

_________________
B.M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Profesionalec


Pridružen/-a: Sre Okt 2006 17:57
Prispevkov: 85
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 29, 2007 8:59 pm    Naslov sporočila: Re: Kako omejiti tok, zavarovati pin Odgovori s citatom

bob475 je napisal/a:
Mislm da sm z tem neznanjem uničil mikrokontroler, in sicer sem Pin, ki ima izhodno napetost 3,3 V in tok 0,6mA (to sm izmeril koliko teče v tranzistor navaden, ne vem koliko je maximalen), priklopil na gate od mosfeta Buz11, sumim, da je to potegnilo prevelik tok in je slo nekaj v mikrokontorlerji rakom zvižgat.
No, kar nekaj stvari si boš moral še razjasniti okrog tranzistorjev, a očitno ni bilo krivo neznanje. Prej površnost (npr. pri branju datasheeta - napačen priklop) ali nesreča (kak kratek stik pri meritvah z multimetrom ipd.).

V MOSFET NE teče noben tok. Če pa že teče, je prebit MOS (Metal Oxide) med vrati FET-a (Field Effect Transistor-ja). MOSFET-i se krmilijo z napetostjo med vrati (Gate) in izvorom (Source) in vanje pač NE teče tok. Bipolarni tranzistorji (NPN, PNP) pa se krmilijo s tokom med Bazo in Emiterjem.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/solids/trans.html#c1
http://en.wikipedia.org/wiki/MOSFET
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/B/U/Z/1/BUZ11.shtml

Kaj točno se je sedaj v resnici zgodilo, se iz opisa ne da razbrati. Vzemi en upor 270Ohm in eno ledico ter ju priklopi.
Vpiši program za utripanje vseh izhodov mikrokontrolerja.
Je zanič samo en pin ali cel mikrokontroler Question

Pa kateri mikrokontroler uporabljaš in na kateri pin si zvezal Buz11 Question
Nekateri mikrokontrolerji imajo na nekaterih pinih OD (Open Drain) izhode, zato marsikatera stvar začne čudežno delovati po pozornem branju datasheeta (ter popravljanju vezja in programa).
LP,
Igor

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bob475
Začetnik


Pridružen/-a: Pon Dec 2007 13:00
Prispevkov: 19
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 29, 2007 11:00 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To z mosfet tranzistorji sm ze nakako vedel da ne tece skozi gate tok, vendar je pa tok definitivno potreben, saj je u mosfet tranzistorjih nekak kondenzator, ki se mora napolniti, da začne tanzistor prevajati, ob polnjenju je potreben tok? ali ne?
Uporabljam mikrokontroler ARM7 (neka učna zadeva, reče se ji tudi ŠARM če morda poznaš), celotna zadeva se obanaša čudno, noben pin ne deluje, tudi napetosti na vcc in gnd so spremenjene prej so kazale 3,3 V sedaj nekje med 0.7 pa do 3 volte. Odprl sem in nism našel nič skurjenega, bom se enkrat poskusil namestiti vse kar se programske opreme tiče..
Vendar je bilo moje uprašanje v resnici drugačno, bolj me zanima kako bi se takim situacijam izognil v naprej. Upam da imam prav to, da če skozi nek PIN potegne prevelik tok, se stvar lahko pregreje in skuri.. Zanimalo me je kako bi lahko ta tok omejiv, brez padca napetosti, ali morda s čim manjšim..

_________________
B.M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2007 10:09 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

bob475 je napisal/a:
To z mosfet tranzistorji sm ze nakako vedel da ne tece skozi gate tok, vendar je pa tok definitivno potreben, saj je u mosfet tranzistorjih nekak kondenzator, ki se mora napolniti, da začne tanzistor prevajati, ob polnjenju je potreben tok? ali ne?


Ta del drzi. Ni potreben tok za vzdrzevanje kanala, je pa potreben da se odpre (oz. pripre).

Citiram:
Vendar je bilo moje uprašanje v resnici drugačno, bolj me zanima kako bi se takim situacijam izognil v naprej. Upam da imam prav to, da če skozi nek PIN potegne prevelik tok, se stvar lahko pregreje in skuri.. Zanimalo me je kako bi lahko ta tok omejiv, brez padca napetosti, ali morda s čim manjšim..


Beseda, ki jo isces, je "omejil". Odgovor je: s pravilnim dimenzioniranjem bremena.

Izhoda ni tako preprosto skuriti, sploh ne tako, da z njim krmilis MOSFET, ki ne potegne prakticno nic toka. Mnogo MCUjev lahko direktno krmili LEDice (po 20 mA recimo, kar je precej). Nacelno sicer drzi, da bi ga lahko skuril, a se je treba kar potruditi; se najlazje gre s prenapetostjo (nekaj 10V na pin Laughing ).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bojan
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Mar 2004 22:24
Prispevkov: 70

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2008 1:31 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poglej si data sheet od kakega procesorja (npr AVR) in boš videl, kako so zaščiteni I/O porti. Največkrat se uporablja upor in PULLUP dioda na + napajanje, enako je narejeno tudi za negativne napetosti.
Da pokuriš tak I/O por se moraš kar potruditi!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group