Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Zatemnitev luči

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kgarbajs
Gost





PrispevekObjavljeno: Čet Dec 20, 2007 11:17 am    Naslov sporočila: Zatemnitev luči Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Moj problem je sledeč. V dnevni sobi sem montiral 5 X 20W 12V halogenskih luči znamke Paulus. Na embalaži piše, da se svetilnost da reguliral. Kupil sem stikalo-regulator. Stvar deluje, vendar stikalo nenormalno glasno brenči. Bolj če je svetlobe manj.

Kaj mi lahko svetujete. Kje je vzok? Nek električar mi je rekel, da se ne da nič narediti. V podjetju Hit Elektronik oglašujeju elektronski regulator (http://www.hitelektronik.si/elekt.htm), naj ne bi brenčal. Tudi ta je brenčal. Nato so me praktično vrgli iz podjetja, češ kaj si upam trdit.

Tako. Prosim za nasvete in vsem lepe praznike!

Klemen
Nazaj na vrh
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 20, 2007 11:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Popravi me ce se motim: ti imas regulator prikljucen na 230V, za njim transformator za pretvorbo na 12V, nanj pa zarnice ?

Mislim, da bi moral biti regulator iz Hitelektronika tih, ce bi bil prikljucen na 230V zarnice/halogenke (to lahko sam preizkusis, katerakoli klasicna zarnica je cisto dovolj za preizkus, ker halogenka deluje na enak princip), lahko pa si predstavljam, da pride do tezav, ce je za njim prikljuceno induktivno breme.

V tem primeru bi tvojo tezavo odpravil nizkonapetostni regulator, ki bi prisel prikljucen ZA transformatorjem od halogenk. Shem za tak regulator lahko najdes precej na Internetu (isci "12V halogen lamp dimmer"). Tak regulator je sicer relativno preprosta stvar: mocnostni tranzistor in PWM generator dovolj visoke frekvence s potenciometrom za nastavljanje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kgarbajs
Gost





PrispevekObjavljeno: Čet Dec 20, 2007 8:17 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tako je kot ste opisal. 230V - > regulator - >transformator - > 5x 20w 12V luči.
Morda veste če je možno 12v regulator kupiti pri nas ali na Internetu?
Hvala za izčrpen odgovor.
Nazaj na vrh
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 20, 2007 11:45 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tega res ne vem (ceprav si predstavljam da kaksni Kitajcki te stvari delajo, nekdo pa jih potem tudi prodaja), vem pa, da se ga da narediti "po meri" (torej glede na vse zahtevane parametre) in da ni pretirano kompliciran Very Happy Druga stvar je ali si pripravljen placati, da to nekdo spravi skupaj.

To kar potrebujes je ocitno nizkonapetostni regulator, ki bo prisel med transformator in zarnice; potem nima vec kaj brneti, ker bo frekvenca preklopa dalec previsoka, da bi ti kaj slisal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group