Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Kako to dela?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Razno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 27, 2007 8:04 pm    Naslov sporočila: Kako to dela? Odgovori s citatom

Dobil sem namig, naj instaliram open office, pa sem malo brkljal po njihovi strani, in videl ogromno narejenega dela, ki je vse dostopno 'zastonj', le skromno namignejo, da so donacije, darila, dobrodošla.

Seveda to ni edina firma na svetu, ki ponuja brezplačno svoje izdelke.

Sem Slovenc, pa mislim, da ne prav drugačen od drugih Evropejcev, in si tako ne predstavljam, da lahko 'z donacijami' zberejo dovolj denarja za življenje vseh tistih ljudi, ki od tega dela živijo. Tukaj mora biti zadaj neka 'finta', ki mi ni jasna. Še vedno smatram, da ne obstaja ptičje mleko, ribji nohti in brezplačno kosilo.

Ali mi lahko kdo razloži?

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gustav
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jun 2005 17:19
Prispevkov: 768

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 27, 2007 8:30 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ni firma. Je projekt, ki ga iz takih ali drugacnih razlogov sponzorirajo nekatere firme (npr. Google ali Novell, pa tudi Sun, ki je kodo dal v javnost). Prej je bil to produkt ene nemske firme (StarDivision ?), ki ga je za zasebno uporabo ponujala zastonj, za komercialno pa racunala. Zdaj je povsem zastonj, nekaj dela opravijo placanci omenjenih firm (in drugih), nekaj pa prostovoljci (npr. prevod v druge jezike).

Podobni izdelki, za katerimi ne stoji velika firma, so recimo Linux (jedro) in precej distribucij, katerikoli BSD (operacijski sistem), Firefox in Thunderbird.

Primeri programov, kjer je zadaj firma, a so vseeno zastonj, so recimo Ad-Aware, Eagle, razvojna orodja za dolocene mikrokontrolerje (npr. MPLAB za PICe) in podobni.

Ob vsakem prostovoljnem delu so prispevki dobrodosli Rolling Eyes Jaz sem recimo za pisanje gonilnikov za enega od zgoraj omenjenih operacijskih sistemov zasluzil tocno 0 (se v stari valuti ...), se pa denarja ne bi branil Laughing Delo sem opravil iz radovednosti (ali bo uspelo) in za lastno zadovoljstvo. Najbrz ti iz enakega razloga prispevas svojo kodo na forum.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Razno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group