Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

2051 ali AVR

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Boštjan
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 22:48
Prispevkov: 100

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 16, 2004 10:56 pm    Naslov sporočila: 2051 ali AVR Odgovori s citatom

Ker sem kar nekaj že programiral z ATMELO-m 2051 vem da nima AD-ja vgrajenega. Ali se mi splača uporabiti zunanjega ali se raje naučiti kakšnega AVR-ja.Katerega mi priporočate(AVR), ki ima vgrajen AD in se enostavno programira v Bascomu.Imel bi še tri LED prikazovalnike in tri tipke. Tako da bi moral imeti vsaj dva porta. Pred časom sem si privoščil komplet STK200, vendar mi že v osnovi tam ni bilo nič jasno.Ali bi bilo pametno začeti uporabljati ta komplet.Prosim za vaše izkušje in kakšen pameten nasvet.

Lepo pozdravljeni.
Boštjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Boštjan
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Mar 2004 22:48
Prispevkov: 100

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2004 8:30 am    Naslov sporočila: odgovor Odgovori s citatom

Ja sem malo brskal po i-netu in ugotovil naslednje:

Seveda je bistveno boljši AVR in STK200 kot varijanta z BASCOM ploščico.
Večina AVR-jev ima vgrajen A/D pretvornik. Z AVR Bascomom pa jih enako elegantno in enostavno programiraš.Mislim da počasi 8051 umira.Ali pa tudi ne in so PIC-i AVR-ji samo modna muha. Moje mnenje je da niso. Gremo se veselo učit AVR-je.

LP Boštjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 17, 2004 9:16 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Boštjan,

naj začnem z znamim stavkom: vsake oči imajo svojega malarja...

S tem hočem povedati, da je težko definitivno reči, kateri uC-ji so boljši. Marsikdo, ki 8051 družino uporablja že vrsto let, ti bo zagotovil, da ni boljšega od 8051 derivata tega ali onega proizvajalca. Konec koncev imajo tudi različni proizvajalci že tudi vgrajene A/D in D/A pretvornike itd... (recimo Cygnal ima perfektne 8051 derivate, ki pa jih je žal težko dobiti v SLO).

8051 sploh ne bo izumrl iz večih razlogov: na svetu obstaja ogromno kode, ki je napisana za družino 8051 in pravi nesmisel bi bil pisati kodo na novo za nov uC. Proizvajalci, kot Philips, Cygnal, Dallas itd... pa vsako leto lansirajo cele družine novih 8051 proizvodov, ki so hitrejši, boljši itd...

Po drugi strani pa za nekoga, ki se šele spoznava z uC-ji je praktično vseeno, katere vzame. Vsak ima svoje prednosti in slabosti...

Zakaj so tudi meni všeč AVR-ji: zato, ker obstaja Bascom za te zanimive uC-je; Bascom je zastonj za manjše projekte; na spletu obstaja že veliko primerov kode napisane v Bascomu in ni potrebno odkrivati "tople vode"; čas, ki ga začetnik potrebuje do tega, da izpiše svoje podatke na LCD-ju in da naredi zmogljivejši program, je v Bascomu najkrajši....

AVR-ji so mi tudi všeč zato, ker imajo kar nekaj zanimivih zadev že vgrajenih: večkanalni A/D pretvonik, EEPROM, WD, interni RC oscilator....
Vse našteto in morda še već imajo tudi drugi uC-ji, vendar tehtnica se nagne na AVR-ja zaradi Bascom-a, ki sem ga omenil zgoraj. Problem, ki ga vidim pri AVR-jih je dolg dobavni rok in resni proizvajalci si težko privoščijo zamude pri dobavah. Trenutno ima baje Atmel težave z dobavami, ni pa mi znan razlog za to... Težave z dobavami so seveda pomembne za resne proizvajalce, ki mesečno vzamejo od 100- 1000 kosov...

Niti PIC-i, Philipsi ali Motorole niso modne muhe. Vsi proizvajalci se trudijo prehiteti konkurenco s čim boljšimi proizvodi in prav je tako. Le zaradi tega razloga imamo uporabniki uC-jev vsako leto na voljo vedno boljše, zmogljivejše itd. uC-je za skoraj isto ceno. Od vsakega uporabnika pa je odvisno, za kateri uC se odloči in ga tudi kasneje uporablja. Marsikdo zna uporabljati vse naštete (PICe, Motorole, Philipse, AVR-je) in se o izbiri določenega uC-ja odloči takrat, ko so mu znani podatki o aplikaciji (cena izdelka, zmogljivost uC-ja, število I/O portov....).



LP
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group