Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

IR komunikacija in prekinjanje "zarka"

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
KiwiPowa
Mojster


Pridružen/-a: Ned Dec 2005 11:01
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2006 11:15 am    Naslov sporočila: IR komunikacija in prekinjanje "zarka" Odgovori s citatom

Zivjo!

Zelim izdelati neko napravo, ki deluje na podoben nacin kot deluje rac. miska. Rad bi zaznal premik (in tudi dolzino) neke zajle. V mislih sem imel postavitev led diode, nekega kolescka, ki se bo vrtel ob premiku zajle in pa fototranzistor, ki bo dajal signal 0V / 5V na mikroprocesor (ko se bo kolescek vrtel se bo ta signal prekinjal). Sedaj pa me zanima ali je tu kaksna posebna stvar na katero moram se posebej paziti?

Imel sem namen uporabiti fototranzistor v kombinaciji z fotodiodo? Je ta kombinacija ok ali potrebujem kaksen drugacen vir svetlobe? Z fotoelementi nimam nikakrsnjih izkusenj zato me zanimajo predlogi in mnenja. Tudi razdalja med elementoma ni velika, tako da predvidevam, da bo zadostoval katerikoli fotoelement? Ali se motim?

Ze v naprej se vam lepo zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2006 5:45 pm    Naslov sporočila: IR komunikacija Odgovori s citatom

Pozdravljen,
za kakršno koli pomoč moraš posredovati več podatkov: s katerim procesorjem imaš namen to narediti? Katera natančnost naj bi bila sprejemljiva (zajla se lahko krči odvisno od temperature, lahko pride do drsenja med prenosom)?
Za zacetek svetujem da si ogledaš podoben primer ki je narejen za AVR pisan v BasicuAVR.
Primer najdeš na domači strani MCS-a pod Download Samples AVR AN#115 (AN #115 - Quadrature Decoder/Counter and Display )
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 04, 2006 10:43 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

zakaj pa ne porabiš rotacijskega enkoderja?

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
KiwiPowa
Mojster


Pridružen/-a: Ned Dec 2005 11:01
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2006 8:22 pm    Naslov sporočila: Re: IR komunikacija Odgovori s citatom

Vlado je napisal/a:
Pozdravljen,
za kakršno koli pomoč moraš posredovati več podatkov: s katerim procesorjem imaš namen to narediti? Katera natančnost naj bi bila sprejemljiva (zajla se lahko krči odvisno od temperature, lahko pride do drsenja med prenosom)?
Za zacetek svetujem da si ogledaš podoben primer ki je narejen za AVR pisan v BasicuAVR.
Primer najdeš na domači strani MCS-a pod Download Samples AVR AN#115 (AN #115 - Quadrature Decoder/Counter and Display )
Vlado


Zivjo!

Kar se mehanskega dela tice, do tistega se nisem prisel. Predvidevam, da mi bo uspelo zagotoviti mehanski del tako, da se ne bo spreminjal glede na temperaturo in da bo frikcija dovolj visoka, da ne bo spodrsavalo.
Za procesor sem imel namen uporabiti kar ATMEGA8 saj je najbolj poceni in dovolj zmogljiv, da mi bo lahko zadevo izvajal. Kar se tice programskega dela, ne vidim nobenega problema zato tudi ne bi obremenjeval uporabnike tega foruma. Gre pa se za sam elektronski del. Pregledal sem tudi primer #115 in gre v bistvu za tocno tak primer kot ga jaz zelim. Avtor sicer navaja neke "opto" enkoderje in predvidevam, da ima v mislih par dioda / tranzistor iz miske? Sam sem ze poskusal vzeti iz miske ta senzor, vendar mi ga ni uspelo vezati tako, da bi deloval. Podatkov o elementih na miski pa tudi nisem uspel dobiti, saj je oznaceno samo z Q1 in D1 Smile Obstaja kaksna genericna resitev in vezava teh elementov?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KiwiPowa
Mojster


Pridružen/-a: Ned Dec 2005 11:01
Prispevkov: 29

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2006 8:29 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jure je napisal/a:
Hoj,

zakaj pa ne porabiš rotacijskega enkoderja?

Lp
Jure


Zivjo!

V bistvu sploh nisem vedel, da obstajajo. Sem malo pobrskal na netu in sem videl, da bi bil relativni enkoder kar primeren. V bistvu rabim samo nek N spremembe premika, tudi smer naceloma ni pomembna. Ugotovil pa sem, da je zadeva tudi kar draga. Na farnellu sem videl samo 2, ki sta pod 5.000 SIT, pa zanju ni nobenega datasheeta, ostali so pa vsi krepko cez 10.000 SIT, kar pa se mi zdi prevec. Bi bila pa realizacija s takim enkoderjem se najbolj enostavna, tako da iscem kakega, ki je enostaven za uporabo in cenovno dokaj ugoden.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2006 10:05 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

SAj ne rabis datasheeta. Vsak enkoder ima 2. signala, ki dajeta impulze v zamiku 90 st.

B_|--|__|--|
A --|__|--|__|--

iz teh dveh signalov lahko razberes premik in smir premika!

Mislim, da je bilo v eni reviji SE opisana uporaba enkoderja. Uporabi iskalnik.

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 05, 2006 10:26 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Aja se to. Miska je tudi prakticno enkoder. Uporabi njo!
_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Profesionalec


Pridružen/-a: Ned Jan 2004 16:11
Prispevkov: 556
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2006 8:31 am    Naslov sporočila: IR komunikacija Odgovori s citatom

Za merjenje razdalje moraš imeti možnost da ugotoviš smer premika kako pa boš drugače popravil vrednost če ta ne bo od prve nastavljena in jo bo treba popravaiti?
Rotary enkoder lahko narediš tudi z step motorjem (jez sem ga delal in sem uporabil samples ki sem ga navedel v prejšnjem postu).
Vlado
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Digitalna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group