Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Štoparca za smučarske tekme ???

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
binemm
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:50
Prispevkov: 5
Kraj: GORIŠKA

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 10:40 am    Naslov sporočila: Štoparca za smučarske tekme ??? Odgovori s citatom

Pozdravljeni
V načrtu imam projekt izgradnje štoparice za smučarske tekme.(amaterske)In sicer sem si zamislil takole.Za samo merjenje časa bom uporabil mikrokontroler z lcd displayem.Na displayu teče čas od starta pa do cilja.Ko gre tekmovalec skozi cilj (foto celice),se čas na displayu ustavi,z reset tipko ga nato resetiramo in starta lahko naslednji.Skratka rabimo dva vhoda.Če je kdo kakšen tak programček za mikrokontroler opazil,se priporočam. Imel pa bi tudi možnost priklopa ure na laptop,kjer bi v programu labwiev,naredil uprabniški programček.(shranjevalo bi čase,številke,itd.)
Drugi del pa je brezžična komunikacija med startom in ciljem.(samo za signal start) Namen imam da bi uporabil kar enokanalni sprejemnik-oddajnik za garažna vrata.(433 MHz)Pred časom se je v Svet elektronike dobil kit komplet dvokanalnega oddajnika/sprejemnika.Mislim da je bil Wellmanov in je bil čista klasika.(brez mikrokontrolerja)Zanima me ali se da te module še dobiti? Question Ker pa so to oddajniki malih moči,(oddajnik-obesek za ključe) bi domet povečal s takimi antenami,tako na oddajniku kot na sprejemniku:



Antena naj bi imela 6dB pribitka.Zanima me samo kako je tukaj z dolžino kabla ??? (max.)

Glede na strokovnjake na tem forumu,upam da mi bo kdo potrdil projekt,da je zadeva pravilno zastavljena,ter da bo zadovoljivo delovala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
binemm
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:50
Prispevkov: 5
Kraj: GORIŠKA

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 7:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za brezžično povezavo sem si zamislil sedaj drugo možnost.In to predvsem zaradi sigurnosti povezave.Nabaviti nameravam dve ročni postaji na 439MHz,z preverjenim dometom 1500m,brez velikih zunanjih anten.Tudi cena ni ne vem kaj.(komplet cca. 15k)Preštudirati moram samo še kakšna je možnost komunikacije,ali bo treba iti v predelavo. Evil or Very Mad Tukaj mislim predvsem kakšen konektor na postaji.Morda kdo te zadeve pozna? Sad


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 8:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bine,

antene na 433 MHz niso prav posebej velike zaradi fizikalnih zakonitosti (relativno visoke frekvence)problem je, da na 433 MHz zaradi zakonodaje ne smeš uporabljati usmerjenih anten, kot si si zamislil v prvem primeru.

Topogledno je drugi primer boljši, verjamem, da imajo postajce konektor za zunanji mikrofon, kamor boš verjetno z manjšimi prilagoditvami pripeljal signal s procesorja.

Sicer pa obstaja tudi drugi ISM band, ki je 868 MHz, tam so izhodne moči lahko večje, temu primeren je tudi doseg.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 10:10 pm    Naslov sporočila: Cizam iz prstov Odgovori s citatom

Ja, oprostite mi, cuzam idejo iz prstov:
Napravo bi veljalo narediti iz treh delov: Oddajnika na startu, oddajnika na cilju, sprejemnik pa bi lahko bil kjerkoli in priklučen na PC (laptop), kjer bi PC meril čas in ga prikazal na zaslonu.

Vilko

_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 10:18 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ziv
Taksno stoparco sem napravil in deluje
Sicer je povezano preko kabla, ampak brez tezav bi ustimal tudi brezzicno.
Sicer so v prodaji tudi moduli, ki imajo +6dBm (slo zakonodaja pravi max 0dBm!) in gredo do 1km brez tezav z antenami 0dB ojacanja vidne linije preizkuseno! Ampak zakonu je treba nekako ugoditi.... jaz ne vem za nic Cool

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 11:54
Prispevkov: 807
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 10:25 pm    Naslov sporočila: Jaz Odgovori s citatom

Jaz mislim, da pri majhnih močeh oddajnikov, ko le ti ne onesnažujejo etra, ni problema z zakonodajalcem, in ni pričakovati kake inšpekcije.
_________________
Sliši se paradoksalno, a je vendarle res:
Nekateri ljudje imajo vedno vse prav. No, včasih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
binemm
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:50
Prispevkov: 5
Kraj: GORIŠKA

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 11:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mislim da bom nabavil kar dve taki postajci.Poleg zanesljive povezave,omogočata tudi govorni prenos med startom in ciljem.Za sam start bi uporabil DTMF ton.Simon za tvojo rešitev sem zelo zainteresiran,tako da če ti stvar deluje,ne bi še enkrat odkrival tople vode. Smile

Vilko:
Ni slaba ideja,vendar pa to potegne še kup stvari za sabo.Bi pa veljalp premisliti. Confused
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2006 11:44 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav
Jaz sem stvar ze davvvno objavil v reviji SE. Niti pod razno se ne spomnim letnika niti stevilke. Program imam se vedno doma.
Stvar pa seveda dela preizkuseno in zaneslivo. No zagotovo bi se dalo resiti na bolj eleganten nacin, ampak nekaj resitev si pa lahko vzames tudi po mojem nacrtu

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2006 6:04 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hoj,

dragi moji, kar nekaj let imamo iskalnik med starimi članki, ki se nahaja na:

http://www.svet-el.si/pretekle.html

Vtipkaš ključno besedo - recimo Štoparica, in glej ga zlomka, avtomat najde članek... Very Happy

Iščete lahko med različnimi parametri - imenom ali priimkom avtorja, naslovom članka, samo ključno besedo itd.

Tudi naš iskalnik ni vsemogočen, kajti če članka nismo objavili, potem ga zelo verjetno ni.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
binemm
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:50
Prispevkov: 5
Kraj: GORIŠKA

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2006 4:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hojla
Simon odločil sem se da naredim oddajnik sprejemnik po tvojem načrtu.Z mikrokontrolerjem, pa se bom sam malo pozabaval.Zanima me samo v katerem programu si risal ploščice za oddajnik/sprejemnik?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 17:52
Prispevkov: 181
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2006 3:42 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nacrti so risani z programom ORCAD za DOS
Oddajnik sem dosti izbolsal in napravil bolj stabilnega na nacin, da sem od onega ohranil le del, kjer je dioda in tranz. ostalo pa sem napravil tako
Uporabil sem cip 4060 ter med pina 9 in 10 dal kristal 10.240Mhz in ga blokiral na maso z dvema 33pF kondenzatorma. Izhod 14 (QCool pa em peljal na bazni upor tranzistorja. Deluje veliko kolje kot shema z 555

_________________
Skupaj smo mocnejsi
LP Simon
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
binemm
Novinec


Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:50
Prispevkov: 5
Kraj: GORIŠKA

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2006 9:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Simon hvala za odgovor. Very Happy
Bom tudi sam probal to drugo varijanto.

LP Bine
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lučo
Novinec


Pridružen/-a: Tor Maj 2007 21:57
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 15, 2007 10:49 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A se da dobiti takšen načrt za štoparico ?
Kdo mi lahko da več informcij ???

Lp Lučo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Maj 16, 2007 7:23 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lučo je napisal/a:
A se da dobiti takšen načrt za štoparico ?
Kdo mi lahko da več informcij ???

Lp Lučo


Članek je bil objavljen v reviji Svet elektronike. Išči na tem naslovu.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Analogna elektronika Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group