Kazalo po Svet elektronike forumu Svet elektronike
Revija za prave elektronike
 
AlbumAlbum   Pomoč pogostih vprašanjPomoč pogostih vprašanj   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Knjige
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
steve
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 20:26
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2006 1:43 pm    Naslov sporočila: Knjige Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Ker študiram strojništvo seveda nimam pojma o elektroniki. Rad pa bi se jo naučil. Vsaj osnove. Zanma me če mi lahko kdo predlaga kakšno dobro knjigo s katero bi se lahko osnove naučil sam! Osnove elektrotehnike pa nekaj avtomatike in regulacij sem imel že na faksu. Knjiga je lahko v angleščini, hrvaščini ali italjanščini najraje pa seveda v slovenščini.
Mislite da se je možno naučit elektroniko na tak način (doma, brez vaj v laboratoriju)?
Se vam zdi ta knjiga v redu? Jo kdo pozna?:
- The art of electronics; Paul Horowitz
Na amazonu je ocenjena z 4,5 zvezdicami in ima cca. 1200 strani. Ker je precej draga raje vprašam še koga od vas.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Domenius
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Feb 2005 15:58
Prispevkov: 75
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2006 3:20 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Teorijo se lahko naučiš iz knjig. Praksa je pa praksa. Tudi teorijo si bolje zapomniš, če jo poizkusiš v praksi. Jaz ti priporočam, da si nabaviš eno testno ploščo (takšna bela z veliko luknjicami), eno malo močnejšo akumulatorsko baterijo (še boljše usmernik), upore (tisti "najbolj" uporabljeni so 10E, 56E, 100E, 330E, 470E, 1K, 4,7K, 10K, 100K, 330K, 470K, 1M - to je seveda grob opis - E=ohm, K=kilo ohm, M=mega ohm), še kakšne kondenzatorje in tranzistorje (za manjše tokove sta primerna npr. BC547 (NPN), BC557 (PNP)), kakšno LED diodo pa še bi lahko našteval. Seveda je pa vse stvar tvojega veselja, interesa, globine denarnice in vrste naprav, ki jih želiš izdelati.
Jaz sem se začel z elektroniko tako ukvarjati, da sem si kupil programator PG302 (8051) + prej naštete upore, tranzistorje..., zraven bral revije SE, opazoval in preizkušal. Seveda se je kdaj kaj pokadilo Smile . Programiram v Bascomu - meni se zdi super za začetnike, ker je enostaven in kar hitro padeš "not". Zelo pomaga tudi s primeri podkrepljen Help. Ker so pa potrebe s časom narasle sem zdaj presedlal na AVRje. Priporočam ti tudi, da na internetu poiščeš kakšen tutorial.
Naj za konec še napišem, da je elektrotehnika zelo obširna in zanimiva veda, ki te prime in te ne izpusti Wink .

_________________
It's electric!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
NUFAN
Profesionalec


Pridružen/-a: Tor Maj 2004 19:57
Prispevkov: 133
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2006 4:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za začetek ti predlagam tole stran *LINK*. Je zelo lepo napisana in ko boš to predelal boš imel nekaj osnov, ki ti bodo služile za vnaprej.
Če najdem še kakšno podobno, jo prilepim. Je pa sicer tega na internetu zelo zelo veliko.

_________________
Prihodnost je v nas!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2006 10:11 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Steve,

pomagalo bi, če bi napisal, kaj te zanima v elektroniki, saj je elektronika res široka.

Če bi želel "oživeti" svoje mehanske konstrukcije, bi bilo dobro, da bi jih opremil z nekaj senzorji in nekaj osnovne elektronike.

Nekaj osnovnih vezij najdeš v člankih na linku:

http://www.svet-el.si/cgi-bin/art.cgi?keyword=borani%E6&action=I%9A%E8i

Drugače je pa Domenius lepo opisal, kaj potrebuješ, dodal bi še enostaven merilni instrument (ki ga dobiš že za 3-5000 SIT) in pa jasno spajkalnik. V slovenščini je kar nekaj literature za elektronike, predlagam, da zaviješ v Konzorcij (Mladinska knjiga v Lj.), tam najdeš veliko knjig o elektroniki - slovenskih, hrvaških in angleških.

Potem pa začni ustvarjati, išči in sprašuj na forumu in kmalu boš na pravi poti.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
borber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:47
Prispevkov: 167

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 5:27 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

The Art of Electronics by Paul Horowitz 2nd Edition lahko snameš tukaj:

http://rapidshare.de/files/7165780/The_Art_Of_Electronics_MAZ.part1.rar

http://rapidshare.de/files/7169453/The_Art_Of_Electronics_MAZ.part2.rar

Knjiga je skenirana velika okoli 90Mb vendar dobre kvalitete.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
steve
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 20:26
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 11:35 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Fantje hvala!

Jure to je področje ki me najbolj zanima. Povezat elektroniko s strojništvom!

Borber pravkar si mi prihranu 80$!!!

Hvala vsem za linke in nasvete!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
steve
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 20:26
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 12:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa mislite glede programa electronic workbench? Je dober program za učenje?
Ogledal sem si njihovo predstavitev programa na internetu in se mi zdi dobra stvar.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 12:55 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Steve,

nekaj predlagam - od 1. do 3. febr. traja sejem avtomatizacije in mehatronike IFAM (www.ifam.si) v Portorožu, tam smo tudi mi in lahko me poiščeš, da kakšno rečeva na to temo.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
steve
Novinec


Pridružen/-a: Sre Jan 2006 20:26
Prispevkov: 8

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 4:59 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Z veseljem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
šlosar
Novinec


Pridružen/-a: Čet Mar 2004 19:22
Prispevkov: 9

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 27, 2006 9:39 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Steve

Imam nekaj literature v slov. in hrvaškem jeziku, sam je namreč ne potrebujem. V kolikor te zanima, sporoči . Primerna je za začetnike. Malo pobrskaj po "Bolhi" , tam ponujam, kar nekaj stvari. Mogoče ti bo kaj prišlo prav.

_________________
Pozdrav,Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
CarpeDiem
Začetnik


Pridružen/-a: Sob Jan 2006 10:27
Prispevkov: 17

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 28, 2006 12:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

borber je napisal/a:
The Art of Electronics by Paul Horowitz 2nd Edition lahko snameš tukaj:

http://rapidshare.de/files/7165780/The_Art_Of_Electronics_MAZ.part1.rar

http://rapidshare.de/files/7169453/The_Art_Of_Electronics_MAZ.part2.rar

Knjiga je skenirana velika okoli 90Mb vendar dobre kvalitete.


Tole knjgo sem posnel, vendar mi WinRar sporoči CRC napako. Je kaj narobe s fajli ali mojim Rarom.

Lp, CarpeDiem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber
Profesionalec


Pridružen/-a: Pon Maj 2005 15:47
Prispevkov: 167

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 28, 2006 1:01 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Verjetno je kaj narobe s tvojim RARom. Meni raspakira v redu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kos19
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Feb 2006 18:25
Prispevkov: 55

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 13, 2006 9:28 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker je ravno govora o knjigah. Mene pa zanima kakšna konkretna literatura za bascom-avr, saj če delaš na slepo ne prideš daleč (vsaj jaz ne). Nekaj predznanja imam vendar ga moje ideje nekaj 10X presegajo.
Kdorkoli, Jure?

lp kos19
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jure
Urednik


Pridružen/-a: Pon Jan 2004 12:51
Prispevkov: 2132
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 14, 2006 8:30 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kos,

na žalost za AVR v slovenščini ni literature, ki bi jo jaz poznal... nekaj malega se je pisalo v revijah Svet elektronike v člankih, kjer so bili uporabljeni AVR-ji in to je to... Drugače pa "pot pod prste" in poiskati angleško literaturo na - recimo Amazon-u.

Lp
Jure
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kos19
Profesionalec


Pridružen/-a: Čet Feb 2006 18:25
Prispevkov: 55

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 14, 2006 3:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No ja zakaj pa ne v angleščini. Bom pač imel dvojno korist.

Lp kos19
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po Svet elektronike forumu -> Za začetnike Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group